FutbolFutbolda ŞiddetGündemŞike ÇetesiŞike DedikodularıŞike DosyalarıTBMM Araştırma Komisyon Raporları

“Böyle bir yasa değişikliği ile tahliye olanlar için onurlu bir iş olmayacaktır”

Şike yasasının değişmesine bakan düzeyinde tepki gösteren tek isim olan Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün açıklamasının kendisini mutlu ettiğini söyledi.

İstanbul Conrad Otel’de katıldığı Türk Arap Medya Forumu’nda gazetecilerin gündemle ilgili sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün şike yasası ile ilgili olarak bu sabah yaptığı açıklamaların hatırlatılması üzerine şöyle konuştu;

Çok mutlu oldum. Böyle bir değişikliğin doğru olmadığını, kanunları biz uygulamak için çıkardığımızı ve böyle bir ihtiyacın bu kulüpler tarafından da yerinde görüldüğünü ve meclisimizde büyük bir uzlaşmayla yasanın çıkarıldığını ifade etmiştim. Ve yasa üzerinde değişiklik yapılırsa bunu düşünmek bir takım insanlar tarafından dile getirilirse bunun çok yanlış olacağını söylemiştim. Ve hükümetten de böyle bir tasarının gelemeyeceğini ifade etmiştim.

Bülent Arınç; Böyle bir yasa değişikliği ile tahliye olanlar için onurlu bir iş olmayacaktır

Değişikliğin sadece hükümete ait bir düşünce olmadığını dile getiren Bülent Arınç şöyle devam etti; Özellikle kişiye özel bir yasa değişikliği anlamını taşıyan ve yürürlüğe girmesinden hemen iki ay sonra değişiklik ihtiyacını söyleyen kişilerin yanlış yaptıklarını söylemiştim. Çok şükür bildiğiniz gibi hükümetimizden böyle bir tasarı gelmedi. Ancak ne gariptir ki dört siyasi partinin imzalarıyla bir kanun teklifi olarak geldi.

Görüşmeler sırasında BDP imzasını geri çekti; ancak 3 partiden birer kişinin imzasıyla kanun teklifi meclisten geçerek şimdi yasalaşmak üzere cumhurbaşkanının onayını bekliyor. Ben ilkeli bir siyasetçi olmaya gayret ediyorum. Tavrımı ve saygınlığımı korumak için düşüncelerimi ifade ediyorum. Bu hoş olmamıştır, yakışık almamıştır, şık olmamıştır.

Bülent Arınç, bu yasa değişikliğine şike soruşturması kapsamında tutuklanan kişilerin de ihtiyacının olmadığını dile getirerek sözlerini şöyle tamamladı; Çünkü böyle bir yasa değişikliği ile tahliye oldular, bu onlar için onurlu bir iş olamayacaktır. Bizim yasalara da yargıya da saygımız şunu gerektirir; yargılama sonucunda aklanmış olmaları onların çok daha büyük onur kazanmalarına yol açacaktır.

Yasalarla oynanmamalıdır. Kamuoyunda bu konuda daha çok eleştiri olduğunu görüyorum ve bu eleştirilere hak veriyorum. Niçin AK Parti’den bir milletvekilinin imzası var diye sorarsanız bunu her parti için söylemek gerekir. Niçin dört partinin de böyle bir teklifte imzası var. Böyle bir beraberlik son yıllarda çok görülmemiştir. Umarım bu beraberlikleri çok daha haklı ve doğru konularda işbirliğine dönüşür. Cumhurbaşkanının bu düşüncelerini öğrenmek bu sabah beni mutlu etti.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu