FutbolGündem

Riva Projesi’nin yapım ihalesi sonuçlandı!..

Riva Projesi’nin yapım ihalesi sonuçlandı!.. Türkiye Futbol Federasyonu, Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nin yapım işini Aras İnşaat’a verdi.

Tesislerin yapımına dair sözleşme, TFF Başkanı Yıldırım Demirören ile Aras İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Yıldız arasında imzalandı. TFF’nin İstinye’deki merkez binasında gerçekleşen imza törenine, Başkan Demirören ve Yıldız’ın yanı sıra, FIFA İcra Kurulu Üyesi, UEFA 1. Başkanvekili ve TFF Onursal Başkanı Şenes Erzik, TFF Başkanvekili Ufuk Özerten, Yönetim Kurulu Üyesi Ergün Tekin, Genel Sekreter Prof. Dr. Emre Alkin ile A Milli Takım Teknik Direktörü Abdullah Avcı katıldı.

TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Milli Takımlarımızın tüm kamp programlarını gerçekleştireceği, futbolun paydaşlarına her türlü eğitimin verileceği alanın yıkımına geçtiğimiz Ekim ayında başlandığını anımsatarak şöyle konuştu; Yönetime geldiğimizde ilk ve en büyük hedef olarak Riva Projesi’ni seçmiştik. Eski Başkanlarımızdan Merhum Hasan Doğan’ın adını verdiğimiz projede, Türk Futbolu için önemli bir adım daha atıyoruz.

Tesislerin tamamlanmasıyla yılda 15 milyon TL tasarruf elde edilecek. Yine bu tasarruf da, başka alanlarda ülke futbolumuz için kullanılacak. Gençlik ve Spor Bakanlığı, proje maliyetinin üçte birini karşılayacak. Bu vesile ile bir kez daha Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Suat Kılıç’a, Türk futbolu adına teşekkür ediyorum. Bir teşekkürü de, Onursal Başkanımız Şenes Erzik Bey’e borçluyuz. Çünkü tesislerin yapılacağı arazi, yaklaşık 25 yıl önce Şenes Bey tarafından federasyonumuza kazandırılmıştır.

Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nin temelinin 1 Nisan 2013 Pazartesi günü törenle atılacağını kaydeden Başkan Demirören şöyle devam etti; Türkiye, 21 Haziran-13 Temmuz 2013 tarihleri arasında düzenlenecek, FIFA’nın ikinci büyük organizasyonu olan U20 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak. 25 Mart’ta da turnuva kuralarının çekimini gerçekleştireceğiz.

Burada özellikle vurgulamak istediğim; 1 Nisan’da temelini atacağımız tesisler, A Milli, U20 gibi Milli Takımlarımızın tüm yaş kategorilerinde mücadele edecek gençlerimizin daha iyi şartlarda yetişmesini sağlayacak. Tesislerin tamamlanmasıyla Türk futbolunun çok daha iyi yerlere geleceğine yürekten inanıyorum. Projeye verilecek desteklere ve sponsorluklara açık olduğumuzu da yinelemek isterim Bundan sonra yıldızlar, Riva’dan yükselecek.

Aras İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Yıldız ise, Türk futboluna sayısız yıldızı kazandıracak tesislerin yapımını üstleniyor olmalarının kendileri için büyük onur ve mutluluk kaynağı olduğunu ifade etti. Daha sonra Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nin Aras İnşaat tarafından yapılmasını öngören sözleşme imzalandı.

RİVA PROJESİ’NDE İHALE SÜRECİ NASIL İŞLEDİ?

İstanbul’un Beykoz İlçesi Riva Köyü’nde yapılacak tesislerin ihale dosyasını, 13 firma alırken, bunlardan 10’u ihaleye teklif sundu. İstekli 3 firmadan, tekliflerini yeniden revize etmeleri istendi.  Son toplantısını Ankara’da gerçekleştiren TFF Yönetim Kurulu, teklifler üzerinde yaptığı değerlendirme sonrası, oybirliğiyle Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nin yapım işinin Aras İnşaat’a verilmesini kararlaştırdı.

Tesisler yaklaşık 18 bin 500 metrekare inşaat alanına sahip olacak. İşin süresi yer tesliminden itibaren 410 gün. Bu sürenin ilk 240 gününde tüm betonarme, çelik konstrüksiyon, çatı ve cephe sistemleri, elektrik, mekanik sistemleri, altyapı imalatları, iç mekanların döşeme, tavan, duvar imalatları gerçekleştirilecek ve ilk 180’inci günden itibaren dekorasyon ve peyzaj imalatının yapılabilmesi için belli sürelerde başka bir yükleniciye mahaller teslim edilecek.

HASAN DOĞAN MİLLİ TAKIMLAR KAMP VE EĞİTİM TESİSLERİ PROJESİ

• Türkiye Futbol Federasyonu’nun prestij projesi olan Hasan Doğan Millî Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri çevreye ve doğaya duyarlı, enerji geri dönüşümlerinin sağlandığı, yalnızca sporumuz ve futbolumuz açısından değil, ülkemiz adına da öncü projelerden biri olacak.
• Hasan Doğan Millî Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri, 235 bin metrekarelik bir alan içerisinde yer alacak.
• Temeli atıldıktan sonra 13 ayda bitirilecek ve 2014 Nisan’da hizmete girecek.
• Bittiğinde Türkiye’nin en büyük, en modern, en kapsamlı kamp ve eğitim tesisleri olacak.
• Toplam kapalı alanı yaklaşık 18.500 metrekareyi bulan tesis, ana yay aksına bağlanmış 6 kütleden oluşacak.
• Yönetim binası, toplantı ve konferans salonları, konaklama binası, sağlık kulübü, restoran ve benzeri alanları da kapsayan tesis, Türk futboluna üst düzey bir konforla hizmet ve çalışma alanları sunacak.
• Toplam kapalı alanı 2 bin 320 metrekareyi bulan ofis binası 3 katlı inşa edilecek. Millî Takımlar ve Futbol Gelişim Direktörlüğü’ne bağlı birimler burada hizmet verecek.
• Konaklama bloğu 7 bin 935 metrekarelik bir kapalı alandan oluşacak. 3 katlı binada 3 bin 200 metrekarelik bölümde 85 oda yer alacak. 2’si süit, 83’ü iki kişilik olarak planlanan bu odaların yanı sıra, blok içerisinde hobi ve toplantı odaları da bulunacak.
• Konaklama bloğunun içerisinde modern bir mutfak, özel ve genel yemek salonlarını içeren bir restoran yer alacak.
• Çok amaçlı salon bloğu 1000 metrekarelik bir kapalı alandan oluşacak. 182 kişilik oditoryum, 168 kişilik seminer salonu, ihtiyaç duyulduğunda salon olarak da kullanılabilecek 250 metrekarelik bir fuaye alanı ve küçük ölçekli toplantı salonları bu blokta bulunacak.
• İki katlı Sağlık Kulübü bloğunun zemininde 1000 metrekarelik yüzme ve terapi havuzları ile 900 metrekare içerisinde hamam, tedavi odaları ve benzeri sağlık birimleri; 1. katta ise 350 metrekarelik fitness salonu yer alacak.
• 450 metrekarelik teknik blokta ise trafo ve jeneratör odaları olacak.
• Halen kullanımda olan 4 adet çim sahanın yüzeyleri yenilenecek. Ayrıca bir çim saha daha yapılıp sayı 5’e çıkarılacak. Bu sahaların bir tanesi, küçük ölçekli tribünleri, destek birimleri ve tel örgüleriyle stadyum olarak inşa edilecek.
• Dere yanındaki araziler ıslah edilerek yürüyüş ve koşu parkurlarının olduğu yeşil alanlar haline getirilecek.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu