FutbolGündem

Fenerbahçe’den tarihi dava!..

Fenerbahçe’den tarihi dava!.. Fenerbahçe’nin gözü kulağı, Anayasa Mahkemesi’nde. 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yeniden yargılama kararından sonra Anayasa Mahkemesi’nden de gelecek iyi bir haber, sarı – lacivertlilerin hukuksal anlamda elini çok güçlendirecek. Özellikle de UEFA’ya karşı…

Bu yönde bir karar, UEFA’ya açılması muhtemel tazminat davalarında kulübün en önemli kozu olacak. HTSpor’dan Meriç Müldür’ün özel haberine göre, Fenerbahçeli Yöneticiler, Anayasa Mahkemesi’nin olumlu ya da olumsuz kararını bir an önce açıklamasını istiyor.  Çünkü cuma günü, Şampiyonlar Ligi kura çekimi var. Kararın bugün ya da yarın verilmesi, yönetimin en büyük arzusu. Anayasa Mahkemesi de “Yeniden yargılama” derse, Fenerbahçe’ye Şampiyonlar Ligi vizesi çıkması bekleniyor. AYM’den olumlu bir haber gelirse, Fenerbahçeli Yöneticiler ve hukukçular soluğu İsviçre’de alacak.

Elbette UEFA yine de kararından dönmeyebilir. Tükürdüğünü yalamak, prestij kaybına uğramak istemez. Ama bu inat da kendisine pahalıya patlayabilir. Çünkü yeniden yargılama sonunda Fenerbahçe’nin beraat etme ihtimali de var. Beraat ederse de hem Fenerbahçe Kulübü hem de Aziz Yıldırım tarihi tazminat davaları açacak. Rakam da dudak uçuklatacak cinsten… Tam 550 milyon dolar.

Fenerbahçeli Yöneticiler, bu düşüncelerini UEFA’nın üst düzey isimlerine de iletti. Şampiyonlar Ligi dışında kalmaları nedeniyle kulübün uğradığı zarar anlatıldı. Hisse senetlerinin büyük düşüş gösterdiği vurgulandı. Bu sezon da Şampiyonlar Ligi’nin dışında bırakılmaları halinde ekstra gelir kaybı yaşanacağına dikkat çekildi ve hem kurum olarak hem de üyelerin kişisel olarak ciddi tazminat davaları ile karşı karşıya kalacakları bildirildi.

Yani UEFA’nın da işi zor. UEFA sadece polis fezlekesi, iddianame ve basında çıkan haberler üzerinden kararını verdi ama süreç içerisinde iddiaların birçoğu çürütüldü. Hatta Türkiye Futbol Federasyonu, Fenerbahçe’ye ve Aziz Yıldırım’a ceza vermemesine rağmen; UEFA, kulübü cezalandırdı.

Yeniden yargılama sırasında yeni deliller, yeni tanıklar, haliyle yeni beyanlar ortaya çıkacak. Yeni süreç, yeni kararları getirecek. Beraat de bir ihtimal. İşte bu durum UEFA’yı iyice köşeye sıkıştırabilir, alacakları karar başlarını çok ağrıtabilir. Ayrıca Fenerbahçe sadece 3 Temmuz sürecinin değil, Türk futbolunun son 30 yılının mercek altına alınmasını istiyor.

Bu doğrultuda da 1986-87 sezonunda Galatasaray tarafından Malatyasporlu futbolculara gönderildiği iddia edilen otomobiller, 1992-93 sezonunda oynanan 8-0’lık Galatasaray – Ankaragücü maçı, Bursaspor’un şampiyon olduğu yıl yaşanan Anadolu ittifakı da gündeme gelecek.

O sezon yapılan telefon dinlemelerine ait tapeler irdelenecek. 3 Temmuz sürecinde ortadan kaybolduğu iddia edilen bir takım tapeler de konu olacak.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu