FutbolGündemTransfer

Sadri Şener; Türk takımları Avrupa’ya gidemezse maddi zarar çok ağır olur

Trabzonspor Başkanı Sadri Şener, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın şike konusundaki açıklamalarının tam doğru yansıtıldığına inanmadığını söyledi.

Başkan Sadri Şener, Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’nde basın mensupları ile yaptığı sohbet toplantısında gündemdeki konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın şike süreciyle ilgili gazetelere yansıyan son açıklamalarının hatırlatılması üzerine Şener şunları söyledi;

Sayın Başbakanın bu demecinin tam doğru olduğuna inanmıyorum. O konuyla ilgili haberleri okuduktan sonra açıklamaların yapıldığı uçakta bulunan bizim de hemşehrimiz olan bir gazetenin genel yayın yönetmenini aradı arkadaşlar, ‘konuşmalar tam öyle değil’ gibi bir ifade kullandı. Yoksa biz de öyle algılamak durumundayız. Sayın Başbakanımızın Trabzonspor’un haklarına halel getirecek bir davranış içerisinde olacağını sanmıyorum. O da bu yörenin bir insanı. Bir de kendisi de haktan, hukuktan yana olan bir insan. Dolayısıyla ben konunun üzerinde çok durmuyorum, durmak istemiyorum.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören’in yaptıkları son görüşmede Tahkim Kurulu hariç Disiplin Kurulu’nun kararlarını Süper Final maçları öncesi açıklayacağını söylediğini belirten Sadri Şener şöyle devam etti;

Biz o zamanı beklemek istiyoruz, bekleyelim görelim. Ama genel anlamda Avrupa’ya gitmemek Türkiye için çok sakıncalı, bizler için sakıncalı. Yani Avrupa’ya kampa bile gidemeyiz, maç yapamayız, UEFA bize hakem bile vermez, bir de maddi zararları çok zor olur, yabancı futbolcuların hiç birisi durmaz gider, Türk futbolu maddi olarak çok büyük zararlara girer. Onun için sayın başbakanın böyle demek istediğini zannetmiyorum.

TFF Başkanı Demirören’in de Başbakan Erdoğan’ın sözlerini desteklediğine ilişkin haberleri medyadan okuduğunu söyleyen Şener, kendisiyle de bir görüşmesinin olmadığını ifade etti. Demirören’in Pazar günkü Fenerbahçe maçına da gelmek istediğini kaydeden Şener, bugün akşam kendisiyle bir görüşme de yapacağını dile getirdi.

FENERBAHÇE MAÇI

Ligde pazar günü Fenerbahçe ile oyacakları maça da değinen Başkan Şener, bu maçı kazanmaları halinde Süper Final öncesi önemli bir avantaj yakalayacaklarına değindi. Şike sürecinde yaşanan gelişmeler nedeniyle bu maç öncesi verilen demeçlere daha da dikkat etmek gerektiğinin altını çizen Şener, “Demeçlere, ağızdan çıkan her cümleye, Federasyon Başkanı’nın, bizim, sizin dikkat etmesi lazım diye düşünüyorum” diyerek şöyle devam etti;

Ben o konu da azami gayret sarf ediyorum, ortamı germemek için. Yoksa halk tepkiye hazır, bir demeçle hoş olmayan olaylar oluyor. Şöyle bir şey daha var; Nisan ayı içerisinde Fenerbahçe yine buraya gelecek, biz de oraya gideceğiz. Aynı şekilde Galatasaray ve Beşiktaş da buraya gelecek, biz onlara gideceğiz. Ligde hiç rastlamadığımız bir dönem. Bu konuda kimsenin bir tecrübesi yok. Biraz dikkatli olmamız lazım. Başta da federasyon başkanının dikkatli olması lazım diye düşünüyorum.

Fenerbahçe müsabakasının klasik, normal bir maç olduğunu belirten Şener, “Fakat 3 Temmuz’dan sonra yaşanan gerginlikle bizim orada oynadığımız maçta özellikle benim şahsıma ve kulübe yapılan tezahüratlar falan gündemde. Bunları tabi gelip bunun bir karşılığının olacağını da düşünmeliydiler. Ama biz burada bir gerginliğe sebep olmadan, bu işin centilmenlik içerisinde sonuçlanacağını umuyorum, öyle olmasını da istiyorum” dedi.

Süper Final öncesi Fenerbahçe ile aralarındaki puan farkını azaltmaları gerektiğine vurgu yapan Şener, “Bir de Fenerbahçe ile olan rekabet daha ciddi bir noktalara geldi. Galip gelmemiz lazım ama o benim işim değil. Futbolculara, hocalara yapmamız gereken her türlü imkanı yapıyoruz. Derbi maçı bir şey söyleyemezsiniz ama inşallah galip geliriz. Alacağımız bir galibiyet bizi Süper Final’de ciddi noktalara getirir” diye konuştu.

Başkan Sadri Şener, zorlu müsabakayla ilgili Fenerbahçe yönetimi ile bir görüşme yapmadıklarını, onların da şuana kadar bir taleplerinin olmadığını dile getirdi.

“KUPA BİZİM HAKKIMIZ”

2010 – 2011 sezonu şampiyonluk kupasının kendilerine verilmesi için bazı hukuki süreçlerin tamamlanması, Fenerbahçe’nin kendilerinin altına düşürülmesi gerektiğine dikkat çeken Şener, “Benim inancıma göre kupa ve şampiyonluk bizim ama olmazsa UEFA’ya da gideriz tabi” diye konuştu.

Trabzonsporlu taraftarların şikeyi protesto için müsabakanın 34. dakikasında sahaya atletlerini atacaklarının hatırlatılması üzerine de Şener, “Mendil atsalar daha iyi olur. Yapabilirler, seyircinin zevkine mani olmamak lazım. Tabi hakaret hariç. Tabi burada en önemli şey; sanırım ceza sanırındayız. Sahaya bir şey atılmaması ve küfür olmaması beni ilgilendiren konuların başında geliyor. Diğer türlü her tezahüratı herkes yapabilir, ona kimse mani olamaz.” değerlendirmesinde bulundu.

Şike sürecinde Faruk Özak hariç camianın önde gelen isimlerinden yeterli desteği görmediğini savunan Başkan Şener, “Mağdur olan aranmak ister. ‘Ben mağdurum bana yardım et’ gibi olmaz yani, benim aranmam lazım. Ama aramazsa da ne yapabilirim ki?” diye konuştu.

Gelecek sezona ilişkin transfer çalışmalarının da bir aya kadar başlayacağını anlatan Şener, özellikle stoper mevkiine bir oyuncu alacakları, yerli oyuncu olmadığı için de yabancı arayışında olduklarını kaydetti.

Başkan Şener, bir başka soru üzerine de Burak Yılmaz ve Şenol Güneş’le de bir sorunlarının olmadığını söyledi. Kendisi için önemli olanın gelecek sezon Avrupa kupalarına katılmaları olduğuna dikkat çeken Şener, “Sezon sonunda Avrupa kupalarında olmamız. Ben buna çok önem veriyorum. İnşallah gideriz” dedi.

“AVRUPA’YA GİTMEZSEK HİÇ BİR KULÜP BU İŞİN ALTINDAN ÇIKAMAZ”

Başkan Sadri Şener, Galatasaray Başkanı Ünal Aysal’ın şike süreci nedeniyle Avrupa’ya gidememeleri halinde istifa edeceği açıklamasıyla ilgili de şu değerlendirmeyi yaptı; İstifa kelimesi çok konuşulan bir kelime ama çok da sorumluluk gerektiren bir konu. Ben başka türlü cevap vereyim; eğer Avrupa’ya gidemezsek o zaman bana pek ihtiyaç kalmayacak diye düşünürüm. Avrupa’ya gitmeyeceksen, yabancı oyuncuların olmayacaksa Sadri’ye de pek ihtiyaç kalmaz diye düşünüyorum.

Başkan Şener, Türk takımlarının Avrupa’ya gitmemesinin Türk futboluna maddi zararının çok ağır olacağını ve hiçbir kulübün de bu işin altından çıkamayacağını savundu.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu