GaleriKültür&Sanat

Durban, Güney Afrika

Durban kenti, Güney Afrika’nın büyük bir kültür, ticaret, turizm ve de sanayi merkezidir.

Afrika’nın en işlek limanı konumunda olan Durban güzel kokulu bitkilerin olduğu doğa harikası bir kent. Durban dört kilometrelik sahil şeridi boyunca restoranları, yüzme havuzları ile oldukça ünlüdür. Harika plajlara sahip olan Durban ayrıca her yıl Gunston 500 sörf yarışlarına da ev sahipliği yapıyor.

Afrika’nın en büyük marina parkı olan Ushaka Marina Parkı Durban’da yer alıyor. Ayrıca dünyanın en büyük 5 akvaryumundan biri burada yer alıyor.

Durban Tarihçe

Tarih bundan MÖ 100.000 yıl öncesine uzanmaktadır. Ukahlamba Ulusal Parkı’ndaki mağaralarda bulunan karbonlar bunu kanıtlıyor. UNESCO’nun dünya mirası olarak gösterdiği alanlardan biridir burası.

Zulu ulusu göller bölgesinden Nguni ulusunun bir parçası olarak güneye göç etmişlerdir. Buraya yerleşerek Zulu ulusunu oluşturdular ve bölgeye de KwaZulu-Natal ismi verildi.

25 Aralık 1947 yılında Portekizli gezgin Vasco da Gama Durban’a geldi. Ve buradaki küçük gölcüğü bir nehir olarak düşündü. Buraya Rio de Natal (Noel Nehri) adını verdi. Daha sonra ise burası Port Natal (Liman Nehri) olarak değişti. Daha sonra ise 23 Haziran 1835 yılında Durban olarak değiştirildi.

Durban Futbol

Durban Güney Afrika’nın ilk futbol ligine sahip olan şehirdir. 1882 yılında kurulan lige Pietermaritzburg County, Natal Wasps, Durban Alpha ve Umgeni Stars takımları katılmıştı. Durban daha önce defalarca Güney Afrika şampiyonu takım çıkardı. İlk Premier Lig şampiyonu 1971’de Zulu Royal’de bunlardan biridir.

Bush Bucks ve Manning Rangers takımları da şampiyon takımlardan biridir. Durban, daha sonraları Liverpool ile Avrupa Şampiyonluğu yaşayan kadroda bulunan Zimbabveli kaleci Bruce Grobbelaar’ın doğum yeri. Şehir ayrıca Sibusiso Zuma, Siyabonga Nomvete ve Delron Buckley gibi yıldızlarda üretti.

Durban, 1996 Afrika Uluslar Kupası’nda çeyrek final ve yarı final maçlarına da ev sahipliği yaptı. Ayrıca 2003 yılında Durban, İngiltere’nin Güney Afrika’yı hazırlık maçında 2-1 yendiği maça da ev sahipliği yaptı.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: