GündemFutbol

Ahmet Nur Çebi ve Fikret Orman’a şok. Bakanlık müdahale edebilir.

Beşiktaş Kulübünü denetleyen KPMG firması tarafından hazırlanan raporda 2009-19 yılları arasında 102 milyon Euro "istisnai durum" tespit edildiğini açıkladı.

KPMG raporu açıklandı. Beşiktaş, KPMG tarafından hazırlanan raporda 2009-19 yılları arasında 102 milyon Euro “istisnai durum” tespit edildiğini açıkladı. Dönemin 6,5 yılında icra kurulu başkanı olan Ahmet Nur Çebi zor durumda.

Beşiktaş, 2009 ile 2019 yılları arasındaki dönemi kapsayan özel incelemede 102 milyon Euro’luk istisnai durum tespit edildiğini açıkladı.

Beşiktaş Kulübünden yapılan açıklamada:

“KPMG Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Anonim Şirketi tarafından hazırlanan ve 2009-2019 yılları arasındaki dönemi kapsayan Özel Kapsamlı İnceleme Raporu 23.12.2021 tarihinde Kulübümüze teslim edilmiştir.

Anılan raporda Beşiktaş Jimnastik Kulübü Derneği ve Bağlı Ortaklıkları için toplamda 102.200.434 EUR tutarında istisnai durum tespit edildiği görülmüştür (Gelir-Gider kayıtlarında yer alan tutarlar; TCMB tarafından evrak-kayıt tarihlerinde açıklanmış olan EUR alış kurları dikkate alınarak, Bilanço kayıtlarında yer alan tutarlar; TCMB tarafından 20.10.2019’da açıklanmış olan EUR alış kuru dikkate alınarak, belirli bir dönem içinde oluşan tutarlar ise; ilgili döneme ilişkin TCMB tarafından açıklanmış olan EUR alış kurları dikkate alınarak hesaplanmıştır).”

BEŞİKTAŞ’TA 2009-2019 YILLARI ARASINDA KİMLER SORUMLU ?

Söz konusu dönemlerde Yıldırım Demirören ile Fikret Orman başkanlık yaptı. Demirören 2004’ten 2012 yılına kadar, Siyah Beyazlılar’ın başkanlık koltuğunda oturdu. Fikret Orman ise 25 Mart 2012’de devraldığı başkanlığı 24 Eylül 2019’da bıraktı. 

Spor Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı müdahale edebilir…

Ahmet Nur Çebi ve Fikret Orman ikilisi zor durumda.
Fikret Orman dönemin 6,5 yılında icra kurulu başkanı olan Ahmet Nur Çebi zor durumda. Çebi Ayrıca futbol şubesi sorumluluğuda yaptı 

Futbolcu teknik direktör ve menajerlere ilave ödeme

Tarihi nitelik taşıyan rapora göre 2009-2019 arasında bazı futbolculara, teknik direktörlere, menajerlere ilave para verilmesinden, bonservis bedeli elde etmeden futbolcu satışına kadar, bir çok kalemdeki işlem Beşiktaş’ın zarara uğrama nedeni sayıldı.

Sözleşme fesihlerinde Beşiktaş zarar uğradı

KAP’a gönderilen ve ana hatları açıklanan raporda Beşiktaş’ın zarara uğradığı işlemler tek tek şöyle sayıldı:

 1. Haksız sözleşme feshi tazminatı
 2. Karşılıklı sözleşme feshi tazminatı
 3. Satış komisyonu bedeli
 4. Ortalamanın üzerinde temsilcilik bedeli
 5. İfa edilmeyen döneme ilişkin temsilcilik bedeli
 6. Borçların zamanında ödenmemesi sebebiyle oluşan ilave maliyet…

İmza parası verilmedi, protokole uyulmadı

Raporda futbolcu ödemelerinde yaşanan sorunlar da şu şekilde kaydedildi:

 1. Bir futbolcuya sözleşmesinde taahhüt edilen imza parası verilmedi
 2. Bir futbolcuyla imzalanan protokoldeki ödeme vaatlerine uyulmaması nedeniyle de Beşiktaş zarar gördü.
 3. Bazı futbolculara sözleşmelerinde taahhüt edilenden daha fazla sayıda uçak bileti sağlandı.

Borçlar ödenmedi, TFF ve UEFA cezaları…

Borç ödemeleri ve çeşitli kurumlardan kesilen cezalara dair sıkıntılar da raporda şöyle sıralandı:

 1. Borçların zamanında ödenmemesi, icra takipleri sebebiyle ilave maliyet oluşturdu
 2. Alternatif teklif alınmadan yapılan satan almalar da kulübü zarara soktu.
 3. Tedarikçilere ödemelerin zamanında yapılmaması sebebiyle vade farkı maliyetleri oluştu.
 4. UEFA ve TFF tarafından Beşiktaş’a kesilen cezalarla da kulüp zarara uğratıldı.
 5. Bir spor kulübüne yapılan yatırım sebebiyle ilave maliyetlere katlanılmak zorunda kalındı.

Ultrason cihazı kayboldu

Zamanında medyada haber konusu da olan futbol takımının kullandığı ancak daha sonra ortadan kaybolan ultrason cihazı da bağımsız denetim şirketinin hazırladığı raporda yer aldı. İşte ultrason cihazı ve diğer başka konulardaki tespitler:

 1. Futbol takımının kullanımındaki ultrason cihazı kayboldu.
 2. Çin kampı organizasyon maliyeti.
 3. Uydu bant kiralaması.
 4. 20 Ekim 2019 tarihi itibariyle tahsil edilmemiş ve fakat gerekçesi belirlenememiş avans bakiyeleri
 5. Kapsamı belirlenemeyen hizmet alımları.
 6. Bilet ve loca faaliyetlerinde tespit edilen aksaklıklar ve istisna durumlar.

‘Çin kampı Macerası”

Şampiyonlar Ligi’nde üst üste iki sezon mücadele ederken uluslararası bilinirliği artan Beşiktaş’ta Fikret Orman yönetimi bunu değerlendirmek istemişti. Yönetim bu maksatla Çin’de bir ofis açarak, siyah beyazlı kulübe yeni gelir kaynakları yaratacağını duyurdu. Bunun için de 2017 yazında Beşiktaş, Çin’e giderek Alman takımı Schalke 04 ile bir maç yaptı. Fikret Orman, 15 Ocak 2018’de ‘Come to Beşiktaş’, ismiyle düzenlendiği basın toplantısında özellikle Çin pazarına girmenin globalleşme açısından önemli bir adım olduğunu belirtmişti.KPGM raporuna göre ise bu seyahatten kulüp zarara uğradı.

Şimdi ne olacak ?

Hukukçulara göre Ahmet Nur Çebi’nin de görevde olduğu süreleri kapsayan bu raporlar sonunda SPK ve maliye bakalığı nezdinde dönemin BJK yöneticilere karşı soruşturma açılması gerekiyor.

Yönetim, daha önce yapmış olduğu çeşitli açıklamalarında “Eğer bir sıkıntı tespit edilirse bu yargıya intikal ettirilir. Hesabı yargı sorar” demişti.

Ahmet Nur Çebi ve mevcut yönetimin istifası söz konusu

KPGM raporu hafta sonu yapılacak mali ve idari genel kurulda da gündeme gelecek. Raporun kapsadığı ilk üç yılda başkan olan Yıldırım Demirören’in genel kurula gelmesi beklenmiyor. 7 yıllık döneminin başkanı Fikret Orman’ın ise salonda olması bekleniyor. Orman’ın rapora nasıl bir tepki vereceği merak edilirken Ahmet Nur Çebi’nin soruşturma ve yargıya taşınacağı bu durumda istifa edip etmeyeceği merak konusu…

Hukukçuların dikkati çektiği bir hususta “Ticaret hukukuna göre, kusurlu eylemleriyle şirkete verdiği zarardan yönetim kurulu “tüm üyeleriyle” sorumlu ” olduğu için ayrıca zarar edilen konuda en yetkili iki kişiden biri olan Ahmet Nur Çebi’nin görevinin sona ermesi gerektiği.

KPMG Raporları sonucu genel kurulun tüm dönemlerin ibra edilmemesi bekleniyor…

Ahmet Nur Çebi yönetimi ibra edilemezse 1 ay içinde olağan üstü seçimli kongreye gidilecek.

Ahmet Nur Çebi ile Fulya müteahhiti Yaşar Aşçıoğlu beraber seçim kazanmışlar. Beşiktaş’ta ilginç bir Trabzon ve Beşiktaş hikayesi

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu