Fulya DosyasıFutbol

Beşiktaş, Beşiktaşın İçinden Çıkartılıyor Bölüm II

Beşiktaş, Beşiktaşın İçinden Çıkartılıyor – Radyospor, Futbol Cafe, Hürser Tekinoktay Bölüm II

08 Şubat 2008

Barış Ertül: Yemen Ekşioğlu’na geçelim. Yemen Ekşioğlu siz fulya’da geçen hafta bizi aradınız bağlandınız dediniz ki Beşiktaş’ın sahası gidiyor. Beşiktaş’ı Beşiktaş’tan çıkarıyorlar. Beşiktaş kulübü 100 kusür yıllık kulüp. 1903’te kurulmuş, Beşiktaş semtinden çıkmış bütün Türkiye’ye malolmuş, Türkiye’nin dört büyük kulübünden en büyük dört camiasından biri. Milyonlarca taraftarı var. Doğru mudur? Cumhurbaşkanı Beşiktaşlı. Şimdi bakın fulya’da bir saha var. Beşiktaş belediyesi sınırı içinde bir çilekli bir de fulya var. Hürser hocam geçen hafta siz telefonda konuşurken Beşiktaş’ın tarihi dediniz. Doğru mu?

Hürser tekinoktay: Tabiki. Müze olması lazım.

Barış Ertül: Şimdi o sahanın ortasından metro mu çıkacak. Buyrun anlatın?

Yemen Ekşioğlu: Şimdi öncelikle teşekkür ediyorum. Tabi burda bu konuşmayı benim yapmamam lazımdı. Bu k onuşmayı burda

Barış Ertül: Benim size soracağım sorular var zaten?

Yemen Ekşioğlu: Şimdi zaman oraya doğru gidince orda daha rahat konuşuruz. Şimdi Beşiktaş takımını beşiktaş’ın içinden çıkartıyorlar. Beşiktaş deyince her camia kendi ilçesinden ne dedik, incirli bostan’ı incirlibostan’dan çıkardılar dedik. Şimdi galatasaray takımı simgesi neresidir florya. Fenerbahçe’nin Dereağzı. Samandıra değil, dereağzı. Beşiktaş’ın da Beşiktaş fulya. Biz şeref stadı’ndan çıkarken bile ne sıkıntılar çektik. Beşiktaş şeref bey’lerle hakkı yetenlerle işte şevket yorulmazlarla bunlarla büyük tarihe malolmuş bir camia. Geldik fulya’ya. Fulya’da metinler, aliler feyyazlar, rızalar, ulviler, mehmet ekşiler, nejdetler, fikretler, sametler, sayıyorum böyle. Nice şampiyonluklar. Beşiktaş tarihinin en görkemli 15 yılının geçmiş olduğu, gordon dönemlerinde stankovic’den bu tarafa gel. Rahmetli Gündüz Tekin Onaylar, Metin Türeller teknik adamlık yaptığı bu döneme doğru gel, hepsi bu Fulya’dan geçmiştir. Fulya zaten belli bir kısmı orda iki tane büyük saha vardı. Atilla Bey siz onları biliyorsunuz. Aşağısı normal çimdi, yukarısı toprak sahaydı. O toparak sahada beşiktaş bölgesinin bütün amatör takımları orada müsabaka yapıyordu. Aklınıza kim geliyorsa. Mecidiyeköy, dikilitaş, ortaköy. Ben de o dönemde futbol oynuyordum amatör kümede. Ben de selimiye’de. Orda devamlı gidip müsabakalar yapıyorduk. Aradan zaman geçti, o saha. Aradan zaman geçti, o saha elden kalktı. Yani orası plazalar oldu. En azından dediler ki aşağı taraf sizde kalacak. Yayınlarınızda sabah sen gazeteler okurken Hasan doğan’ın futbolla ne ilişkisi var diye konuşuyordunuz. Bakın Hasan doğan futbol federasyon başken vekiliyken ben kendim rica ettim, Beşiktaş takımı bu sahada bir çim sahaya ihtiyacı var. Başkan ne olur sadece bana değil, edirneden karsa kadar bütün takımlara. Sevgili hasan doğan dedi. Ne kadar beledi şu kadar. Yazı yaz dedi getirdi. Yazdım yazıyı elden aldım götürttürdüm. O dönemin Yıldırım başkan bey’e. Ertunç somuncuoğlu’na parayı çıkarattırdık futbol federasyonundan. Bu sahayı biz iki senedir yaptık. İki senedir ölü bir planlama kaç senede olur Atilla Bey. Yani siz bu işi biliyorsunuz içindesiniz. En azından beş altı senelik bir planlama olması lazım. Sahayı biz daha doğru düzgün kullanma fırsatı bulmamışken birden bire bize sezon başı baktık Fulya stadı’nın içinde birileri ölçü yapıyor. Siz kimsiniz kardeşim ne ölçü yapıyorsunuz? Dediler ki büyükşehir ulaşım koordinasyon başkanlığından yapılan şey doğrultusunda bu sahanın içinden metro istasyonu çıkıcak. Ya kardeşim yani bula bula burayı mı buldunuz?

Barış Ertül: Bir tane saha var fulya’da beşiktaş’ın bir tane saha var orda.

Yemen Ekşioğlu: Bakın Çilekli’de nizami değil. Çilekli sahasına yusuf namoğlu’na teşekkür ediyorum. Yusuf namoğlu döneminde yapılmıştır.

Atilla Aksel: Ayfer Bey zamanında yapılmıştır.

Yemen Ekşioğlu: Hayır Çimlenmesi, hayır hayır,

Atilla Aksel: Çimlenmesi dahil olmak üzere tesisin tamamı Ayfer Atay döneminde yapılmıştır. Yusuf Namoğlu döneminde yenilenmiştir.

Hürser Tekinoktay: Suni Çim yaptılar evet.

Barış Ertül: Kim yaptımışsa neyse.

Yemen Ekşioğlu: Kim yapmışsa allah razı olsun. Ne diyorum yapandan allah razı olsun. Şunu söylüyorum. Bu sahanın ondan sonra tek şu anda fulya kalıyor. Buraya dikilitaş da geliyor ortaköy de geliyor. Bütün amatör takımların yukarıdan aşağıya minikleri, yıldızları hepsi maç yapıyorlar, müsabaka yapıyorlar. Aşağı yukarı ikibine yakın sporcunun oynadığı futbol okullarımız var. Hepsini bir kenara bırak, yav sağında üniversitenin aşağısında boş bir alan var orda kat otoparkının olduğu yer var. Kömür istasyonu, orda kömür deposu vardı. Bu kadar yer verken, efendim engelliler parkının bir kısmı var. Buralardan çıkması gerekirken bula bula tam bu tesisin ortasından mı?

Barış Ertül: Peki Yemen Bey, size şunu sorucam şimdi. Bizi dinleyenler de eminim bunu merak ediyorlardır. Siz altyapının başındasınız. Kendi işinizi gücünüzü bırakıp,

Yemen Ekşioğlu:Yarışmacı grupların başındayım.

Barış Ertül: Yarışmacı grupların başındasınız beşiktaş kulübünde yetkili bir kişisiniz ve orda fulya sahası ikibin sporcu dediniz.

Yemen Ekşioğlu: beşyüzü aşağı yukarı yarışmacı iki bin tanesi de futbol okulu.

Barış Ertül: Beşiktaş’ın altyapısı bu. Şimdi buradan metro geçecek.. yer kalmadı orda plaza var. Oraya en yakın yer orası. Orası şimdi onu sorucaz ama ben size bir şey sorucam. Bakın dereağzı’ndan metro çıkarmaya çalışsınlar Aziz Yıldırım elini kırar o adamın. Özhan Canaydın’a gtisinler burda biz florya’nın ortasından çıkartıcaz desinler metro’yu. Özhan Canaydın elini kırar. Sayın Yıldırım Demirören beşiktaş’ın televizyonu var. Gerek yok beşiktaş’ın televizyonuna, gazetesine birşeyine. Sayın Yıldırım Demirören kafasını camdan çıkarsa ben bir şey söyleyeceğim dese yedi tane naklen yayın aracı gelir oraya. Beşiktaş kulübünün kullandığı bir yer, bir futbol sahası, altyapısı, beşiktaş’ın amatör yarışmacı takımları, işte futbol okulları buranın kullandığı bir yer. Yer kalmamış gibi metro ordan çıkıcak, böyle bir durum olacak. Beşiktaş kulübü ulaşamayacak medyaya halka. Böyle bir şey olur mu?

Atilla Aksel: Sayın Yıldırım Demirören bir dakikalık basın toplantısını böyle yapıyor.

Yemen Ekşioğlu: Beşiktaş kulüp başkanı, ben beşiktaş kulübü genel kurul üyesiyim. Beşiktaş tarihinin en genç yöneticisiyim, yaş olarak söylüyorum. Beşiktaş kulüp başkanı benim başkanımdır ancak ben bu kulüpte fahri olarak bir görev yapıyorum. Yani millet üste para verir bunu alır, fahri olarak, oğlum da hatta söylüyor baba diyor benim paramı harcama oralara. Aynı bahattin bey’in dediği gibi. Şimdi şunu söylemek istiyorum. Bu konuda maalesef duyarsız kalmıştır Beşiktaş yönetimi. Beşiktaş yönetim kurulu bu konuda duyarsız kalmıştır. Neden? Burda kimse cebine rant yok. Ama orda bir rant var. Rant ne? Beşiktaş burdan eğer metro istastoyu geldiği oraya, ordan çıktığı takdirde, o plazaların değeri, senin değerin artacak da. O kadar küçük bir vadiye o kadar bir vadiye o kadar bir yoğunluk verilmesinin sebebi ne. İşte ondan sonra da böyle patlak verir tabi.

Atilla Aksel: Yemen bey özür diliyorum. Bu alanlar beni de ilgilendiriyor. Mimar mühendisler odasının aynı sizin söylediğiniz gibi buradaki yoğunluk artacağı nedeniyle ve vadinin bunu kaldıramayacağı yönünde itirazı var efendim. İtirazları var. Mıahkemeye itirazları var. Bu kadar yoğunluğu vadi kaldırmayacağı yönünde.

Yemen Ekşioğlu: Barış beyciğim. Sabahları erkenden bir geçin. Ya da akşamları bir geçin. Oralarda yani göreceksiniz öyle bir şey var ki. İnsanın boğazları hani ne derler, yani korkunç bir çok

Hürser tekinoktay: Eskiden de vardı. Şimdi çok artıcak.

Barış Ertül: Şimdi Erdal De Souza’dan bir mesaj. Çarşı’ya sesleniyor. Beşiktaşlılık duruşu bu mu? İlk maçta pankart bekliyoruz Çarşı Spor alanına da karşı demiş Erdal. Şimdi tabi beşiktaş kulübü yönetiminin sayın Demirören yönetiminin buna duyarsız kalmasına ben kabul etmem. Beşiktaş’ın fulya sahası gidecek beşiktaş yönetimi duyarsız kalacak. Burada ne var. Bunu sorucaz o metro alttan geçiyor. O plazalar, beşiktaş’ın ordakı Beşiktaş’ın o plazalardan kazancı çok mü büyük. Onu bir anlayalım. Orda bir futbol sahası gitsin, biz orda Fulya projesine metro geçerse alttan beşiktaş kulübünün de neticede inşaat yapan firmayla bir ortaklığı var o projede. Ona bir bakarız. Orada belki de 10 tane daha saha yapacak para mı kazanıyor beşiktaş kulübü. Onu bir sorgularız, anlarız.

Yemen Ekşioğlu: şimdi bakın ne diyorum.

Barış Ertül: Ama bakın bir şey söyliyecem. Hafta içinde siz bana bir şey dediniz. Orda sadece beşiktaş takımı değil, bütün amatör kulüpler top oynuyor dediniz.

Yemen Ekşioğlu: Evet, evet, evet yani şunu söylemek istiyorum. Orda sadece yani, o bölgede gürser hocam çok iyi bilir. Bizde hocalık teknik adamlık yaptı. O bölgede sadece orası değil ki. Sağında solunda önünde arkasında daha o konu için metro istasyonu, veyahut o çıkış için çok daha rahat güzel yerler var. Niçin oralar yapılmıyor da burası yapılıyor. Niye burası spor alanı çünkü. En rahat elde edilecek yer.

Hürser Tekinoktay: Şimdi ben hafta içi hatırlarsan geçen yayının sonunda Kemal Bey’den bazı özel isteklerde de bulunmuştum. Demiştim ki Akatlar sahasını istiyoruz.
İşte ortaköy sahasını geri istiyoruz.

Yemen Ekşioğul: Beş tane istek yapmıştın. Beşinci fulyaydı.

Hürser Tekinoktay: Beş tane istek yapmıştım. Bir de dedim Kemal Bey şahsi olarak bir isteğim var dedim. Beşiktaş belediye başkanı İsmail bey’in Pazartesi günü grup toplantımız var dedi çünkü, orda dedim istifaya davet edecekmisiniz dedim. Çünkü gelmiyor. Bugün 21. günü oldu İsmail Bey’in gelirim dediğinden ve Atilla Aksel’in ilk bağlandığı telefonla bazı iddialarını cevaplandırmak için beklediğimizin 21. günü. Dolayısıyla kemal akar bey çok hassasiyet göstererek bana geri döndü. Çarşamba akşamı dedi ki Pazartesi veya Çarşamba günü sayın hocam grup toplantılarında İsmail bey yoktu ben bunun cevabını veremiyorum bunu için. Ancak fulya’yla ilgili bir cevap verim dedi. O gün sorduklarınızdan Yemen Bey’le de görüştüğünüzde söyleyin dedi. Bugün bağlanacak galiba. Dedi ki yeşil saha Beşiktaş belediyesi’nin gözüküyor dedi. Şan Öktem tesisi ise Şan Öktem spor alanı gözüküyor dedi. Dolayısıyla ama kesinleşmiş bir şey yok. Ben ankara’ya gidiyorum. Bugün de ankara’da dönüşte yolda olucam dedi. Onun belgelerini getiricem ben bizzat dedi. Ancak kesinleşmiş olduğunu gördüm gereken neyse yapıcaz. Başka taraftan çıkartabiliriz dedi. O saha size kalır dedi. Dolayısıyla şu anda beşiktaş belediyesinin ilk verilen bilgilere göre sahibi olduğu o sizin çimleştirilen dediğiniz saha var ya hani bizim müze olması gereken üç şampiyonluğun üstüste geldiği saha, orası beşiktaş belediyesinin gözüktüğünü söylediler. Ve orda baktığınız zaman her türlü koşul buranın elden kaybedilmemesine dair bir durum çıkıyor. Şimdi ben enteresan demin sevgili Barış ertül’ün söylediğii bir şey var.

Devamı gelecek…

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu