FutbolGündem

Beşiktaş savunmasını UEFA’ya gönderdi

UEFA, 20 Nisan tarihinde Beşiktaş Kulübü’ne gönderdiği yazı ile Siyah Beyazlı kulübü disiplin kuruluna sevk ettiğini açıklamıştı.

Kulübe gönderilen açıklamada 2011 Aralık ayında Siyah Beyazlı kulübün mali yapısı üzerine yapılan incelemede Beşiktaş’ın Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Kurallarının 65. maddesi futbol kulüplerinin vadesi geçmiş borçların olmaması ve 66. maddesi çalışanlara veya vergi dairelerine vadesi geçmiş borçlarının olmamasına ilişkin hükümleri yerine getirmediği belirtilmişti.

Bu durum sonrası Beşiktaş Kulübü hakkında 1 Mayıs tarihinde duruşma görüleceği kaydedilmişti. Milliyet Gazetesi’nin haberine göre, Beşiktaş Kulübü’nün1 Mayıs’daki duruşma öncesi yazılı savunmasını hazırlayarak dün UEFA’ya gönderdiği öğrenildi. Savunmada siyah-beyazlı kulübün belgelerle suçsuzluğunu savunduğu gözlendi.

Söz konusu bu belgelerde kulüplere ve futbolculara yapılan ödeme dekontlarının yanı sıra yine bu ödemelere ilişkin senetler de bulunuyor.

Yapılan savunmada iddia edildiği gibi 2011-2012 sezonu için UEFA Kriterlerine uygunluğun sağlanması için belgede sahtecilik gibi bir durumun kesinlikle söz konusu olmadığı vurgulandı. UEFA’nın yaptığı araştırmalarda çıkan ödenmemiş borçların belirtilen tarihlerden sonra ödendiği ama bu durumun belgede sahtecilik olarak değerlendirilmeyeceği belirtildi. Lisans baş vurusu için ödenmesi gereken tüm borçların ödendiği belgelerle UEFA’ya sunacak olan Siyah Beyazlı kulüp, Beşiktaş’ta yaşanan durumun sadece geçikme olduğunu, sahtecilik veya yanlış beyanın söz konusu olmadığı savunacak.

Ayrıca beşiktaş yönetimi yaklaşık 1 ay önce göreve geldiklerini ve yeni yönetim kurulu olarak bu yanlışları düzeltmeyi amaçladıklarını beyan edecek. Savunmanın son kısmında yer alan açıklamada Fikret Orman başkanlığındaki yeni yönetim kurulunun çok ciddi bir mali yapılanma hazırlığı içinde olduğu, önümüzdeki dönemde Beşiktaş’ın ‘borç’ kelimesi ile anılmaması için çalışmaların çok hızlı bir şekilde sürdüğü ifade edidli.

Öte yandan Beşiktaş Kulübü savunmasında UEFA’ya hitaben, “UEFA ceza veren bir kurum değil, düzensizlikleri oratadan kaldırmak için çalışan bir kurumdur. Biz yönetim olarak Beşiktaş’taki düzensizlikleri ortadan kaldımak için göreve başladık. Bizim iyi niyetimizi ve yeni yapılanmamızı göz önünde bulundurmanızı önemle rica ediyoruz” beyanında da bulundu.

Bu arada Beşiktaş Yönetimi bugün Akaretler’deki kulüp binasında biraraya gelerek 1 Mayıs’daki duruşma öncesi sözlü savumma için son hazırlıklarını yapacak. Siyah-beyazlı kulübün başkanı Fikret Orman ve 5 avukat 1 Mayıs’daki duruşma öncesi 30 Nisan’da UEFA’nın merkezinin bulunduğu İsviçre’nin Nyon kentine gidecek.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu