FutbolGündem

Kocaelispor’un 2 Kulüp Başkanı Birden Tutuklandı!

Son yıllarda çok tartışılmakta olan profesyonel futbol kulüplerinin borçlanması Kocaelispor'un eski Başkanı Serhan Gürkan ve şimdiki Başkanı Muammer Çelik'in tutuklanmasıyla yeni bir boyuta girdi.

İki başkanı yanı sıra geçen dönem mali işlerden sorumlu yönetici olan Ahmet Tandoğan’da  dün çıkartıldıkları mahkemede tutuklanıp, cezaevine konuldular.

2007-2008 ve 2008-2009 dönemlerinde zimmete para geçirildiği, evrakta sahtekarlık yapıldığı iddiasıyla açılan davada sanık olan eski başkan Serhan Gürkan ve şimdiki yöneticiler, dün sabah Cumhuriyet Savcısı tarafından Adliye’ye davet edildiler. Zimmet suçlamasındaki miktarın 1.3 Milyon TL olduğu belirlendi.

Evraklarda imzaları bulunmayan sanıklar Erdal Gürlek, Sami Durmuşoğlu, Bahadır Taşer, İlker Ertuğ, Burhan Koçakelçi, Burçin Koçyiğit, Şaban Soyer, Murat Barış, Teoman Gencal, Nejat Çolak, Adnan Yaman, Murat Karayel, Muharrem Genç, savcılar tarafından serbest bırakıldı.

İki Başkan bir yönetici cezaevine

Savcılar tarafından sorgulanan eski Başkan Serhan Gürkan, şimdiki Başkan Muammer Çelik ve yönetici Ahmet Tandoğan’ı zimmet, evrakta sahtecilik suçlamasıyla  saat 18.30 sıralarında çıkarıldıkları mahkemede tutuklandılar.

Üçü de adliyeden cezaevine götürüldü. Sanık avukatlarının üst mahkemeye itirazı bekleniyor.

Eski Başkanı, yeni başkan ihbar etmişti.

Serhan Gürkan dönemine ait suçlamalarla ilgili ihbarı Muammer Çelik yapmıştı. Ancak aynı dönemin yönetiminde bulunan, evraklarda imzası bulunan Çelik de kendi ihbar ettiği skandalda sanık durumuna düştü ve tutuklandı.
Düşen, çöken, biten Kocaelispor, şimdi tam transfer dönemine girilirken, başkansız da kaldı.

Serhan Gürkan’ın avukatı Ersayın Işık ile Muammer Çelik ve Ahmet Tandoğan’ın avukatları Ersin Kurt ve Volkan Koçak’ın yarın mahkemenin aldığı karara itiraz edecekleri belirtildi.

1966 yılında kurulan Kocaelispor’un başkansız kalması kentte büyük yankı uyandır.
Üç kişinin tutuklananarak kelepçeli olarak cezaevine gönderilmesi, taraftarlar arasında şok etkisi yarattı.

Kulübü kendine borçlu göstermek suretiyle kazanç sağlanmış

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Kaçakçılık Şubesi tarafından Kocaelispor’da evrakta sahtecilik, kulübü kendine borçlu göstermek suretiyle kazanç sağlamak, naylon fatura ve zimmete para geçirme iddiasıyla hazırlanan rapor Cumhuriyet Savcılığına teslim etmişti. 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüşülen duruşma sonunda Kocaelispor Başkanı Muammer Çelik, 2007-2009 döneminde başkanlık yapan Serhan Gürkan ve kulübün mali asbaşkanı Ahmet Tandoğan suçlu bulundu.
Kulüp başkanları C Tipi Cezaevindeler

1.Asliye Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanan Muammer Çelik, Serhan Gürkan ve Ahmet Tandoğan Kuruçeşme’deki C Tipi cezaevine gönderildi. İlk gün alınan bilgilere göre her üçü de geçici koğuşlarda bulunuyor. Çelik ve Tandoğan aynı koğuşta, Gürkan’ın ise ayrı bir koğuşta olduğu öğrenildi. Hafta sonu olduğu için, geçici koğuşlara alınan Gürkan, Çelik ve Tandoğan’ın yarın normal koğuşlara alınacağı belirtildi.

Avukatlar: “Pazartesi itiraz edeceğiz”
Serhan Gürkan’ın avukatı Av. Ersayın Işık ile Muammer Çelik ve Ahmet Tandoğan’ın avukatları aynı zamanda Kocaelisporlu yöneticiler Ersin Kurt ve Volkan Koçak yarın itiraz edeceklerini söylediler. Av. Ersayın Işık, “ Kocaelispor hesapları icralık oldukları için Gürkan, gelirleri kendi hesabına yönlendirdiği ve buradan harcamalar yaptığı gerekçesiyle zimmet suçu işlendiğine kanaat getirdi. Pazartesi günü mahkemeye itiraz edeceğiz” dedi.
Tanık olarak ifade veren eski yöneticilerden İlker Ertuğ “Hakim, bana Ahmet Tandoğan’ın 600 bin liralık temliki ile ilgili soru sordu. Bunun altında imzamın olduğunu söyledi. Ben de bundan haberim yoktu diye cevap verdim. Hakim de bizi serbest bıraktı. Konuyla ilgili çokta bilgi sahibi değilim” derken;

Bir başka eski başkan olan İbrahim Saral ise “Mevcut başkan, eski başkan ve bir yöneticinin kelepçelenerek cezaevine gönderilmesi üzücü bir tablo. Hiç hoş olmadı. Böyle olmasını kimse istemezdi. Umarım suçsuzlukları ispat olur. Bu konuda başka da yorum yapmak istemiyorum.” dedi.

Kaynak: NationalTurk.com

Jorge Mendes Haberleri

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu