GündemFulya DosyasıFutbol

Galatasaray’da kritik günler, seçim tarihi açıklandı, gözler Ünal Aysal’da

Genel Kurul'da yapılan oylamayla mevcut başkanı ibra etmedi, peki şimdi ne olacak, muhtemel başkan adayları kimler?

Sarı-kırmızılılar, Genel Kurul’da yapılan oylamayla mevcut başkanı ibra etmedi, peki şimdi ne olacak, muhtemel başkan adayları kimler?

Galatasaray Olağan Yıllık Genel Kurul toplantısında, Burak Elmas ve yönetimi, yapılan oylama neticesinde mali yönden ibra edilirken idari açıdan ibra edilmedi.

Tüzük gereği olağanüstü kongreye gidilmesi kararı alınmış ve 11 Haziran’da seçimin gerçekleşeceği açıklanmıştı.

Cevat Güler Tarih Yazdı

Galatasaray’da başkanlığa kimler aday oldu?
Genel Kurul toplantısında yapılan oylamanın ardından çıkan karar hakkında konuşan Galatasaray Başkanı Burak Elmas, “Bugüne kadar elimizden geldiğince hizmet etmeye çalıştık. Dolayısıyla hakkınızı helal edin. Tüzüğümüzün gereğince, önümüzdeki hafta verdiğiniz kararı yürürlüğe sokacağız.” dedi.

Sarı-kırmızılı kulüpte seçim kararı sonrası aday olabilecek muhtemel isimler şu şekildeydi:

  • Ünal Aysal
  • Dursun Özbek
  • Metin Öztürk
  • Eşref Hamamcıoğlu
  • Abdürrahim Albayrak
  • Fırat Develioğlu

Ancak öne çıkan bu isimlerden Ünal Aysal aday olmayacağını söyledi.

Şu ana kadar eski yöneticilerden Metin Öztürk, eski divan kurulu başkanı Eşref Hamamcıoğlu ve iş insanı Fırat Develioğlu adaylıklarını açıkladı.

NationalTurk Haber

Ayrıca Abdurrahim Albayrak da seçimde adaylığını koyamıyor. Galatasaray Divan Kurulu, 2019 olağan mali genel kurulunda idari yönden ibra edilmeyen Mustafa Cengiz yönetiminde bulunan isimlerin seçime giremeyeceği kararını aldı.

Abdurrahim Albayrak, Yusuf Günay ve Kaan Kançal gibi isimler, Galatasaray seçiminde yer alamayacak.

Başkan adayları ne söyledi?

Galatasaray’ın Nisan ayı olağan divan kurulu toplantısında başkan adayları Eşref Hamamcıoğlu ve Metin Öztürk kürsüye çıktı..

Eşref Hamamcıoğlu kulüpte gözlemlediği eksiklerden bahsetti:

“Eksiklerimiz; tutarlılık, samimiyet, şeffaflık, kurumsal hafıza, hesap verilebilirlik, itibar yönetimi ve marka değeri. En büyük eksiliğimiz bunlardır. Bu eksikliklerden dolayı da kulübümüz içine düştüğümüz durumdadır. Akılcılık, gerçekçilik ve fedakarlığın olmadığı stratejik yaklaşım eksikliği vardır.”

“Günlük popülist yaklaşımlarla, tabiri caizse tribünlere oynayarak, pembe rüyalar vaat ederek, gerçekleşmesi mümkün olmayan vaatlerde bulunarak kulübümüzün bir yere gideceği yok. Bunu son senelerde yaşıyoruz. Artık Galatasaray’da bu gerçeklerin farkına varıp, ayaklarımızı yere basma zamanımız geldi de geçiyor.”

Metin Öztürk ise “kazanan Galatasaray olsun” mesajına vurgu yaptı.

“Sağ olsun Burak Elmas başkanımız, her iki başkan adayını da gerek mali raporlar gerek yayın kuruluş ile ilgili sıkıntılar konusunda bilgilendirdi. Tablo çok parlak değil. Gördüğünüz gibi iki ekipte de çok kıymetli Galatasaraylılar var. Konusuna çok vakıf insanlar var. Eşref Hamamcıoğlu başkanımız bizim için çok değerli, her zaman her yerde söylüyorum. Kim kazanırsa kazansın, kazanan Galatasaray olsun.”

“Galatasaray’ın, hem masada hem de sahada güçlü olmasını vadediyorum”

Galatasaray’da başkan adaylığını açıklayan bir diğer isim ise iş insanı Fırat Develioğlu oldu. Develioğlu, “Nasıl ki bir birey olarak bir Galatasaray Kulübü üyesi olarak hakkımı aldım, kongreyi iptal ettirdim, daha sonra başkan adayı oldum, başkanlığı da alacağım.

“Aynı şekilde, ben taraftarımıza Galatasaray’ın hem masada hem de sahada güçlü olmasını vadediyorum” dedi.

Galatasaray’ın Burak Elmas’tan sonraki başkanının belli olacağı genel kurul 11 Haziran tarihinde gerçekleşecek.

Mahkemeden Galatasaray kongresine tedbir kararı: Şimdi ne olacak?

Ünal Aysal kimdir?

Türk iş insanı Ünal Aysal, 2 Haziran 1941 tarihinde, İstanbulda dünyaya geldi. Orta öğrenim diplomasını Galatasaray Lisesinden, yüksek öğrenimin diplomasını ise İsviçredeki Neuchatel Üniversitesi Hukuk Fakültesinden aldı. Galatasaray Lisesinden mezun olduğu 1960 yılından bu yana, çalışma hayatının içinde hep yer aldı.
Bu arada, Türkiye ve İran’da elektrik santralleri kuran Ünal Aysal, daha sonra temiz enerji yatırımları ve madencilik faaliyetlerine yöneldi.

Aysal, bu alandaki çalışma ve başarıları yanında turizm sektörü ile de ilgilendi; Antalya Kemer’de, biri 450, diğeri 370 odalı 5 yıldızlı oteller kurdu. Ayrıca İstanbul Boğazda bir butik otel sahibidir.

Ünal Aysal, Unit Grubu’nun çatısını oluşturan 53 yerli ve yabancı şirketin ana ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalışırken Grup dışında da bazı yatırımcı Avrupa firmalarının yönetim kurullarında faal üye olarak görev yapmaktadır

Ünal Aysal, 2011 – 2014 yılları arasında Galatasaray’a başkanlık yaptı ve sarı-kırmızılılar ile iki kez Süper Lig şampiyonluğu yaşadı.

Ünal Aysal, galatasaray ile şunları söylemişti: “Galatasaray’ın stratejisini yeniden gözden geçirmesi gerekiyor. 2011 stratejisine geri dönülmesi gerekiyor. Gelişmeci, atılımcı, devamlılıktan korkmayan bir strateji kurgulanırsa o gün olduğu gibi yine başarılar gelir.”

Dursun Özbek kimdir?

25 Mart 1949 tarihinde Giresun’da dünyaya gelen Dursun Özbek, Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sona İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesini bitirdi. 2011 yılında Galatasaray‘ın başkanı Ünal Aysal‘ın kadrosunda yer aldı, ama kısa bir süre sonra kendi isteğiyle görevi bıraktı.

2014 yılında 25 Ekim 2014 tarihinde Duygun Yarsuvat Galatasaray’ın başkanı seçildikten sonra Galatasaray SK Yönetim Kurulu’na seçildi ve başkan yardımcısı oldu.

23 Mayıs 2015 tarihinde yapılan Galatasaray Spor Kulübü Olağan Seçim Genel Kurul Toplantısındaki seçimde eski başkan Duygun Yarsuvat‘ın desteklediği Dursun Özbek, Galatasaray’ın 36. Başkanı olarak seçildi.

2015 – 2018 yılları arasında Galatasaray başkanlığını üstlenen Özbek kulüp ile Süper Lig ve kupa şampiyonluğu da yaşadı.

Metin Öztürk kimdir?

1961 İstanbul doğumlu olan Metin Öztürk, iş hayatına gazeteci olarak başladı. Türkiye’nin asistans şirketi Assist Line‘ın kurucusu ve Yönetim Kurulu başkanı. Aynı zamanda Galatasaray Divan Kurulu’nun kıdemli üyelerinden.

Burak Elmas’ın aday olduğu Genel Kurul’da da başkanlık için adaylığını koyan Metin Öztürk o dönem Fatih Terim ile çalışmak istediğinin altını çizmişti ve kulübün kasasına 400 milyon TL koymaya söz vermişti.

Eşref Hamamcıoğlu kimdir?

1954 İstanbul doğumlu olan Eşref Hamamcıoğlu, 1975 yılında Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra Sorbornne Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdi.

Eşref Hamamcıoğlu, 1994-1998 yılları arasında Galatasaraylılar Derneği yönetiminde ve 2001-2002 döneminde Galatasaray Spor Kulübü’nde Mali İşlerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalıştı. 2018-2021 yıllarında Divan Kurulu Başkanlığı yaptı.

Türk Fransız Ticaret Derneği, TÜSİAD gibi çeşitli dernek üyelikleri mevcuttur. 2008-2010 yıllarında Türk Fransız Ticaret Derneği Başkanı olarak görev yapmıştır. TÜSİAD’da Yurtdışı İletişim Komisyonu Üyesi ve Türkiye Fransa İletişim Danışma Grubu Başkanı Başkanı olarak görev yapmıştır.

Eşref Hamamcıoğlu, Burak Elmas’ın aday olduğu Genel Kurul’da da başkanlık için adaylığını koymuştu ve teknik direktör konusunda ilk olarak Fatih Terim ile konuşacaklarını belirtmişti.

Abdürrahim Albayrak kimdir?

Abdürrahim Albayrak 1 Şubat 1954 yılında Rize’de dünyaya geldi.

9047 nolu Galatasaray Spor Kulübü üyesi ve kulüpte 1992-1993 ve 1993-1994 dönemlerinde Altyapı Başkanlığı, 2001-2002, 2011-2012, 2012-2013 dönemlerinde Galatasaray Futbol Şube Sorumluluğu ve 2014 döneminde de 8 ay boyunca 2. Başkan ve Futbol Şube Sorumluluğu ile yönetimde yer aldı.

Galatasaray’da uzun yıllar yöneticilik yaptı ve bu seçimde de aday olması muhtemel olarak bakılıyordu. Ancak Galatasaray Divan Kurulu, 2019 olağan mali genel kurulunda idari yönden ibra edilmeyen Mustafa Cengiz yönetiminde bulunan isimlerin seçime giremeyeceği kararını aldı.

Abdurrahim Albayrak, Yusuf Günay ve Kaan Kançal gibi isimler, Galatasaray seçiminde yer alamayacak.

Abdürrahim Albayrak, TRT Spor’a yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullanmıştı: “Pilota bile prim verdim Gedson Fernandes’i şu saatte yetiştir diye. Ben olsaydım Fernandes gidebilir miydi, başka takıma?”

Fırat Develioğlu kimdir?

Kazakistan’ın önemli iş insanları arasında yer alan Develioğlu, Galatasaray eski sicil kurulu başkanı Serdar Eder ve gazeteci Fatih Altaylı’nın Galatasaray Lisesi 113. döneminden sınıf arkadaşıdır.

Uzun bir süre Kazakistan’da yaşayan Fırat Develioğlu, şu anda Türkiye’de mümessillik faaliyetlerini yürütüyor.

OLAĞANÜSTÜ SEÇİM GENEL KURUL TOPLANTISI 4 HAZİRAN’DA

Galatasaray başkanlık seçimleri 4 Haziran 2022 Cumartesi günü saat 10.00’da Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu’nda, yeterli çoğunluk olmadığı takdirde ikinci toplantı 11 Haziran 2022 günü aynı yer ve saatte yapılacaktır.

Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu’nda, yeterli çoğunluk olmadığı takdirde ikinci toplantı 11 Haziran 2022 günü aynı yer ve saatte yapılacaktır.

Kaynak : Goal

Hürser Tekinoktay: Hedefim Avrupa’da bir takım satın almak

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu