DünyaFutbolGündemTransferVideo

Ajax’ın genç yıldızı: Suk Hyun Jun

Güney Kore doğumlu genç yetenek Ajax ile geçtiğimiz günlerde ilk maçına çıktı.

Kim bu genç yetenek ve niye bu kadar önemli? diyecekseniz. Önemli çünkü çok ilginç bir transfer hikayesi var.

Ajax bu oyuncuyu gidip kendi bulmadı aksine bu oyuncu geldi ve ben sizin için oynamak istiyorum dedi.

Ajax bunu kabul etti oyuncuyu altyapıda denedi. Oyuncuyu yetenekli bulan Ajax Teknik Direktörü Martin Jol Suk ile resmi anlaşma imzaladı ve çok kısa sürede A takımda forma şansı verdi.

18 yaşındaki genç oyuncu 4 Şubat tarihinde Roda ile oynanan maçta Panteliç’in yerine oyuna dahil oldu ve ilk profesyonel maçına çıktı.

Bu hikaye oldukça ilginç ve bizim ülkemizdeki gençlerin durumunun ne kadar zor olduğunu gösteriyor. 3 büyüklere gelip harcanan genç yetenekleri bir düşünelim.

Bu oyuncular kendi kendilerine gidip beni oynatın demediler. Bu oyuncuları bizim ekiplerimiz aldı ama forma şansı vermedi.
İlhan Parlak, Okan Koç, Ali Cansun ve İbrahim Akın bu listenin başında gelir herhalde.

Yakın zamanda bu isimlere 2 kişi daha eklendi. Galatasaray’dan Serkan Çalık ve Alparslan Erdem. Bu listeye eklenecek daha çok fazla genç yetenek var. Bizim takımlarımız için diğer bir durumda altyapıdan yetişen oyuncuların çok şans bulamaması.
Bu özellikle Galatasaray için geçerli diyebiliriz. Özgürcan Özcan, Gökhan Öztürk, Cafercan diyerek bu listeye başlayabiliriz ve uzatabiliriz. Mesela Galatasaray’ın bu günlerde forvet sıkıntısı var. Galatasaray’da Ajax gibi yapıp Suk gibi Cem Sultan’ı alıp takıma dahil edemez mi?

En büyük olay ise belki de Türkiye’ye gençken gelen günümüzün dünya yıldızlarının geri çevrilmesi. Kaka (Gaziantepspor), Shevchenko(Trabzonspor), Hypia(Samsunspor), Ibrahimovic (Beşiktaş).
Ajax’ın yaptığını o gün bu kulüplerimiz yapsaydı belki şuanda bu yıldızlar bizim ülkemizde top koşuturuyor olacaktı ya da büyük paralara satılıp takımlarımıza kaynak getirilecekti.

Bu futbolcuların geri çevrilme sebepleri hep aynı. ‘Genç ve Tecrübesiz’. Ülkemiz futbolunda en büyük sorun gelecek düşünülmeden belli bir yapılanmaya gidilmeden günü kurtarma zihniyetiyle transfer yapılması ve genç yeteneklere şans verilmemesi.

Türkiye’de insan kaynakları yeterli bir şekilde kullanılamıyor ve yetenekli oyuncuları gerektiği kadar şans bulamıyor. Ajax gibi dünya çapında altyapıya sahip bir takım bile kapısını çalan genç oyuncuyu deneyip kadroya alıyor ve takımla daha ilk ayında resmi maça çıkartıyor.

Bu durumu bizim kulüplerimizin de düşünüp artık  günü kurtarmak için değil gelecek için yatırım yapmaları gerekmektedir.

Yazımızı genç yetenek Suk Hyun Jun’un ilk maçından görüntülerle noktalayalım.

[media id=54 width=610 height=340]
Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
%d