FutbolFutbolda ŞiddetGündemŞike ÇetesiŞike DedikodularıŞike Dosyaları

Suat Kılıç; Bundan sonra Türkiye’de hiç kimse bilerek ve isteyerek şikeye bulaşamayacak

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç gündemdeki yerini koruyan şike yasası ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bakan Kılıç, “Türkiye’de hiç kimse bilerek ve isteyerek şikeye bulaşamayacak” dedi.

Yasanın büyük bir titizlikle ve TBMM’de grubu olan partilerin verdiği destek ile genel kurulda kabul edildiğini belirten Kılıç, “Umarım bu yasa futbolda yepyeni bir dönemin başlangıcı olur. Önümüzdeki dönemlerde bir daha değişiklik söz konusu olamaz.” diye konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Kazakistan Cumhuriyeti Spor ve Turizm Bakanı Temirhan Minaydaroviç’i kabulde iki ülke arasında yapılacak sportif çalışmaları değerlendirdi. Suat Kılıç, “Aynı soydan ve boydan geliyoruz, ziyaretten son derece memnunum. Türk dünyasında ata sporları başta olmak üzere Türk-Kazak sporcuları daha da yakınlaştırmak üzere buradayız. Ortak dileklerimle “rahmet” diyoruz” dedi.

Suat Kılıç; Bundan sonra Türkiye’de hiç kimse bilerek ve isteyerek şikeye bulaşamayacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülen yeni yasa sonrası Türkiye’de hiç kimsenin bilerek ve isteyerek şikeye bulaşamayacağını dile getiren Bakan Suat Kılıç, bundan sonraki süreçte ise spor ailesinin birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Futbol seyircisinin futboldan soğutulmaması gerektiğini dile getiren Bakan Kılıç, 4 partinin uzlaşma sağlaması ile yeniden yapılandırılan Sporda Şiddet ve Teşvik Yasası’nı eleştirenlere de sert bir dille yanıt verdi. Kılıç, “Hem ağlarım hem giderim mantığı ile teklifi eleştirenler var. Oy kaygısı ile yapılan bu eleştiriler son derece yanlış, kimse spor üzerinden siyaset yapmaya çalışmasın. Oy kapmaya çalışmasın. Spor Şiddet ve Şike Yasası’nın kimseye kazandıracağı oy yoktur. Bu yasa sonrasında şike ve teşvik sporun gündeminde olmayacaktır.” diye konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç; Yeni bir değişiklik olmayacak

Yasa değişikliğinin bir daha asla yenilenmeyeceğini ifade eden Bakan Kılıç, “Siyasetçiler, hukukçular ile yapılan titiz çalışma sonrasında yasa değişikliği TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Bu yasa kabul edilmeden önce Adalet Komisyonu’nda 9 ay bekledi. Kimse yasaya itiraz veya katkı vermedi. Tek bir öneri verilmedi. Şimdi bu yasayı eleştirenler o dönemde fikir beyanında bulunmadı. Bir haftadır da parlamento gündeminde olmasına rağmen şu ana kadar yeni hiçbir öneri de gelmedi. Bir daha bu yasa ile ilgili değişikliğin söz konusu olmayacaktır. Eğer olursa kamuoyunda da güven zaafı oluşabilir” dedi.

Yasanın TBMM’nin 23. Dönem Parlamentosu’nda gündeme geldiği esnada Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve kendisinin yasanın aceleye getirildiğini ve uluslararası normları içermediğine yönelik itirazlarının olduğunu hatırlatan Bakanı Kılıç, “Bu yasanın 12 Haziran seçimlerinden önce çıkarılmamasını, seçim sonrasına bırakılarak, uluslararası normları da içerecek bir araştırma sonunda yasalaştırılmasını savunduk. Biz savunmayı yaparken, ne gündemde şike soruşturması vardı, ne de bazı başkanlar gözaltına alınmıştı. Türk sporu temizlenecekse bunu tek başına Gençlik ve Spor Bakanlığı veya Futbol Federasyonu değil, tüm spor camiasının birlikte başarması gerekir. Herkesin buna katkı vermesi gerekir. Dışarıdan gazel okumayla olmaz” yorumunu yaptı.

Bakan Kılıç; Derbiler seyircisiz olmaz. Ruhen ve vicdanen bu karara karşıyım

4 büyük takımın kendi aralarındaki derbi maçlarına taraftar götürmemesini şaşkınlıkla karşıladığını ifade eden Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, “Ruhen ve vicdanen bu karara karşıyım. Dört büyük kulüp başkanının yöneticileri böyle bir gereklilik görmüşler alınan karara saygı duymak gerekir. Ancak devlet adına karara karşıyım. Kulüp başkanlarının kendi tercihi ve kararıdır. Taraftarlarına da kendileri izah edeceklerdir” diye konuştu.

Türk sporunun ve sporcusunun başarılı olması için yeniden bir yapılanma içine girdiklerini hatırlatan Bakan Kılıç, “74 milyonluk bir ülkeyiz. Bu ülkenin lisanslı sporcu sayısı yeterli değil. Nüfusumuza oranla sporcu sayımız yok. Nüfusu bizim yüzde birimiz olan ülkelerin bile sportif başarıları bizden fazla. Olimpiyat kotalarımız yeterli değil. Benim geceleri uykularım kaçıyor. Bu durum hükümetin tek başına üstesinden gelebileceği bir durum değil. Herkesi taşın altına elini koymaya davet ediyorum. Uzaktan gazel okumaktan vazgeçip herkesi bu konularda düşünmeye ve proje üretmeye çağırıyorum” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu