Gündem

İşte Cüneyt Tanman’ın Derbi Yorumu

Eğer derbi Kadıköy’de olsa “Fener kazanır” derdim. Fakat Galatasaray, Ali Sami Yen’deki final maçlarını hep farklı oynar. Sert geçecek 90 dakikada Lincoln’ün patlama yapmasını bekliyorum.

Bu hafta sonu oynanacak olan Galatasaray- Fenerbahçe maçı tüm yılın çabalarının bir maçta alınma olasılığı olan bir derbi. Böyle bir derbi her zaman nasip olmaz. Eğer maç Fenerbahçe stadında olsa favori Fenerbahçe demek hiç yanlış olmazdı. Ancak maç Ali Sami Yen de ve Galatasaray burada final maçlarını bir farklı oynar. Bu yüzden bence % 51 şanslı olan taraf Galatasaray. Öncelikle iki tarafın kaybedeceği çok şey olduğu için çok sert ve mücadelesi yüksek bir maç bekliyorum. Bu nedenle maçın hakemi çok önem kazanıyor. Mutlaka ufak tefek hatalar yapacaktır. Ancak saygınlığını koruyamaz ve insiyatifi kaptırırsa maç çığırından çıkabilir.

Galatasaray agresif başlar

Maçın psikolojik yönü çok ağır basıyor. İki takımın motivasyonları çok farklı. Galatasaray mutlak kazanmalı. Seyircisi ile beraber çok istekli, sert, agresif başlayacaktır. İşte bu aşırı motivasyon kartlara kadar gitmemeli. Eksilmek her şeyin sonu olur. Fenerbahçe ise daha rahat olan taraf. Beraberlik yeter psikolojisi ve yıldızlarının sinmesi maçı Galatasaray’a kazandırır. Duran toplardaki Fenerbahçe üstünlüğü Sarı-Lacivertliler’in en önemli silahı ve maçı lehine çevirme aracı. Ancak bu silahı Galatasaray’ın kullanma olasılığı da çok fazla. Daha fazla hücum yapacak, baskılı oynaması olasılığı olan takım Galatasaray. Lincoln beklenen patlamayı bu maçta yapabilir, ayrıca Servet’in yan toplardaki etkinliği de sözkonusu.

Bireysel performans önemli

Büyükşehir maçında Lincoln’lü takımın tek santrafora dönmesi doğru bir değişim. Ancak bu maçta bu sistemi ayakta tutacak olan oyuncuların bireysel performansları olacak. İyi bir Lincoln, iyi bir Nonda, özellikle Arda ve Ayhan Galatasaray galibiyeti için vazgeçilmez isimler. Sağ kanatta Barış ve Sabri de önemli. Çok koşuyorlar iyi niyetliler, ama savruklar. Kart riskleri fazla. Daha dengeli olmak ve bulundukları kanadı çok iyi kullanmalılar. Çünkü Fenerbahçe bu bölgede defansif olarak zaafiyet gösterebilir. Sonuçta çok önemli bu derbide netice iki takımın kaliteli ayaklarının ne denli akılcı, özverili, cesur ve istekli olmaları ile belirlenecek. İyi bir mücadele ve hak edenin kazanmasını diliyorum…

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
%d