FutbolHaber

Mehmet Büyükekşi “Ali Koç Riyad’ta U-19 takımıyla sahaya çıkacaklarını söylemişti”

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, bir dizi çarpıcı açıklamada bulundu. Temmuz ayında yapılacak seçimlere hazırlanan Türkiye Futbol Federasyonu'nda yaşananlar hakkında konuşan Büyükekşi, kendisine yöneltilen eleştirilere de yanıt verdi.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi: “Biz her zaman şeffaf olduk ve tüm kararlarımızı futbolun ve kulüplerimizin yararına göre aldık”

Mehmet Büyükekşi, ‘Riyad’da oynanamayan Galatasaray ile Fenerbahçe Süper Kupa finalinde neler yaşandı, Ali Koç ne istedi, ve yeniden başkan adayı olacak mı?’ sorularına net cevaplar verdi.

MEHMET BÜYÜKEKŞİ ‘ALİ KOÇ SÜPER KUPA’DA YABANCI HAKEM İSTEDİ’

TFF Mehmet Büyükekşi’nin en çarpıcı açıklaması Ali Koç’un Süper Kupa maçına  bir hafta kala Ali Koç’ın, Spor Bakanı Osman Aşkın beyin de bulunduğu ortamda, ‘Bu maça yabancı hakem atamazsanız, U19’la çıkarım’ dediğini açıklaması oldu.

TFF Mehmet Büyükekşi, Riyad’daki Süper Kupa Finali, hakem Halil Umut Meler’in maruz kaldığı şiddet, TFF’nin mali durumu, FIFA ve UEFA ile ilgili ortaya atılan iddialar ve Kulüpler Birliği ile Dursun Özbek arasındaki ilişkiler gibi birçok önemli konu hakkında açıklamlarda bulundu.

Mehmet Büyükekşi “Marka değerimiz zarar görüyor”

Mehmet Büyükekşi, Türkiye Futbol Federasyonu’nun son iki yılındaki faaliyetlerini değerlendirirken, haksız eleştirilere maruz kaldıklarını belirtti. Sabah Spor’un aktardığına göre, Özellikle Halil Umut Meler’in yaşadığı saldırı ve Riyad olayı gibi bazı önemli konuların federasyona haksız yere mal edildiğini vurguladı.

Mehmet Büyükekşi, “Halil Umut Meler, Türkiye’nin en değerli hakemlerinden biridir ve Avrupa Şampiyonası’nda görev alacak. Böyle bir hakemin saldırıya uğraması tamamen kişisel bir sorundur ve bunun federasyonla ilişkilendirilmesi yanlıştır. İstanbulspor’un hakem nedeniyle sahadan çekilmesi gibi olaylar, marka değerimize zarar veriyor,” dedi.

Mehmet Büyükekşi “Süper Kupa’nın planlanan tarih ve yerinin önceden açıklanmıştı”

Riyad olayı hakkında da konuşan Büyükekşi, “Bu konuda federasyonumuz, iki kulübümüzün maddi kazanç sağlaması için büyük çaba sarf etti. Ancak maalesef bu çabalarımız, bazı kesimler tarafından çarpıtıldı,” şeklinde konuştu. Süper Kupa’nın planlanan tarih ve yerinin önceden açıklandığını, ancak Trabzonspor maçından sonra yapılan değişiklik taleplerinin federasyona yöneltilen suçlamaları artırdığını ifade etti.

Büyükekşi, “Biz her zaman şeffaf olduk ve tüm kararlarımızı futbolun ve kulüplerimizin yararına göre aldık. Ancak, bazı kesimlerin algı operasyonlarıyla karşılaşıyoruz. Küçük bir azınlığın, çoğunluğa hükmetmeye çalıştığı bir ortamda, biz federasyon olarak tarafsız kalmaya ve doğru olanı yapmaya çalışıyoruz,” dedi.

Mehmet Büyükekşi “Ali Koç Riyad’ta U-19 takımıyla sahaya çıkacaklarını söylemişti”

Büyükekşi, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un, Riva’da gerçekleşen Kulüpler Birliği toplantısında, Osman Aşkın Bak’ın huzurunda, Riyad’daki maçta yerli hakem atanması durumunda U-19 takımıyla sahaya çıkacaklarını söylediğini belirtti. Büyükekşi, “Ali Koç‘un bu talebini değerlendirdik ancak Halil Umut Meler’in maruz kaldığı şiddet olayları nedeniyle Türk hakemliğine zarar vereceğini düşünerek bu teklifi kabul etmedik,” dedi.

NationalTurk Haber

Büyükekşi “Dursun Özbek’in açıklamalarını sadece 3 kulüp onayladı”

Ayrıca, Kulüpler Birliği Vakfı adına toplantıya katılan Dursun Özbek’in, toplantı sonrası yaptığı açıklamalarda sadece üç kulübün onayladığı bir kamuoyu açıklaması yapılmasını eleştirdiğini aktaran Büyükekşi, bu durumun birliğin içindeki çatışmaları ve anlaşmazlıkları gözler önüne serdiğini ifade etti. Büyükekşi, “Görüşmeler ve yaşanan olaylar göz önüne alındığında, 18 Temmuz’daki mali genel kurulu seçimli yapmaya karar verdik. Avrupa Şampiyonası’ndaki maçlarımız ve finalin tarihleri dikkate alınarak bu tarihe karar verdik,” şeklinde konuştu.

“Trol ve bot hesaplar üzerinden hakemler baskılanmaya çalışılıyor”

TFF Başkanı, sosyal medya üzerinden yapılan saldırılar ve Türk futbolunun uluslararası arenadaki durumu hakkında önemli açıklamalarda da bulundu. Büyükekşi, sosyal medyada yapılan saldırıların yüzde 65’inin bot ve trol hesaplardan geldiğini, çoğunluğunun yurt dışından olduğunu belirtti. “Sosyal medyada ana akım medyada olduğu gibi bir edep yok. Yalan, iftira ve tehditlerle Türk futboluna zarar veriliyor. Hakemler üzerinde baskı oluşturarak fayda sağlamaya çalışıyorlar,”

“‘Olympiakos’un, PSG’nin maçları ertelendi’ diye bir haber ortaya atıldı. Halbuki böyle bir şey yoktu. Biz ‘Süper Kupa’yı oynayın, 14 Nisan’daki maçınızı Karagümrük erteleyelim’ dedik. Bunu kabul etmediler. Hepsini üst üste koyarsanız hiçbirinde TFF’nin dahili yoktur, olamaz da. Bahanelerle algı yapılıyor. Kulüpler Birliği’nde küçük bir azınlık, çoğunluğa tahakküm ediyor.” dedi.

“Ne FIFA ne UEFA ile sorunumuz var”

FIFA ve UEFA ile ilişkiler hakkında da konuşan Büyükekşi, “Ne FIFA ne UEFA ile sorunumuz var, iddialar yalan. Üst düzey ilişkiler ve karşılıklı ziyaretlerle Türk Futbolu’nun gelişimine yönelik çalışmalarımız devam ediyor,” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin uluslararası imajını zedelemeye çalışan spekülatif algı operasyonlarına itibar edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Mehmet Büyükekşi: “İyi niyetli değiller.”

Mehmet Büyükekşi: “İyi niyetli değiller. Nisanın 1’inden bu yana imza topluyorlar. Süper Lig’den sadece 8 kulübün delegelerinin imzası geldi. 1. Lig hiç imza vermedi. 2. Lig’den 7 kulüp, bir tane de şahıs, geçen hafta 55 imza geldi. 130 kulüp, 325 delege var. Bize gelen imza 62 adet.”

Mehmet Büyükekşi: “Ben böyle zorlamalar olduğunda onların niyetinden şüphe duyarım. Biz seçimli genel kurul kararı aldık mı aldık. Sizin niyetiniz üzüm mü yemek, bağcıyı mı dövmek?” Süper Lig’de büyük hatası olmamasına rağmen hakem yumruklandı, bu TFF’ye mal edildi. Hakemi ben dövmedim. Kulüp başkanının yaptığı bir hareket TFF’ye mal edilemez. Arkasından bir takım (İstanbulspor) hakemi bahane ederek sahadan çekildi. Marka değerine zarar veriliyor ama suçlu TFF ilan ediliyor.”

Son olarak, TFF Başkanlığı ve gelecek planları hakkında konuşan Büyükekşi, “Ligler bittikten sonra genel beklentiye bakacağım. Ne iş hayatımda ne de TFF Başkanlığı’nda koltuktan güç almadım. Bu amaçla oturmadım, oturmam. ” diyerek sözlerini tamamladı.

Mehmet Büyükekşi Türk Futbolundaki Tartışmalara Ne Demişti
Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu