FutbolGündemTransfer

NationalTurk yazdı, FIFA, menajer Jorge Mendes’in şirketini araştırmak için komisyon kurdu

NationalTurk'ün ortaya çıkardığı Beşiktaş - Menajer Jorge Mendes ilişkisinde yeni gelişmeler ortaya çıktı. FIFA, Beşiktaş'ın tüm yabancı transferlerinde önemli rol oynayan menajer  Mendes'in fon şirketini araştırmak için komisyon kurdu.

FIFA, Beşiktaş’ın neredeyse tüm yabancı transferlerinin altından çıkan dünyaca ünlü menajer Jorge Mendes ile Chelsea’nin eski yöneticisi Peter Kenyon’un fon şirketlerini araştırmak için komisyon kurdu.

NationalTurk‘ün haberine göre Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) fon şirketlerinin işleyişinde kusur bulursa Beşiktaş’ın da aralarında olduğu bazı kulüplere transfer yasağı dahi gelebilecek. Peter Kenyon’un yatırım şirketi (CAA) Creative Artist Agency ile Jorge Mendes’in menajerlik şirketi Gestifute, FIFA tarafından detaylı bir şekilde araştırılıyor.

Barcelona Üniversitesi Profesörü Jose Maria Gay’in yazdığı rapora yer verilen haberde fon şirketlerinin işleyişi şöyle anlatılıyor:

Jorge Mendes’in menajerlik şirketi Gestifute ile Creative Artist Agency yapısı

“Gestifute’nin yatırımcıları, kazançlarını artırmak için fona bağlı futbolcuların transfer olmasını istiyorlar. Ancak FIFA kurallarına göre 3. kişilerin transfere etki etmeleri yasak. Bu yasağa uymayan kulüplere para veya transfer cezası veriliyor. Fona minimum 250 bin dolar veren yatırımcılar, 18-23 yaş aralığındaki bir futbolcunun transfer haklarını, anlaşmalı olduğu kulüpten 1 milyon dolara alabiliyor. Bu futbolcu ileride transfer olduğunda ise transfer hakkını elinde tutan yatırımcı belli bir pay alıyor.”

Jorge Mendes’in Beşiktaş aşkı

Profesör Gay’in yazdığı raporda fon şirketi ile sürekli transfer yapan başta Beşiktaş ve Sporting Lizbon olmak üzere birçok kulübe transfer yasağı gelebileceği ileri sürülüyor. Hatırlanacağı gibi Jorge Mendes’in sahip olduğu menajerlik şirketiyle Beşiktaş birçok transfer yapmış, Quaresma, Fernandes, Simao, Hugo Almeida, Julio Alves, Bebe ve Sidnei’i kadrosuna dahil etmişti.

Beşiktaş’ın Hugo Almeida’yı ortaklaşa aldığı fon şirketinin Jorge Mendes’e ait olduğunu da NationalTurk ortaya çıkarmıştı.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu