TransferDünyaEkonomiFulya DosyasıFutbolÖzel Dosyalar

Jorge Mendes’in komisyonu yine olay oldu

Jorge Mendes, toplamda 75 milyon euroyu bulan iki transferden 13.5 milyon euro komisyon almış

Jorge Mendes’e dudak uçuklatan komisyon! Sadece 2 transferde aldığı komisyon dünya basınında manşet oldu.

Portekizli menajer Jorge Mendes, Porto’nun geçtiğimiz günlerde Arsenal ve PSG’ye sattığı oyuncular Fabio Vieira ve Vitinha transferlerinden elde ettiği gelirle gündem oldu. Jorge Mendes inanılmaz bir komisyonu cebine koydu.

Jorge Mendes elde ettiği komisyon bedeli dudak uçuklattı.

Geçtiğimiz günlerde Porto’nun hücum oyuncusu Fabio Vieira’yı 35 milyon euroya Arsenal’e, ve orta saha oyuncusu Vitinha’yı 40 milyon euroya Paris Saint Germain’e yaptığı satmasının ardından oyuncuların menajerlik haklarını elinde bulunduran Portekizli menajer Jorge Mendes elde ettiği komisyon bedeli dudak uçuklattı.

Beşiktaş’ta Alves ve Menajer Jorge Mendes tartışılıyor

Portekiz basınından A Bola’nın haberine göre; Jorge Mendes, toplamda 75 milyon euroyu bulan bu iki transferden 13.5 milyon euro gelir elde etti.

Porto ile Mendes’in arasındaki anlaşma gereği 30 milyon euronun üzerindeki bonservis bedeline yapılan transferlerde aradaki farkın yarısını alan Jorge Mendes, sadece Vitinha transferinden 5 milyon euroyu cebine koymuş oldu.

Jorge Mendes kaçak Demirören AVM’nin açılışına Cristiano Ronaldo’yu getirmişti

Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören, siyah beyazlı takımın neredeyse tüm yabancı transferlerini yaptırdığı menajer Jorge Mendes sayesinde yakınlık kurduğu dünyaca ünlü futbolcu Cristiano Ronaldo’yu, sahibi olduğu kaçak alışveriş merkezinin açılışı ve tanıtımı için Türkiye’ye getiriyor.

Kaçak Demirören AVM’yi Cristiano Ronaldo tanıtacak

NationalTurk Haber

NationalTurk ilk olarak yıllar Jorge Mendes’in yapılanmasının ve Beşiktaş üzerinden kurduğu bir FON şirketiyle yapmış olduğu transfer skandallarını yazmıştı.

Yıllar sonra Jorge Mendes ve Bulut’un Beşiktaş belgelerini Football Leaks yayınladı!

Belgelerde, menajer Ahmet Bulut’un bu anlaşmalar sırasında aracı olarak kilit rol oynadığını iddia edilmişti. Uzmanlara göre Ahmet Bulut’un adının hiçbir belgede geçmemesi ve transfer konuşmalarındaki dahlinin TFF’ye bildirilmemiş olması, problem teşkil ediyordu.

Football Leaks belgelerine göre Beşiktaş, Manuel Fernandes’in bonservisini 900 bin euro’ya alırken, dünyaca ünlü menajer Jorge Mendes’e ödenen komisyon ise 1 milyon euro oldu.

Belgelerin yayımlandığı yazının tamamı şu şekildeydi:

“Yıldırım Demirören 27 Şubat 2012’de Beşiktaş’ın başkanlık koltuğundan ardında eşi görülmemiş bir borç yığını bırakarak indi. Kulübün mali durumu berbat hâldeydi: 200 milyon euro borç, 160 milyon euroluk bütçe açığı ve dağ gibi büyüyen ödenmemiş faturalar. Demirören’in gidişinin hemen ardından kulüp, UEFA’nın Finansal Fair Play yükümlülüklerine uymadığı ve ayrıca şike olaylarına da karıştığı için şampiyonalardan men edilecekti.

Ama başkanın gidişinin ardındaki sebep kulübün geldiği bu acıklı hâl değildi. Bilakis, spor kariyerinde yükseldiği bile söylenebilir. Demirören, Türkiye Futbol Federasyonu başkanı olmak için istifa etmişti.

Beşiktaş’ın içinde bulduğu borç batağını yaratan koşullardan biri de şuydu. Demirören’in Portekizli menajer Jorge Mendes’in şirketi Gestifute ile yaptığı kuşku uyandıran anlaşmalar. 2010-2011 yılları arasında altı ay gibi kısa bir süre içinde, Gestifute kulübe sattığı oyuncular karşılığında 6 milyon euro komisyon aldı; hesaplamalarımıza göre takıma katılan oyuncuların Beşiktaş’a toplam maliyeti 60 milyon euronun üzerindeydi.

NationalTurk 7 yıl önce yazmıştı! Jorge Mendes ve Bulut’un Beşiktaş belgeleri Football Leaks’te yayınlandı!

Beşiktaş adına yaptığı pahalı transferlerle kulübü borç yüküne sokan Jorge Mendes, siyah-beyazlı kulüple olan temsilini Ahmet Bulut aracalığıyla sağladığı biliniyor.

Beşiktaş Kulübü Asbaşkanı Engin Baltacı için suç duyurusunda bulunuldu

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu