Gündem

19’uncu Dünya Kupası yarın başlıyor

Güney Afrika’nın ev sahipliğinde düzenlenip, 11 Temmuzda sona erecek olan 19. Dünya Kupası yarın başlıyor.

Futbolseverlerin merakla beklediği Dünya Kupası, yarın Güney Afrika-Meksika arasında oynanacak açılış maçıyla start alacak. Bir ay sürecek finallerde, 4’er takımın yer aldığı 8 grupta, toplam 32 takım boy gösterecek.

Finallerde A Grubu’nda Güney Afrika, Meksika, Uruguay ve Fransa; B Grubu’nda Arjantin, Nijerya, Güney Kore ve Yunanistan; C Grubu’nda İngiltere, ABD, Cezayir ve Slovenya; D Grubu’nda Almanya, Avustralya, Sırbistan ve Gana; E Grubu’nda Hollanda, Danimarka, Japonya ve Kamerun; F Grubu’nda İtalya, Paraguay, Yeni Zelanda ve Slovakya; G Grubu’nda Brezilya, Kuzey Kore, Fildişi Sahili ve Portekiz; H Grubu’nda ise İspanya, İsviçre, Honduras ve Şili mücadele edecek.

Kupanın açılış maçı, TSİ 17.00’de Güney Afrika-Meksika arasında yapılacak, günün ikinci maçı ise TSİ 21.30’da Uruguay-Fransa arasında oynanacak. 9 kentten toplam 10 stadın ev sahipliği yapacağı maçlarda, 30 hakem üçlüsü düdük çalacak. Bu hakemlerin 10’unu Avrupa, 5’ini Güney Amerika, 5’ini Orta ve Kuzey Amerika, 4’ünü Asya, 4’ünü Afrika, 2’sini de Avustralya kıtasından hakemler oluşturuyor.

JABULANİ İSİMLİ TOP VE DÜNYA KUPASI’NIN MASKOTU  ZAKUMİ

Finallerde, futbolcularca eleştiri yağmuruna tutulan, Adidas’ın ürettiği Jabulani isimli top kullanılacak. Zulu dilinde ”kutlama” anlamına gelen Jabulani’nin üzerinde 11 renk bulunuyor. Her takımın 11 futbolcuyla sahaya çıkmasını temsil eden bu renkler, aynı zamanda Güney Afrika’da konuşulan 11 resmi dili de simgeliyor.

Adidas firması, kontrolü zor olduğu gerekçesiyle eleştirilen topun defalarca test edildiğini ve eleştirilerin şaşırtıcı olduğunu belirtti. Yetkililer, ”kaleciler için kabus” olarak görülen topun uzun süre önce onaylandığını, aylarca denendiğini ve hiç şikayet almadıklarını ifade ettiler.

”Jabulani”, özellikle İspanya ve Brezilya milli takımlarının kalecilerince eleştirilmiş, futbolcular, topun ”berbat” ve ”bakkaldan alınmış gibi olduğu” konusunda hemfikir olduklarını söylemişlerdi. Dünya Kupası’nın resmi maskotu olan maceraperest Afrika leoparı ”Zakumi”, ”futbol sahasında kamufle olmak amacıyla saçlarını yeşile boyuyor”.

Güney Afrika ve tüm kıtayı temsil eden Zakumi, neşesi, maceraperestliği ve açıkgözlülüğü ile dikkati çekiyor. Bu sevimli maskotun adı, Güney Afrika’nın uluslararası plaka işareti olan ”ZA” ile 2010 yılına atıfta bulunmak amacıyla, birçok yerli dilinde ”10” anlamına gelen ”KUMİ” ifadelerinin yan yana getirilmesiyle oluştu.

SHAKIRA, ALİCİA KEYS, BLACK EYED PEAS VE JOHN LEGEND BUGÜNKÜ KONSERDE COŞTURACAK-

Shakira, Alicia Keys, Black Eyed Peas ve John Legend gibi grup ve şarkıcıların katılımıyla bugün Soweto Kenti’nde konserler düzenlenecek. Güney Afrikalı folk şarkıcısı Vusi Mahlasela, Malili sanatçılar Amadou ve Mariam, Güney Afrikalı rock grupları BLK JKS ve The Parlotones’in de sahne alacağı konsere, futbol dünyasının önemli isimleri de katılacak.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu