FutbolGündem

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve heyeti UEFA Tahkim Kurulu’nda!..

NationalTurk’ün haberine, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve beraberindeki heyet, UEFA Tahkim Kurulu’ndaki duruşmalı toplantıya katılmak üzere İsviçre’ye gitti. Heyette yöneticiler, futbolcular ve gazeteciler de yer aldı.

Aziz Yıldırım’ın yanı sıra aralarında futbolcuların da bulunduğu tanıklardan oluşan heyet , özel uçakla Cenevre’ye hareket etti. Sabiha Gökçen Havalimanı Genel Havacılık Terminali’nden hareket eden uçakta, şike davasında yargılanan ve UEFA’ya konuyla ilgili savunma veren yönetim kurulu üyesi İlhan Ekşioğlu ile kulüp yetkilisi Tamer Yelkovan, Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, futbolcular Orhan Şam, Mehmet Yıldız, Serdar Kulbilge, Korcan Çelikay, avukat Savaş Adalet, eski futbolculardan Ümit Aydın ve Yusuf Turanlı da bulundu.

Sarı-lacivertli kulübün, UEFA Tahkim Kurulu’ndaki duruşmalı toplantısı saat 14.00’de Nyon’daki UEFA merkezinde gerçekleştirilecek.

Sarı-lacivertli kulüp, UEFA Disiplin Kurulu’nun şike iddialarıyla ilgili verdiği 2+1 yıl Avrupa kupalarından men cezasının ardından UEFA Tahkim Kurulu’na başvuruda bulunmuştu.

Fenerbahçe’nin Nyon’a götürdüğü tanıklar arasında Hürriyet Gazetesi Yazarı Ertuğrul Özkök de bulunuyor. Özkök, çarşamba sabahı Fenerbahçe kafilesi ile birlikte UEFA merkezine uçacak.

Peki Özkök, UEFA Tahkim Kurulu duruşmasında ne anlatacak? Hürriyet’in haberi;

– Fenerbahçe sizi de tanık olarak göstermiş…

– Evet, Aziz Bey ile konuştuk. Ben de gidiyorum.
– Tanık olarak dinleneceğinize dair bir bilgi geldi mi size UEFA’dan?
– Hayır UEFA’dan gelmedi. Fenerbahçe benden istedi. Ben de gidiyorum.
– UEFA’nın tüm tanıkları dinleyemeyeceği konuşuluyor. Bir liste hazırlandığı ve bunun da Fenerbahçe Kulübü’ne bildirildiği söyleniyor. Sizin isminiz var mı?
– Bilmiyorum. Eğer dinlerlerse ben de anlatırım.
– Ne anlatacaksınız?
– Aslında bildiğiniz şeyler. Sivas maçına yönelik iddialar. Biliyorsunuz orada “Çanta geldi, para alındı” diye iddialar vardı. Onu anlatacağım. O çantada para değil biletler vardı. Biliyorsunuz bu konuda bir yazı yazmıştım. O yazı da anlattıklarımı ifade edeceğim.

BİR UÇAK DOLUSU TANIKLA NYON’A

Fenerbahçe yarın saat 08.00’de Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan kaldıracağı özel uçakla, UEFA Tahkim Kurulu’nda savunma yapacak tanıklarını İsviçre’ye götürecek.

UEFA Disiplin Kurulu’nun verdiği 2+1 yıl Avrupa Kupaları’na katılamama cezasına UEFA Tahkim Kurulu nezdinde itiraz eden Fenerbahçe, İsviçre’ye çıkarma yapacak.

Sarı lacivertliler yarın saat 08.00’de Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan kalkacak özel bir uçakla savunma yapacak şahitlerini de Nyon’a götürecek.

Yarın gerçekleştirilecek duruşmalı toplantı için fazla sayıda tanığın İsviçre’ye götürüleceği öğrenildi.

AZİZ YILDIRIM BUGÜN GİDİYOR

Başkan Aziz Yıldırım ve avukatlar ise bugün UEFA merkezinin bulunduğu Nyon’a uçacak.
Yıldırım ve beraberindeki avukatlar burada son görüşmelerini yapıp, savunmalarını bir kez daha gözden geçirecekler.

Fenerbahçe’nin tanık olarak göstereceği ikinci ekip de yarın yola çıkacak ve Nyon’da kafileye katılacak.

SPOR ÇANTANIN İÇİNDE NE VARDI?

Özkök o yazıda ne anlatmıştı (özetle) gelin şimdi de ona bakalım.

Ama önce iddiaya göz atalım…

İDDİA: Sivasspor maçından bir gün önce Aziz Yıldırım, Bülent İbrahim İşçen, Sivasspor Başkanı Mecnun Odyakmaz ve ikinci başkanı Mehmet Oflaz’ın Sivas Büyük Otel’de buluştuğu belirlendi. Sivasspor Yönetim Kurulu üyesi Faruk Taşseten 21.44 sıralarında otelden çıkarak aracından spor çanta getirdi. Taşseten gece yarısı çantayı arabasına geri götürdü.

İŞTE ÖZKÖK’ÜN O YAZISI:

– Habere göre; Sivasspor Yönetim Kurulu üyesi Faruk Taşseten saat 21.44’te otelden çıkarak, arabadan çanta getirmiş.
Tam o saatte, Aziz Yıldırım ve Fenerbahçe yönetiminin önde gelen kişileri, otelin birinci katındaki restoranda yemek yiyorlardı. Sivasspor Kulübü Başkanı da yemekteydi.
Bir de ayrıntı vereyim. Otelin listesindeki şaraplar beğenilmediği için, dışarıdan aldırıldı.
– Aziz Yıldırım otele girdikten sonra, zemin katın arka tarafındaki VIP salonuna geçti. Yemek dışında, bütün gece orada oturdu. Fenerbahçe yönetiminin öteki üyeleri de aynı salondaydı.
Bir ayrıntı vereyim. Bol bol çay içildi, fındık fıstık yendi.
– Faruk Taşseten’in otelden ayrıldığı saatlerden önce şehrin valisi de aynı salona gelip, gece yarısından sonraya kadar Aziz Yıldırım ve arkadaşları ile sohbet etti.
– Sivasspor Yönetim Kurulu bir açıklama yapmış. “Çantada getirilenler protokol biletleriydi” diyor.
– Evet, daha uçaktan inildiği anda protokol biletleri sorunu yaşanmaya başlandı. Çünkü İstanbul’dan son anda gelen çok sayıda Fenerbahçeli vardı ve onlar için bilet bulunamıyordu.
– Bu sorun, yemek sırasında da uzun uzun tartışıldı. Sonunda biletler geldi.
– Maç gününün gündemi de şöyleydi. Öğle saatlerinde Aziz Yıldırım, Sivas’ın sanayi sitesi gibi bir yerinde “güvercin uçurmaya” gitti. Aynı gün, Sivas Fenerbahçe Derneği’nin engelliler için temin ettiği tekerlekli sandalye verme törenine katıldı. Oradan valiyi ziyaret etti. Valilikten, ünlü bir dönerciye gitti.
Oradan da maça.
* * *

Şimdi diyeceksiniz ki, polisin “teknik takiple” bile elde edemediği bu bilgileri sen nereden öğrendin.
Çok basit, çünkü o gece ve ertesi gün ben de aynı oteldeydim.
Ben kimsenin avukatı değilim. Ama savcısı da değilim.
Sadece tanık olduğum bazı şeyleri yazıyorum. O gece Aziz Yıldırım ve valinin yanından saat 12.30’a doğru ayrıldım. Onlar hâlâ aynı salonda oturmaya devam ediyorlardı.
Peki Aziz Yıldırım veya öteki yöneticiler otelde başka bir yerde buluşup para alışverişi yapmış olabilirler mi?
Otelin kapısında çok sayıda gazeteci ve kameraman vardı. Ayrıca, benim bildiğim artık otellerin kat kameraları da var. Oradan da tespit yapılabilir.
Umarım polisin elindeki “deliller” o geceye ait olanlardan daha sağlamdır.

***

Evet Özkök, UEFA’ya bunları anlatacak.
Bakalım karar ne olacak?

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu