FutbolGündem

Aykut Kocaman: 6 Yabancı artısı sonsuz olmalı

Fenerbahçe’nin yeni teknik direktörü olan Aykut Kocaman Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı 1907 Tribünü’nde yapılan tören ile 1 yıllık sözleşme imzaladı. İmza törenin de Aykut Kocaman’ın yanında hazır bulunan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım duygularını belirtti.

İlk sözü alan Başkan Aziz Yıldırım, “Aykut Kocaman Fenerbahçe’nin evladıdır. Burada başarılı olacağına inanıyoruz. Ona güvenimiz sonsuzdur. Fenerbahçe takımının bütün sorumluluğu ondadır. Bu görevi layıkıyla yerine getireceğine inanıyorum.” dedi.

TEK ENDİŞELENDİĞİM KONU MAHÇUP OLMAK

Aykut Kocaman ise “Sayın başkana ve yönetim kuruluna bana verdikleri görev ve güvenlerinden dolayı sonsuz teşekkür ediyorum. Şu anda çok heyecanlıyım. Başkan’ın söyledikleri üzerine diyecek bir şey yok. Açık yüreklilikle şunu söyleyeyim. Gözü kara bir insanım. En endişelendiğim şey ise bu güven karşısında mahçup olmaktır ama böyle bir şey olmayacak. Kendime güvenim çok bunu da belirtmek isterim.” dedi.

Daha sonra Aykut Kocaman Başkan Aziz Yıldırım ve yönetim kurulu üyeleri ile fotoğraf çektirdi ve tebrikleri kabul etti. Kocaman, “Çok fazla konuşmayı sevmediğimi biliyorsunuz. Sorularınızı cevaplayabilirim” dedi. Kocaman iletişim ile ilgili, “İletişim açısından kulüp tarafından bu zaten yapılıyor. En başta söyleyeyim. Gerçeğin bir gün ortaya çıkmak gibi bir durumu var. Dünkü Güiza örneği. İçimizde kalması gereken konuların dışında doğruyu söylemek gerekiyor. Mutlaka içimizde kalması gereken şeyler de var” dedi.

YENİ TRANSFERLERİMİZ OLACAK

Kocaman transfer ile iligili, “Evet transferler olacak. İlhan ve Stoch kesinleşmiş transferler. Ama daha da transferlerimiz olacak. Çalışmalarım var. Bu konuda net bir şey söyleyemem. Bu transferlerle Fenerbahçe’nin yapısal ilerlemesini tamamlamak lazım. Bu dönemde bizden de ayrılanlar olabilir. Bu da gayet doğaldır.” ifadelerini kullandı.

‘Kamuoyundan size büyük destek var’ şeklindeki ifadeye, “Başkanın konuşmasından sonra bunu net bir şekilde ifade ettim. Oyuncu için de teknik adam için de. Bu bizim için itici bir güçtür. Bu büyük bir sorumluluk yüklüyor. Top artık benim ayağımda. Topla ne kadar oynayacağımı bundan sonra göreceğiz.” şeklinde cevap verdi

Kocaman, “İşim artık daha kapsamlı. Geçen sene sadece sportif direktördüm. Şimdi oyuncuların sorunları ile daha çok ilgileneceğim. Ben hep bardağın dolu tarafına bakarım. Karakterimde de bu vardır. Arkadaşlarıma her zaman kapım açıktır. Bu anlayışımı devam ettireceğim.” dedi.

ERTUĞRUL SAĞLAM’I YÜREKTEN KUTLUYORUM

Yerli hocaların ön planda olması ile ilgili, “Bu bizim adımıza tabii ki sevindirici. Teknik adamları sınırlandırırken yerli ve yabancı olarak sınırlandırmamak gerekiyor. Başarılı oldular ve değer kattılar. Ben de Fenerbahçe’ye değer katmalıyım. Bunu başarabilirsem çok iyi olur. Ertuğrul Sağlam’ı yürekten kutluyorum. Çünkü çok zor bir şey başardılar” dedi.

HAGİ GALATASARAY’A BÜYÜK DEĞER KATTI

‘Bundan sonraki transferler Stoch tarzı genç ve dinamik mi, yoksa Henry gibi yıldız transfer şeklinde mi olacak?’ soruya “Hayır genç ve yetenekli değil. Esas olan Fenerbahçe’ye değer katabilecek oyuncuları yakalamaya çalışmak. Galatasaray’da bir Hagi örneği var. Galatasaray’a yaşı ilerlemiş olmasına rağmen büyük değer kattı. Önemli olan değer katan oyuncu.” şeklinde yanıt verdi.

Kocaman, “Güzel oyunun ana materyali toptur. Burada iki kale kurup maç yaparsak, önemli olan o topa sahip olmak ve hünerlerimizi göstermek olur. Ben daha önce çalıştırdığım takımlarda da buna dikkat ettim. Fenerbahçe bunu bünyesinde barındıran bir kulüp. Bunu daha hızlı yapabilmeye çalışacağım. Kulüp yeterliliğimiz bu konuda var.” dedi.

6 YABANCI ARTISI SONSUZ OLMALIDIR

‘Teknik diziliş anlamında radikal bir değişiklik yapacak mısınız?’ sorusuna ise Kocaman “Genel tarzımı söylemekte fayda var. Gözlemleyip en doğru olanına karar varmeye çalışacağım. Köklü değişiklikler iyi ve kötü yönde de olabilir. Değişimi zaman içinde uygulamaya çalışacağım. Çok büyük köklü değişiklik olmayacak. Özellikle daha agresif oynamalarını isteyeceğim. Bazen bir oyuncu gönderme konusunda sıkıntılar yaşıyorsunuz. Kişisel fikrim 6 yabancı var. 6 yabancı oynayıp sonsuz artı bölümü olmalı. Önemli olan oynayacak oyuncu sayısı, diğerleri kulübün elini rahatlatmak olur.” şeklinde cevap verdi.

‘Daum Avrupa’yı ikinci plana attığını söylemişti siz ne düşünüyorsunuz?’ şeklindeki soruya ise “Geçen sene kaçan şampiyonluk içimizi acıttı. Fenerbahçe kütlesi ve gücü ile bu kaçan şampiyonluğa hazır değildi. Geçen sene Boluspor karşılaşması sonrasıydı. Birkaç cümle söylemiştim. Onu tekrarlıyorum. Bizim yarıştığımız her kulvarda iddiamız vardır. Kulübü temsil eden her kişi bunu söyler. Bu sene de öyle olacak. Bunun için azami çabayı göstereceğiz” dedi.

‘Ekibi genişletmeye düşünüyor musunuz?’ şeklindeki soruya ise “Ekibim uzun zamandır benle beraber. Şu anda düşünmüyorum. Ama ilerde ihtiyaçlar doğrultusunda bu geliştirilebilir” şeklinde yanıt verdi.

SÖZLEŞMEM BİR SENELİK

Kocaman son olarak ise, “Fenerbahçe’nin koşulları göz önüne alındığında Fenerbahçe’nin yeni yüzlere ihtiyacı var. Umarım bende bunu tasarlayabileceğim günleri görürüm. Hayatımız Samandıra’da geçecek. Sözleşmem 1 senelik ama benim hayatım burada. Onun için sözleşmenin süresi önemli değil. Ben burada gönüllü bulunuyorum. Sözleşme yada para için değil” dedi.

GÜİZA SAĞLIK KONTROLÜNE KATILDI

Yeni sezon hazırlıklarını sürdüren Fenerbahçe’de futbolculara kan ve kuvvet testleri yapıldı. Sarı-lacivertli ekibin bugünkü basına kapalı ilk çalışmasında futbolcular, kan ve kuvvet testlerinden geçti. Acıbadem Sağlık Grubu’ndan gelen bir ekip tarafından kan örnekleri alınan futbolcular, daha sonra iki grup halinde toplam 14 aletin bulunduğu istasyonda kuvvet testine girdi.

Mehmet Topuz, Gökhan Gönül, Andre Santos ve Özer Hurmacı, kuvvet çalışmasına katılmayarak kendileri için hazırlanan özel program dahilinde takımdan ayrı çalışma yaptı. İstanbul’a geç geldiği için Fenerbahçe’nin yeni sezon için yaptığı dün akşamki ilk çalışmaya katılmayan İspanyol futbolcu Güiza da testlerde yer aldı.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu