DünyaFutbolGündem

FIFA U20 Dünya Kupası Zirvesi Zürih’te yapıldı

Türkiye’nin 21 Haziran-13 Temmuz 2013’te ev sahipliği yapacağı ve dünyanın en büyük spor etkinliklerinden olan FIFA U20 Dünya Kupası öncesi en önemli toplantılardan bir tanesi, FIFA’nın İsviçre’nin Zürih kentinde bulunan merkezinde yapıldı.

FIFA Başkanı Sepp Blatter ve FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke’in evsahipliğinde gerçekleştirilen etkinliğe, UEFA 1. Başkanvekili, FIFA İcra Kurulu üyesi ve TFF Onursal Başkanı Şenes Erzik, TFF Başkanı Yıldırım Demirören, TFF 2. Başkanvekili Servet Yardımcı, Spor Genel Müdürü ve TFF Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Baykan, TFF İcra Kurulu Üyesi Edip Eren, turnuvaya ev sahipliği yapacak olan Antalya, Bursa, Gaziantep, İstanbul, Kayseri, Rize ve Trabzon şehirlerinin vali ve belediye başkanları, TFF Genel Sekreteri Prof. Dr. Emre Alkin ile FIFA ve TFF’nin yetkilileri katıldı.

Ortak deklarasyon imzalandı

Konuşmaların ardından sırasıya FIFA Başkanı Blatter, FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke, TFF Başkanı Demirören, TFF Onursal Başkanı UEFA 1. Başkanvekili ve FIFA İcra Kurulu Üyesi Şenes Erzik, TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ile ev sahibi şehirlerin temsilcileri ortak deklarasyonu imzaladı.

Yıldız adaylarının hemen hepsinin kendilerini ilk kez gösterme şansı bulduğu, büyük ilgi gören ve tüm dünyada yayınlanan FIFA U20 Dünya Kupası 2013 yılında 24 ülkenin katılımı ile gerçekleşecek. Turnuva 21 Haziran-13 Temmuz 2013’te düzenlenecek. Şampiyonaya Antalya, Bursa, Gaziantep, İstanbul, Kayseri, Rize ve Trabzon şehirleri ev sahipliği yapacak.

FIFA U20 Dünya Kupası tanıtım videosunun izlendiği ve FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke’nin açış konuşmasını yaptığı törende, sırasıyla FIFA Başkanı Sepp Blatter, FIFA Yönetim Kurulu Üyesi, UEFA 1. Baskanvekili ve TFF Onursal Başkanı Şenes Erzik, TFF 2. Başkanvekili Servet Yardımcı ile Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan birer konuşma yaptı.

Blatter; İnsanlar futbol ile mutlu olur

FIFA Başkanı Sepp Blatter, konuşmasına, U20 Dünya Kupası organizasyonunu gerçekleştirecek Türkiye ile FIFA buluştuğunu ve bu nedenle buluşmanın “zirve” olarak adlandırıldığını belirterek başladı.

Ortak deklarasyonun imzalanacağı resmi törenin başkanlığını yürütüyor olmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Blatter, “U20 Dünya Kupası, FIFA’nın ikinci büyük organizasyonu ve en eskilerinden biridir. Oyun kalitesi olarak da Dünya Kupası’ndan hemen sonra gelmektedir. Bu yıl Olimpiyatlarda iyi oyunlar ve organizasyon gördük. U20 Dünya Kupası’nı en iyi şekilde organize etmeliyiz ki, bir kez daha Dünya Kupası’ndan sonra gelen en önemli organizasyon diyebilelim” dedi.

Maradona, Messi, Saviola, Bebeto, Kaka, Ronaldinho, Song, Owen, Trezeguet, Essien, Van Basten, Robben, Figo, Casillas, Iniesta, Xavi gibi oyuncuların daha önce gerçekleştirilen U20 Dünya Kupaları’nda oynadıklarını anımsatan Blatter, “Bunların bir kısmı halen Milli Takımlarında oynuyor ve onları izliyoruz. Türkiye’den örneğin Emre Aşık var; şampiyonada oynadıktan sonra iyi bir kariyere sahip oldu. U20 Dünya Şampiyonası öyle bir platform ki Milli Takıma çıkacak oyuncuları önce burada görebiliyoruz” şeklinde konuştu.

Organizasyonun Türkiye için aynı zamanda bir fırsat olacağını vurgulayan Blatter, “Burada gösterilecek performans gelecekte yapılmak istenen organizasyonlar için iyi bir prova olacak. Bu kupa, Türkiye’nin 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylığı için iyi bir prova olacak. Türkiye, dünyanın zor bir bölgesinde. Eminim futbolun sosyal-kültürel rolü bölgedeki durumu daha barışçıl bir zemine çekecektir. Bizler siyasi konulara girmeyiz, ancak yapacağımız şey insanları bir araya getirmektir. İnsanlar futbol ile mutlu olur. Türkiye’den gelen dostlarımıza başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Erzik; Dünya Kupası ayarında olacak

UEFA 1. Başkanvekili, FIFA İcra Kurulu Üyesi ve TFF Onursal Başkanı Şenes Erzik, FIFA Başkanı Blatter’in konuşmasından çok etkilendiğini belirterek, “İki şey için kendisine teşekkür etmek istiyorum. Birincisi; bizler için yaptıkları ve U20 Dünya Şampiyonası’nın Türkiye’de düzenlenmesini kabul ettiği için. İkincisi; bize yıllar içinde gösterdiği itimat için.

NationalTurk Haber

Ülkemizde gerçekleşecek bu organizasyonun gerçekten Dünya Kupası ayarında ve ona yakın olacağı konusunda sizleri temin ederim. Gelecekte düzenleyeceğimiz organizasyonlar için de bu organizasyonun örnek olacağını düşünüyorum” dedi.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu