FutbolFutbolda ŞiddetGündemŞike ÇetesiŞike DedikodularıŞike Dosyaları

58’inci ve 105’inci maddeye karşı hukuki atak büyüyor

TFF Yönetim Kurulu’nun Futbol Disiplin Talimatı’nın 58. maddesinde yaptığı değişiklik ile aynı talimata eklenen 105. maddeye karşı hukuki atak büyüyor!

Galatasaray’ın ardından önce Trabzonspor ardından da Bursaspor, Tahkim Kurulu’na başvurdu. Şike iddialarına yönelik soruşturmada Etik Kurulu raporunu inceleyen TFF Yönetim Kurulu, Futbol Disiplin Talimatı’nın 58. maddesini değiştirmiş ve aynı talimata 105. maddeyi eklemişti.

Yapılan değişiklik bazı kulüplerce tepkiyle karşılanmıştı. Bu kulüplerin başında gelen Galatasaray, dün hukuki atak başlatıp Tahkim Kurulu’na başvuruda bulunmuştu. Ntvspor’un haberine göre, bugün de Trabzonspor ve Bursaspor, Futbol Disiplin Talimatı’nın değiştirilen 58’inci madddesi ile aynı talimata eklenen 105’inci maddenin iptali, iptale kadar geçecek sürede de yürütmenin durdurulması istemiyle Tahkim Kurul’na başvurdu.

TRABZONSPOR’DAN ÇİFTE İTİRAZ!

Trabzonspor’dan 58. ve 105. maddelerle ilgili yapılan açıklama şöyle; Kulübümüz Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu tarafından değiştirilen Futbol Disiplin Talimatı’nın 58.maddesiyle, yine aynı talimata eklenen 105. maddenin iptali ve iptale kadar geçecek sürede telafi edilemeyecek zararların doğmaması açısından yürütmesinin durdurulması için Tahkim Kurulu’na başvurdu.

Yapılan başvuruda bahse konu maddelerin her türlü evrensel hukuk normuna, UEFA ve FIFA düzenlemelerine, kararlarına, uygulamalarına, TFF Kanun ve düzenlemelerine aykırı olduğuna dikkat çekildi. Ayrıca yapılan değişiklik ve eklemelerin Türkiye Futbol Federasyonu Genel Kurul iradesine ve yetkisine karşıtlık taşıdığı da vurgulandı.

TRABZONSPOR, PFDK’YA SEVKE DE İTİRAZ ETTİ!

Bu arada Trabzonspor, Tahkim Kurulu’na bir başvuruda daha bulundu. Söz konusu başvurunun gerekçesi; “TFF Etik Kurulu’nun 26.04.2012 tarihli raporu doğrultusunda, Trabzonspor’un isminin geçmesi nedeniyle PFDK’ya sevkine dair TFF Yönetim Kurulu’nun kararının iptali için” şeklinde açıklandı.

3. İTİRAZ BURSASPOR’DAN!

Bordo mavililerin ardından Bursaspor da aynı taleple Tahkim Kurulu’na başvuruda bulundu. Başvuruyla ilgili olarak Bursaspor’dan şu açıklama yapıldı: “Futbol Disiplin Talimatında yapılan değişikliklere karşı Tahkim Kurulu’na başvurumuzu yaptık. Futbol Disiplin Talimatında, Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu tarafından yapılan düzenleme ve değişikliklere karşı, Kulübümüzce iptal ve yok sayılma konulu dava açılmıştır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
%d