Fulya DosyasıFutbolGündem

TFF Başkanı Demirören: Türk toplumuna futbolun güzel yanlarını konuşturmamız lazım

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, geçen sezonun Türk futbolu adına yaşanmasını istemedikleri bir sezon olduğunu belirterek, “Artık topluma, futbolu bu kadar seven Türk toplumuna futbolun güzel yanlarını konuşturmamız lazım.” dedi.

TFF Merkez Hakem Kurulu tarafından düzenlenen Sezon Öncesi Hakem Eğitim Semineri, Sapanca Güral Otel’de başladı. Törenin açılışında konuşan TFF Başkanı Demirören, EURO 2012’de görev yapan 5 hakemin Türkiye’yi gururlandırdığını belirtti. Hakemlere “arkanızdayız, sonuna kadar gidin” gibi klasik konuşmalar yapmayacağını ifade eden Demirören, şunları söyledi:

“Bizler kader arkadaşıyız. El ele hep beraberiz zaten. Arkanızda olmamıza gerek yok. Çünkü yanınızdayız. Sizler bizi temsil ediyorsunuz. Benim sizden bu sezon için tek bir ricam var. Çünkü geçen sezon Türk futbolu adına yaşanmasını hiçbirimizin istemediği bir sezondu. Artık topluma, futbolu bu kadar seven Türk toplumuna futbolun güzel yanlarını konuşturmamız lazım. Burada da ilk başta hakemlerimize görev düşüyor.”

“YÜREĞİNİZLE HER TÜRLÜ KARARI VERİN, YÜREKLİ OLUN”

Baskıların ve konuşmaların hakemleri rahatsız ettiğini kaydeden Başkan Demirören, “Bizleri de rahatsız ediyor. Çünkü sizler bizleri temsil ediyorsunuz. Tek ricam yüreğinizle her türlü kararı verin, yürekli olun. Biz çünkü beraberiz. Sonuna kadar da herşeyi başaracağız. İnşallah Cüneyt hocamız gibi seneye daha fazla hocaları hep beraber Avrupa’da, Dünya Kupası’nda göreceğimize inanıyorum.” diye konuştu.

UEFA 1. Asbaşkanı ve TFF Onursal Başkanı Şenes Erzik ise 20 yıl önce temelleri atılan kurumsal yapının ardından özellikle hakemlikte önemli yollar kat edildiğini söyledi. Türk hakemlerinin geçmişe göre daha fazla uluslararası maç yönettiğini kaydeden Erzik, Brezilya’da düzenlenecek Dünya Kupası’nda Türk hakemlerinin de yer almasını istediğini belirtti.

Erzik, “Sizlerden beklentimiz, Dünya Kupası 2014, inşallah bizim hakem takımımızı orada göreceğiz. O yolda zaten ilerlemeler var.” dedi.

“HEDEF; U20 DÜNYA KUPASI VE 2014 BREZİLYA”

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Zekeriya Alp de yeni sezonda maç yönetecek 36 Üst Klasman Hakemi arasında 5 yeni hakemin yer almasının, gelecek için kendilerini umutlandırdığını belirtti. FIFA kokartlı hakemleri ve üst klasman hakemlerini mümkün olduğunca gençleştirmeye çalıştıklarını anlatan Alp, üst klasman hakemlerinin yaş ortalamasını 37’den 36’ya çektiklerini ifade etti.

Bir önceki yıl 43 uluslararası maç yöneten hakemlerin Temmuz 2011 – Temmuz 2012 arasında yüzde 30 artışla 56 maç yönettiğini vurgulayan Alp, şunları kaydetti:

“Artık çıtayı daha da yukarı koyduk. Eğer, FIFA ve UEFA’nın her şampiyonasında hakemlerimiz ile temsil edilirsek, o zaman kalıcı bir başarı elde etmiş oluruz. Öncelikli global hedefimiz; FIFA U20 Dünya Kupası’nda Türk hakemlerinin yer almasını sağlamak. Bildiğiniz gibi, FIFA’nın bu ikinci en büyük turnuvasına 1 yıl sonra Türkiye ev sahipliği yapacak. Bu topraklarda düzenlenen şampiyonada, en az bir hakemimizin olması için eğitim ve hazırlık çalışmalarını arttıracağız.”

Bir diğer hedeflerin de, Brezilya’daki 2014 Dünya Kupası olduğunu belirten Alp, “Bu kupa için Avrupa’dan belirlenen 18 aday hakem arasında yer alan Cüneyt Çakır evladımızın, Brezilya’ya Avrupa kıtasını temsilen gidecek 9 hakem arasına girip giremeyeceği Ocak 2014’te belli olacak. Şu an itibariyle çok büyük şansı bulunan Cüneyt’in, Doğan Babacan’dan tam 40 yıl sonra bir ilki başaracağından eminiz.” şeklinde konuştu.

“OĞUZ SARVAN, MHK İÇİNDE YAPILANDIRDIĞIMIZ EĞİTİM BÖLÜMÜNÜN BAŞINDA OLACAK”

MHK eski Başkanı Oğuz Sarvan’ın yeni görevi ile ilgili de konuşan Zekeriya Alp, “Göreve başladığımdan bu yana, işlerin röntgenini çekmeye çalıştım. 2004-2006 arasında yaptığım TFF Yönetim Kurulu üyeliği döneminden bu yana geçen zaman içinde, Türk hakemliğinin gelişimi konusunda birçok önemli gelişmenin yaşanmış olduğunu memnuniyetle gözlemledim.” diyerek şunları söyledi:

“Hayatımda her zaman, doğru ve yolunda giden konuları, kişileri sürdürmeyi prensip edindim. MHK Başkanlığımda da bu durum aynen sürmekte. Kurumsallaşmanın böyle sağlanacağını düşünüyorum. Bu kapsamda, Şubat 2008-Temmuz 2011 yılları arasında MHK Başkanlığı olarak görev yapmış ve 30 yılı aşkın bir süredir hakemlik müessesine hizmeti bulunan Oğuz Sarvan, MHK içinde yapılandırdığımız eğitim bölümünün başında olacak.”

Konuşmaların ardından EURO 2012’de görev alarak, 16 yıl aradan sonra Avrupa Şampiyonası’nda maç yöneten ilk Türk hakemi olan Cüneyt Çakır ile Çakır’ın yönettiği 3 maçta kendisine yardımcılık yapan FIFA kokartlı hakemler Bülent Yıldırım ve Hüseyin Göçek ile yardımcı hakemler Tarık Ongun ve Bahattin Duran, Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği tarafından plaketle ödüllendirildi.

Üst Klasman Hakem ve Üst Klasman Yardımcı Hakemler, Kadın FIFA ve FIFA Yardımcı Hakemler ile Üst Klasman gözlemci ve mentörlerin katıldığı seminerde UEFA Hakem Komitesi üyesi Jaap Uilenberg, UEFA Hakem Konvansiyonu Türkiye Sorumlusu J.W.Larsen ve UEFA Yardımcı Hakem Eğitimcisi Giovanni Stevanato eğitimci olarak yer alacak. Seminer, 5 Ağustos Pazar günkü eğitimlerle sona erecek.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu