FutbolGündem

Cüneyt Çakır, Dünya Kupası’nda maç yönetecek 18 aday hakem kadrosuna alındı

Merkez Hakem Kurulu Başkanı Zekeriya Alp, Cüneyt Çakır’ın 2014’de Brezilya’da düzenlenecek Dünya Kupası’nda Avrupa’da belirlenen 18 aday hakemin arasına girdiğini söyledi.

Spor Toto Süper Final Hakem Semineri 10-12 Nisan tarihleri arasında Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Belek Turizm Beldesi’nde gerçekleştirildi. Gloria Serenity Otel’de gerçekleştirilen seminerin son gününde MHK Başkanı Zekeriya Alp basın toplantısı düzenledi. Toplantıya UEFA Hakem Komitesi üyesi ve eğitimcisi Jaap Uilenberg, MHK başvekili Yüksel Okuçuoğlu, MHK üyesi Zihni Aksoy katıldı.

Basın toplantısına aldığı bir mutlu haberi paylaşarak başlayan MHK Başkanı Alp, Cüneyt Çakır’ın Dünya Kupası’nda karşılaşmalar yönetecek 18 aday hakem arasına alındığını müjdeledi. Doğan Babacan’ın ardından 38 yıl gibi bir sürenin ardından bir Türk hakeminin Dünya Kupası’nda maç yönetecek olmasının gurur verici olduğunu açıklayan Zekeriya Alp, şunları söyledi:

“Önümüzdeki Haziran ayında yapılacak EURO 2012 finallerindeki başarısı Cüneyt Çakır evladımızın 2014 Dünya Kupası finallerine Avrupa kıtasını temsilen belirlenecek 9 hakem arasına girip giremeyeceği hususunda karar verici olacaktır.”

Alp, ayrıca Serkan Gerncerler’inde 17 yaş altı Avrupa Şampiyonası’nda görev alacağını hatırlattı.

14 ÜST KLASMAN VE 26 YARDIMC HAKEM SEMİNERDEN GEÇTİ

Antalya’da düzenlenen 3 günlük Spor Toto Süper Final Hakem Semineri’nde 14 üst klasman hakem ile 26 yardımcı hakemin eğitimden geçirildiğini kaydeden Zekeriya Alp, MHK olarak bu eğitime çok önem verdiklerini söyledi.

Süper Lig tarihinde ilk kez Süper Final oynanacağını hatırlatan Alp, hakem camiası olarak kendilerinin de yeni tanıştığı bir olgu olduğunu belirterek, “Süper Final’de oynanacak 25 maçta görev alacak üst klasman hakemimiz ve üst klasman yardımcı hakemimiz ile bizler, çok detaylı bir hazırlık sürecindeyiz. Bu hazırlık aşamasında hem 34 haftalık lig grubunda öne çıkan kararlar, pozisyonlar değerlendirildi, hem de EURO 2012 için UEFA’nın hakemlere uyguladığı eğitim programları tatbik edildi.” şeklinde konuştu.

HAKEMLERE MÜSABAKALARDA ÖNE ÇIKAN DURUMLAR GÖSTERİLDİ

Hakem semineri boyunca karşılaşmalarda öne çıkan faullerin, disiplin uygulamalarının, hakem ve yardımcı hakem ve dördüncü hakem işbirliğinin masaya yatırıldığını açıklayan Alp, ayrıca ofsayt ve oyuncuların seyircileri tahrik edici gibi konuların ele alındığını, bir de kenar yönetimlerinin 4. hakemlere karşı takınan tavır ve agresif hareketlerin öne çıktığı vurgulandı.

Süper Final öncesi kenar yönetimlerinin heyecanını ve stresini anladıklarını belirten Alp, hakem otoritesini sarsacak eleştiri ve tavırları kabul etmelerinin mümkün olamayacağını anlattı. Bu finalde futbolun zirve yapacağını vurgulayan Alp, seyircileri ve yöneticileri sağ duyulu olmaya davet etti.

TÜRK HAKEMLERİ BU SEZON ÇOK İYİ KARŞILAŞMALAR YÖNETTİ

UEFA eğitimcisi Jaap Uilenberg, Spor Toto Süper Lig’de bu sezon Türk hakemlerinin çok iyi bir performans sergilediğini söyledi. Bu sezonun çok özel bir dönem olduğunu hatırlatan Uilenberg, birçok sıkıştırılmış karşılaşmaların oynandığını hakemlerin de koşturmacasının fazla olduğunu açıkladı.

Türk hakemlerinin birçok kategoride çok büyük bir gelişmeye sahip olduğunu kaydeden Uilenberg, “Hakemlerimiz önceki sezonlara karşılaştırdığımızda geçen seneye göre de çok büyük mesafe kat ettiler. Tabiî ki hakemlerin insan olduğunu unutmamamız lazım hakemlerimizde hata yapabiliyorlar bu da futbol dünyasının bir parçasıdır.” dedi.

Türkiye hakemlerinin Avrupa’da ve dünya da gerçek yerlerine kavuştuğunu vurgulayan Uilenberg, 16 yıl sonra bir Türk hakeminin Avrupa Uluslararası kupada görev yapacağını bir de 40 yıl sonra bir Türk hakeminin dünya kupasında maç yönetme şansı yakaladığını hatırlattı. Türk hakemlerinin Avrupa’ya açılmasının da bir gelişme olduğunu ifade eden Uilenberg, sözlerini şöyle tamamladı;

Geldiğimiz nokta iyi ama yeterli değil gelecek için daha da çalışıyoruz. Genç hakemlerimiz için elimizden geleni yapacağız. Kulüpler için takımlar için bu süper finalin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz çok özel bir seminer geçirdik. Biz hakemlerimize yeni bir şey söylemedik maçlar üzerinden tekrar yaptık. 3günde hakemlerimizle turnuvaya hazırlandı.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu