FutbolGündem

Abdullah Avcı: Kulüplerin Avrupa’ya gitmemesi millî takıma olumsuz yansır

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Abdullah Avcı, ”Kulüp takımlarının Avrupa’da mücadele etmemesinin, milli takıma yansıması olumsuz olur” dedi.

Abdullah Avcı, Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi ve Türkiye Futbol Federasyonu Etik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Atalay’ın moderatörlüğündeki söyleşide, öğrencilerin sorularını cevapladı. Söyleşiden önce yaptığı konuşmada ise A Milli Takım’ın 2014 Dünya Şampiyonası’nda yer almak zorunda olduğunu söyledi.

Avcı, ”Son iki kupada yokuz. UEFA ve Şampiyonlar Ligi’nde başarılarımız yok. 2014 Dünya Kupası, olmazsa olmazlarımızdan bir tanesi. Dünya futbolunda İspanya ve Almanya gibi önemli ülkelerden Hollanda ile eşleştik. Artık eşik atlayalım diyoruz. Hollanda’da iyi bir başlangıç yapıp önemli bir yol katedebiliriz. Gerekli yatırımları yaparak sabır ve zamanla ektiklerimizin karşılığını almak zorundayız. Bunları oluşturursak, istikrarlı bir turnuva takımı olma hedefini gerçekleştirebiliriz. Mayıs ayı itibariyle oynayacağımız hazırlık maçlarında, neler yapabileceğimiz ortaya çıkacak” dedi.

Kulüplerde yabancı sayısının daha az olmasının hedeflerinden biri olduğunu, İstanbul Büyükşehir Belediyespor’u çalıştırdığı dönemde yerli oyuncuyu tercih ettiklerini, bu sebeple kulübün 1 milyon dolar kâr ettiğini anlatan Avcı, ”Doğru adımlar atıldıktan sonra yabancı oyuncu sayısını beş sene sonra serbest bıraksınlar. Bak bakalım yabancı oyuncu alabilecekler mi? Aksi halde milli takımların kaynağını Almanya oluşturacak, bu çok doğru değil. Bunun için de temaslarımız var. Buna benzer örnekler Avrupa’da da var. Yabancı sayısıyla ilgili Türkiye Futbol Federasyonu’nun da çalışmaları var. Bunu kulüplerle paylaşacaklar. Yabancı sayısının az olması, milli takımların kaynaklarının daha geniş kapsamlı olmasını sağlayacaktır” dedi.

Öğrencilerin sorularını da cevaplayan Avcı, futbolda şike davası süreciyle ilgili bir soru üzerine, bu konuda hiç konuşmadığını belirterek, ”Önümüzdeki süreç bize neyi getirecek beklemek lazım. Ondan sonra yorum yapmak daha doğru olabilir. Milli takımımızın uluslararası yarışmada olması önemli. Kulüp takımlarının Avrupa’da mücadele etmemesinin, milli takıma yansıması olumsuz olur. Zamana bırakalım, zaman karşımıza neyi çıkaracak ona göre değerlendirme yapmamız daha doğru olur” dedi.

Söyleşinin ardından Avcı’ya ve Oğuz Atalay’a plaket verildi, Gediz Üniversitesi forması hediye edildi. Avcı daha sonra üniversite bünyesinde düzenlenen futsal turnuvasının başlangıç vuruşunu yaptı.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu