FutbolGündem

Aykut Kocaman; Alex’siz de seçenek oluşturuyoruz

UEFA’nın Fenerbahçe’ye Şampiyonlar Ligi vizesi vermesiyle ilgili olarak teknik direktör Aykut Kocaman, kararın açıklanmasıyla birlikte huzurlu bir gün geçirdiğini söyledi.

Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’nda basın mensuplarıyla bir araya gelen sarı – lacivertli takımın teknik direktörü Aykut Kocaman, UEFA’nın kararı ve transferli ilgili açıklamalarda bulundu.

UEFA’nın kararıyla birlikte 3 Temmuz’un etkilerinin sportif anlamda temizlendiğini dile getiren Aykut Kocaman, “Suni süreç içerisinde çok zedelendik, dolayısıyla bu karar, benim için sportif anlamda 3 Temmuz’un bititğini gösterdi. Umarım ilermeyen günlerde hem mahkeme süreci hem olayın diğer boyutları UEFA’nın vererek sonlandırdığı süreç ile birleştirir. Benim için uzun zamandır huzur içinde olduğum bir gün.” ifadelerini kullandı.

Şampiyonlar Ligi’nin önemli bir organizasyon olduğunu kaydeden Kocaman, “Transfer sizin listenize göre yürümüyor. Futbolcuların da bir dünyası var; eklentileri var. Şampiyonlar Ligi’ne çıkış bu anlamda oyuncuların kendilerini ilerletmeye yönelik gördüğü bir platform olarak gözüküyor. Dolayısıyla oyuncu alışverişini etkileyecek bir durum olarak gözüküyor. Bu kararın ardından normalleşme süreci olacaktır hem F.Bahçe hem de Türk futbolun adına. Biz de normalleşme sürecisnde yapılması gerekeni yapacağız. UEFA’nın kararı elimizi biraz daha rahatlattığını düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Hollandalı futbolcu Dirk Kuyt’un transferine değinen Aykut Kocaman, “İlk önceliğim olan en önemli kritere vurgu yapıyor. Takım için oynayan oyuncuları çok seviyorum. Küçük küçük adımlarla da olsa takıma bu noktaya götürmeye çalışıyorum. Kuyt bu kriterlere en uygun oyuncu olarak gözüküyor. Kuyt’u ben böyle değerlendirdiğim için transferi herhangi bir sistem değişikliği için değil. 3 Temmuz’da antrenmanlara başlayacağız. En doğrusunu yapmak için çalışacağız. Kuyt bu anlamda karakter olarak aradığım istediğim bir oyuncu. Oyuncu grubumuz da yüksek kalitesiyle beraber takım için oynayan oyunculara doğru götürmeye çalışıyoruz. Ama çok kolay bir şey değil, ufak ufak oluyor.” açıklamasında bulundu.

Diğer transferler Salih Uçan ve Hasan Ali Kaldırım için de konuşan Kocaman, “Salih önümüzdeki dönemin futbolcu karakteri ve yetenekleriyle itibar Fenerbahçe’nin ana karakterlerinden bir oyuncu olarak gözüküyor. Bayağı ciddi bir para ödeyerek aldık. Beklentilerimiz çok yüksek oldugğunu belirtmek için söylüyorum. Salih aday bir oyuncu.” diye konuştu.

Hasan Ali Kaldırım’ın Türkiye liginin son iki sezonda en istikrarlı oyuncusu olduğunu anlatan Kocaman, “Tekniği, futbol zekası çok üst düzeyde bir futbolcu. Kuyt ile benzer özellikler taşıyan bir oyuncu. Oyun içinde olan, mücadeleyi bırakmayan ve takım için oynayan bir oyuncu. Fenerbahçe’ye katkı sunacaktır. Fenerbahçe de onun gelişimine kattı sunacaktır. Bir adım daha yukarı çıktığı zaman Türk futbolunun önemli insanlarından biri olacak. Çok doğru bir transfer olarak gözüküyor. Dilerim düşündüğümüze yakın bir şekilde olur.” şeklinde konuştu.

“EMRE’NİN GİDİŞİ HEM FENERBAHÇE HEM DE KENDİSİ İÇİN HAYIRLI OLDU”

Emre Belözoğlu ile Fenerbahçe’nin yollarının ayrılmasıyla ilgili sorulan soruyu da cevaplayan Kocaman, “Göreve başladığımdan beri hesap vermek, rapor vermek.le mükellef olduğum ana merci başkanlık makamıdır. Bu konularla ilgili başkana bilgi sunumunda bulundum. Bilgi sunumu içinde Alex, Emre ve Hasan Çetinkaya da kendimle ilgili de pek çok şey vardı. Emre ile lilgili tarafıma girmeyeceğim, hem Emre hem de Fenerbahçe doğru bir karar olduğunu düşünüyorum. İki taraf için de hayırlı oldu. Polemik konusu mutlaka yapılacaktır, burası Türkiye polemik ve kavga ile besleniyoruz. Bundan sonra da bildiğim ve doğru inandığım işleri yapmaya gayret içinde olacağım ne pahasına olursa olsun.” diye konuştu.

“ALEX, ARTIK YAŞ OLARAK BELLİ BİR SEVİYEYE GELDİ”

NationalTurk Haber

Takım kaptanı Alex de Souza’nın ilerleyenen yaşının ve oyun sistemindeki yerinin sorulması üzerine Aykut Kocaman, “Uzun süre futbol takımında yer almış, bütün sene boyunca ağırlık taşımış, her antrenör tarafından bütün oyun planlarının o oyuncunun kurulduğu bir dönemin sonunda, çok hızlı bir şekilde bunu halledebilmek kolay bir şey değil. Oyuncu profili yaratmakta yavaş yavaş Alex’siz de seçenek oluşturmak adına adım adım gitmeye çalışıyoruz. Adım adım olmalı yavaş yavaş olmalı. Bu sezon bu anlamda birkaç daha adım atma amacındayım. Alex artık yaş olarak belli bir seviyeye geldi.” ifadelerini kullandı.

Kocaman, Alex’in performanısını daha verimli kullanmak için maç sayısını biraz daha azaltacaklarını kaydederek, sözlerini şöyle tamamladı: “Uzun yıllardır Fenerbahçe futbol takımının yükünü çeken, bütün organizasyonun üzerine olduğu bir oyuncunun artık oyunculuk yaşamının sona gelirken takımın kulübün çıkarlarında büyük bir boşluk yaratmaması için ufak ufak çalışmalar yapacağız. Bunu yaparken de Alex ile de konuşarak yapacağız. Bunu hak eden bir oyuncu. Fenerbahçe’nin yüksek çıkarları için bunu yapmak zorundayız.”

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu