FutbolGündem

Şenes Erzik; Benden başka çare yoksa adayım!..

Süper Lig’de mücadele eden 18 kulüp, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı için Şenes Erzik isminde uzlaştı. Kulüpler, 27 Şubat’taki seçimde UEFA 1. Asbaşkanı Şenes Erzik’i destekleyecek. Erzik, “Benden başka çare yoksa adayım” dedi.

Bugün Dört Büyükler’in yetkilileriyle bir araya gelen Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, şu anda TBMM’de Şenes Erzik ile yarım saatlik bir görüşme yaptı. Bakan Kılıç, kulüplerin talebini Şenes Erzik’e iletti.

UEFA 1. Asbaşkanı ve FIFA İcra Komitesi Üyesi Şenes Erzik, Bakan Kılıç ile yaptığı görüşmenin ardından “Üzerimize düşen görevi yaparız. Benden başka çare yoksa adayım. UEFA ve FIFA ile görüşüp 1-2 gün içinde adaylık kararımı netleştireceğim” dedi.

AYDINLAR GİTMESEYDİ BU KADAR SIKINTIYA GİRMEYECEKTİK!

Erzik, TBMM AK Parti Grubunda Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile yaptığı yaklaşık 30 dakikalık görüşmenin ardından, gazetecilerin TFF Başkanlığı adaylığına ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ”Bakan Kılıç ile görüştünüz. Adaylık konusu en çok merak edilen şey. Son kararınız nedir?” sorusu üzerine, ”Türk futbolu hiç hesapta olmayan bir süreçten geçiyor. Maalesef çok bilinmeyenli bir denkleme benziyor. Sayın Mehmet Ali Aydınlar, istifa kararı almasaydı belki bu kadar sıkıntıya girmeyecektik” dedi.

HİÇBİR ZAMAN İLGİSİZ KALMADIM

İstanbul’da düzenlenecek UEFA Kongresine de 1 ay kaldığını anımsatan Erzik, şöyle devam etti; Bunun hazırlığı ‘şu, bu’ derken Türkiye Futbol Federasyonu başkansız ve bankanvekilsiz kalmış durumda. Olağanüstü bir genel kurul var. Seçim yapılacak. Kulüplerden çok özel bir durum olduğu için aldığım, ‘Yardım et’ kampanyaları veya istekleri, beni gerçi UEFA’daki, FIFA’daki konumlarım itibarıyla özellikle UEFA’da 1. Başkanvekili olarak bütün federasyonlara tarafsız durumda kalması gereken bir insan olarak buradaki problemlere de ilgisiz kalmamı zorlaştırdı.

İlgisiz kalmadım hiçbir zaman. Beni tanıyanlar bilir, ilkem vardır; çok konuşmak yerine çok iş yapmayı ama anlatmamayı tercih ederim. Dolayısıyla yaptıklarımın hepsini anlatmaya kalkarsam hiçbir şey anlatamam. Süreci yakından izlediğim muhakkak. Türkiye açısından söylüyorum, kendi açımdan değil, UEFA ve FIFA’ya zarar getirmeden, öyle bir çözüme iştirak edebilirsem, bakacağım. UEFA ve FIFA ile de çeşitli görüşmeler yapacağım.

MEHMET ALİ AYDINLAR BIRAKMAMALIYDI

Belli başlı konularda durum analizi yapacağını belirten Erzik, ”Hangi süreç ne aşamada bilmiyorum. UEFA ile yapılan bir takım anlaşmalar var onlar ne durumda, buradan biraz inceleme yapmam lazım. Kaçamayacağım bir durumsa, kaçmamam gerekiyorsa ben de katkıda bulanabileceksem, düşüneceğim. Burada istek, arzu üzerine bu duruma geldik. Başkan bırakmasaydı böyle bir şey hiçbir zaman aklımdan geçmedi. Doğru da değildi. Başkanın devamı gerekirdi. Ben de çok şaşırdım. Bir gün evvel konuşmuştum, böyle bir karar alacağını bilmiyordum” diye konuştu.

Bir başka gazetecinin, ”UEFA ve FIFA size sorun çıkarmazsa aday olur musunuz?” sorusuna Erzik, ”Bütün bu işlerin ne kadar zor olduğunu bildiğim için eğer benden başka biri yoksa, yapacak başka bir çarem yok” yanıtını verdi.

Erzik bir başka soru üzerine, Bakan Kılıç’ın, gazetecilere yaptığı açıklamada, başkan adayının bu mevkinin gerektirdiği şekilde ”deneyimli” olmasını istediğini anımsatarak, ”Eğer bana uyuyorsa, ben evet… Yani özeti deneyim” ifadesini kullandı.

Bakan Kılıç’tan adaylık yönünde bir teklif gelmediğini vurgulayan Erzik, kulüplerin böyle bir temayülü olduğunu bildiğini ifade etti. Erzik, ”Böyle bir şey var ama henüz netleşmiş bir şey yok” diye konuştu.

Erzik, Suat Kılıç ile yaptıkları görüşmede, ”durum muhakemesi” yaptıklarını belirtti. ”Ne zamana belli olur, netleşir” sorusuna Erzik, ”1-2 gün içinde belli olur” yanıtını verdi. ”Sürpriz olmazsa aday diyebilir miyiz sizin için?” sorusuna Erzik, ”Onu dememek lazım. Çünkü bazı şeylere bakmam lazım” yanıtını verdi.

Şenes Erzik, bir başka soru üzerine, başkan olması durumunda UEFA’daki görevini bırakmayacağını belirterek, ”O olursa zaten Türkiye için iyi olmaz” dedi.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu