FutbolGündemTransfer

Abdullah Avcı; Romanya maçı final niteliğinde olacak!..

Abdullah Avcı; Romanya maçı final niteliğinde olacak!.. A Milli Takım Teknik Direktörü Abdullah Avcı, NTV Spor’un sorularını yanıtladı. Ay-yıldızlıların 2014 Dünya Kupası Elemeleri performansını değerlendirdi. Avcı, “Başarılı değiliz” derken, Romanya maçının ‘Final’ niteliğinde olacağını söyledi.

A Milli Takım Teknik Direktörü Abdullah Avcı, NTV Spor’un sorularını yanıtladı.  Ntvspor’un haberine göre, Ay-yıldızlıların 2014 Dünya Kupası Elemeleri performansını değerlendiren Avcı, “Başarılı değiliz” derken, Romanya maçının ‘Final’ niteliğinde olacağını söyledi.

Hazırlık maçlarında alınan mağlubiyetler için üzgün olduklarını dile getiren A Milli Takım Teknik Direktörü Abdullah Avcı, “Aldığımız sonuçların eleştirilmesi normal. Arzu ettiğimiz ve istediğimiz sonuçlar olmadı. Grubumuzda resmi maçların olmaması nedeniyle, bir hazırlık döneminde iki tane hazırlık maçı yaptık. Bunun sebebi de; ligde performansı artan oyuncuların, Milli Takım için neler yapabileceğiniz görmek için önemliydi. Orada yaş ortalaması 24 olan bir takımda hem oyun anlamında, hem de oyuncuların bireysel performansı açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Keşke sonuç da güzel olsaydı. Çünkü uluslararası düzeyde milli maçlar, FIFA sıralamasını da etkiliyor. Kazanamamak bizi üzdü” dedi.

“ARDA, ARADAKİ FARKI ÇOK İYİ GÖREBİLİYOR”

Arda Turan’ın, “Belki de düşündüğümüz kadar iyi bir takım değiliz” açıklamasını değerlendiren teknik direktör Abdullah Avcı, “Arda çok doğru örneklerden bir tanesi. Böyle bir karşılaştırmayı yapabilecek kadar pratik zekalı birisi. Bugün, Türkiye’den yetişmiş ve Avrupa’da oynayan tek oyuncumuz. O da 2008 Avrupa Şampiyonası’nın genç yeteneği olarak transfer edildi, Türkiye’deki performansı ile yapmadı bunu. O nedenle aradaki farkı çok iyi görebiliyor” ifadelerini kullandı.

“BAŞARILI DEĞİLİZ, BU BİR GERÇEK”

Milli Takım olarak özeleştiri yaptıklarını ve başarılı olmadıklarını kabul ettiklerini vurgulayan Avcı, “Milli Takım adına sıkıntılı bir süreç yaşıyoruz. Bunu da özeleştiri yaparak kabul ediyoruz. Ama şansımızı sonuna kadar zorlarken, 2016 ve 2018 için de yapılanmamızı devam ettireceğiz. Başarılı değiliz, bu bir gerçek. Biz, oyunu çok büyük takım gibi oynamak istedik. Bununla ilgili elimizde teknik analizler var. Biraz daha kompakt oynamak gerektiğinin farkına vardık. Bireysel hatalardan yediğimiz goller vardı, bunların üzerinde taktikler geliştirdik” şeklinde konuştu.

“MACARİSTAN’IN KAZANMAMASI LAZIM”

Gruptan ikinci olarak çıkmak adına, Romanya-Macaristan maçının sonucunu bekleyeceklerini de altını çizen Abdullah Avcı, “Biz grubumuzda ikinciliği kovalıyoruz. Bununla ilgili geçtiğimiz günlerde, diğer grubun ikincileri ile ilgili de bazı araştırmalar yaptık. Bizim öncelikle önümüzdeki 2 maça bakmamız gerekiyor. Andorra ile içerde oynarken, Romanya ile Macaristan oynayacak. Macaristan’ın kazanmaması bizim en büyük dileğimiz. Çünkü Macaristan kazanırsa bizim matematiksel olarak şansımız kalmıyor. Romanya’nın galibiyeti veya beraberliği bize avantaj sağlayacaktır. Daha sonra da oynayacağımız Romanya maçı, bizim için final niteliğinde olacak. Kazandığımız takdirde grubu ikinci bitirme şansımı yüksek” diye konuştu.

“YABANCIYI SERBEST BIRAKIRSAK SORUNLAR DEVAM EDER”

NationalTurk Haber

Son günlerde gündemde olan yabancı oyuncu sayısı ile ilgili de yorumda bulunan Avcı, “Yabancı sınırlamasından önce Türk futbolunda yapılması gereken şeyler var. Türk futbolunun altyapısına bir standart getirmemiz lazım. Eğer bunu başarabilirsek, ileride yabancı sayısı serbest bırakılsın. Bu yapılanmayı gerçekleştirmeyip, bir de yabancı sayısını sınırsız bırakırsak, mevcut sorunların devam etmesini sağlarız. Şu anda daha az ve daha elit yabancı olması, Türk futboluna katkı sağlayacaktır diye düşünüyorum” dedi.
“GÖKHAN TÖRE BÜYÜK POTANSİYELE SAHİP”

Beşiktaş’ın yeni transferi Gökhan Töre’nin büyük bir potansiyele sahip olduğunu dile getiren teknik direktör Avcı, “Ben göreve gelmeden önce Gökhan Töre 1-2 defa Milli Takım’da oynamıştı. Zaten çok büyük bir potansiyele sahip ki; Chelsea, Hamburg ve Rubin Kazan gibi takımlarda oynadı. İyi bir kariyer planlaması ve kulübünün desteğiyle çok iyi yerlere gelecektir” ifadelerini kullandı.

“ALPER POTUK SÜREKLİ KENDİSİNİ GELİŞTİREN BİR OYUNCU”

Fenerbahçe’ye transferi büyük yankı uyandıran Alper Potuk’un da kendisini sürekli geliştiren bir yetenek olduğunu belirten Avcı, “Alper Potuk, ilk kez benim Milli Takım’a çağırdığım bir oyuncu. O günden bu yana da devamlı gelişerek devam ediyor. Çok özelliklik bir oyuncu. Kendisini devamlı geliştiren bir oyuncu. Umarım Fenerbahçe de bunun karşılığını alacak. Milli Takım da buradan karlı çıkacak” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu