FutbolGündem

NationalTurk yorumcusu Müslüm Gülhan’dan; Bizim altyapı geyiğimiz!..

NationalTurk yorumcusu Müslüm Gülhan’dan; Bizim altyapı geyiğimiz!.. NationalTurk yorumcusu ve Haliç Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Müslüm Gülhan, bugünkü “Bizim altyapı geyiğimiz!..” başlıklı yazısında Türkiye ile Avrupa’nın altyapıya bakışının önemini ve aradaki farkı kaleme aldı…

NationalTurk yorumcusu ve Haliç Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Müslüm Gülhan’ın ‘Bizim Altyapı Geyiğimiz’ başlıklı yazısı;

Dünya Kupası’nı Almanya’nın kazanması ile beraber herkes Almanya’nın altyapıda yaptıklarına bakarak kendilerine göre bir takım anlamlar çıkartmaya başladılar ve bu hala da devam ediyor.

Altyapı ile ilgili hazırlanan bütün programlarda; her ülke kendi sosyokültürel yapısına uygun koşulları göz önünde tutarak hazırlarlar.

Sadece 900 milyon avro harcamak bu sorunun temelini oluşturmuyor.
En önemlisi bizim gibi ülkelerde hazırlanacak programın “Devlet Politikası” olarak yasallaşması gerekir.
Çünkü işin içinde olamazsa-olmaz Milli Eğitim Bakanlığı var. Hem zorunlu, hem sorunlu olmakla beraber.
TFF Eğitim dairesinin donanımları ve insan kalifiyesi bu politikaları ve programları oluşturabilecek düzeyde değildir, iyi niyet ve çaba bunun karşılığı olamaz!

En önemli boyut; Türkiye Futbol Direktörü ve çalışma arkadaşları bu sürecin, içinde olmamalıdırlar. Sadece popülist söylem ve ‘Beyefendi’ sadakati ile zaman kazanılır, para kazanılır?

Hatta daha ileri gideyim; bugünkü kulüp başkanları ve teknik adamlar ile de bu tip bir programın yapılması mümkün değildir. Skora endeksli görev yapıyorlar.

Her yıl bütçeden yüzde 12 ile 15 arası altyapıya verme zorunluluğu; yöneticileri ve teknik heyeti spazma sokar!
Şu TFF Başkanı değil miydi; Beşiktaş’ın talihsizliği döneminde ”altyapıyı kapatabiliriz” diyen! Ne programı yapabilir ki acaba? O da ‘Beyefendi’ sadakati ile yaşamaya devam ediyor.

En büyük açmaz burasıdır.
Programın temelini oluşturan; sporun, okullara sokulması ve bunun üzerinden kurgunun oluşturulması, politikalarını hazırlamak ciddi donanım ve bilgi ister. Kim ile yapılacak?
Komple Milli Eğitim Müfredatının değişmesi kaçınılmazdır!
Altyapı hoca profili ile yarışmacı hoca profili ve iş alanları bir birinden ayrılarak iki farklı uzmanlık alanı oluşturulmalıdır; bunun temeli BESYO’ların ihtisas dallarında atılarak; farklı müfredat uygulamaya sokulmalıdır.
Beden Eğitimi Öğretmenleri yanında, BESYO (alt yapı) ihtisas mezunu uzmanları, Bakanlık okullarında çalışma zorunluluğu getirilmelidir.

Altyapı çalıştırıcıların; tüm özlük hakları sonun kadar korunmalı, yaşam koşulları düzgün olmalıdır.
Kulüplerin altyapı programları ve tüm futbol okulları, Eğim Dairesinin onayladığı ve ruhsat verdiği şekilde tek program da olmalı, denetim kaçınılmazdır.

OYUNCUSİS adlı bilgisayar programı oluşturulup, tüm sporcular(profesyonel, amatör)takip edilmelidir. Her yetenekli oyuncunun karteksi oluşturulup genel izleme sürecine dahil edilmelidir.
A Takım seviyesine çıkan oyuncular için yaptırımlar ve ödüller koyarak teşvik üst düzeye çıkartılmalıdır.
Şu 18 yaşındaki oyuncuları Anadolu’ya yollayarak pişmesi uğruna yok olmalarına da son verilmelidir.
Ulusal kamp merkezleri,
Program içerikleri,
İnsan kalifiyesi,
Yönetim şekli ile ilgili detayları sadece başlık olarak yazıyorum?
Evet, sanki o kadar kolay değil Almanya’nın seviyesine gelmek! Atıp tutarak bilineni anlatmak sadece size köşe ve zaman kazandırır, çözüm ise çok büyük ve meşakkatli işe benziyor, önce kültürel olarak bu seviyeye gelmek gerekiyor ki; çözümü bulalım.

Sizler var olanı yazmaya devam edin, özellikle başkalarının kazandığı her büyük başarıdan sonra…

Müslüm Gülhan / NationalTurk

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu