Futbolu buradan takip et !
Futbol teknolojiye ayak uydurdu, yapay zeka teknik direktör oldu!
24 Ocak, 2019 | 09:17

Futbol teknolojiye ayak uydurdu, yapay zeka teknik direktör oldu!

Futbolun beşiği olan İngiltere’nin yerel ligi Isthmian League’de mücadele eden Wingate&Finchley takımı, yapay zekayla en iyi takımı oluşturabilmek için bazı maçlarda robot teknik adam kullanacak.

Teknolojinin hızla ilerlemesiyle hayatın her alanında kendisine yer bulmaya başlayan yapay zeka, futbolda da kendisini göstermeye başladı. İngiltere kulübü Wingate&Finchley, 7. seviye yapay zeka ürünü olan Al’ı (Artificial Intelligence) maç taktiği ve ilk 11’ini belirlemesi için görevlendirmeye başladı.

Wingate Finchley, robot teknik adamı göreve getirerek yeşil sahalarda bir ilke imza attı. Kulüpten yapılan açıklamada, yapay zekayla en iyi takımı oluşturabilmek için bazı maçlarda AI (Artificial Intelligence) sisteminin kullanılacağı kaydedildi.

Yapay zeka ilk sınavını 9 Şubat’ta verecek

Robot teknik adam, ilk sınavını amatör takımlardan Whitehawk karşısında 9 Şubat’ta verecek. “AI” sistemi, bu maçın onbirini, dizilişini ve taktiğini belirleyecek.

Takımın teknik direktörü Dave Norman da girişime destek vererek, “Futbolun temeli, takımı yöneten insan da olsa yapay zeka da olsa aynı. Sistemin başarılı olabileceğine inanıyorum.” açıklamasında bulundu.

Futbolistan Yorumları
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
Yorum Bırakın


Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Etiketler: AI, Artificial Intelligence, Dave Norman, Isthmian League, Wingate&Finchley, Yapay Zeka,
Benzer Futbol Haberleri

Futbolu buradan takip et !

© 2011 Futbol Gazetesi - Futbol Haberleri - Futbolistan.net - Futbol sadece futbol değildir.