FutbolGaleriKültür&Sanat

Cape Town, Güney Afrika

Bir tarafı Okyanus, bir tarafı dağlarla çevrili olan Cape Town’a insanın aşık olmaması mümkün değildir.

Şehrin arkasındaki dağlar gemiciler için de yön bulma açısından faydalıdır. Ana şehir diye adlandırılan Cape Town popüler plajlarından, şehrin balık ve tarihi donanmanın olduğu limana kadar çok güzel bir şehirdir.

Victoria ve Alfred Waterfront alışveriş için çok güzel lokasyonlardır. Burada aynı zamanda 2 Okyanusun güzelliklerinin sergilendiği 2 Okyanus Akvaryumu da vardır. Long Street hem gece hayatının çok güzel yaşandığı hem de birçok müzeyi barındıran bir caddedir.

Western Cape Area denen bölge de ise çok iyi şaraplar çeşitleri yetiştirilmektedir. Buraya şarap turları da yapılmaktadır. Cape Town değişik dil, din ve ırktan insanların birarada yaşadığı ve burayı kendi şehirleri hissettikleri bir şehirdir.

Cape Town Tarihçe

Cape Town’a ilk gelenler milattan önce 100.000 yılında gelmişlerdir. 1652 yılında ilk Avrupalı denizcilerin gelmesinden sonra özellikle Afrika sahilleri ve Hindistan üzerine sefer yapan denizciler için bir cennet olmuştur.

Güney Afrika Cumhuriyeti tarihinde de bu şehir çok önemli bir rol oynamıştır. 1898’li yıllarda Robben Adası politik tutuklular için hapishane olarak kullanılmıştır. Daha sonra da Nelson Mandela dahil birçok önemli insan burada tutuklu kalmıştır. Cape Town her zaman önemli bir siyasi şehir olmuştur. 1885 yılında yapılan ve halen kullanılan Parlamento Binası da bu şehirdedir.

Cape Town Futbol

Cape Town tarihte her zaman Shaun Bartlett, Benni Mc Carthy gibi yıldızları ve Albert Johannensen, David Julius gibi tarihi figürleri yetiştirmiştir.

Aynı zamanda Güney Afrika’nın en önemli 3 figürü de bu coğrafyada yetişmiştir. Quinton Fortune 1999 yılında Manchester United’a imza atmıştır. Daha sonra eski Bofana Bofana koçu Carlos Queiroz da Manchester United’da Alex Ferguson’un yardımcısı olmuştur. Fortune 2006’da Bolton Wanderers’a transfer olmuştur.

Benni Mc Carthy Jose Mourinho’nun yönettiği takımla Porto ile Şampiyonlar ligini almıştır. Şu anda Blackburn Rovers’da oynamaktadır. Sean Bartlett 1998 yılında Zürih’e geçmiş ve oradan da 2000 yılında Charlton Athletic’e geçmiştir. Eski Bafana Bafana oyuncusu ülkesi adını da en çok gol atan oyuncu olmuştur.

Hellenic şampiyon olan ilk Cape Town takımıdır. Daha sonra Cape Town Spurs ve Cape Town Ajax onu takip etmişlerdir. Ajax Cape Town takımı Steven Pienaar, Gabriel Mofokeng ve Stanton Lewis gibi Amsterdam’a transfer olmuş bazı futbolcuları yetiştirmiştir.

Vasco De Gama 1980 de küçük bir takım olarak başlamış ve birçok Bafana Bafana milli futbolcusu yetiştirmiş bir kulüptür. Bu futbolcular arasında Kaleci Andre Arendse, ortasaha Thabo Mngomeni ve forvet Shaun Bartlett vardır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: