FutbolGündem

Emre Belözoğlu; Salih Uçan’ı veliahtım olarak görmüyorum!..

Fenerbahçe kaptanı Emre Belözoğlu’ndan çarpıcı açıklamalar… Fenerbahçe TV’nin konuğu olan ve açıklamalarda bulunan Emre, Salih Uçan ile ilgili bir soruya, “Salih’i veliahtım olarak görmüyorum” dedi…

Milliyet Gazetesi’nin haberine göre, FB TV’de canlı yayında soruları cevaplayan tecrübeli oyuncu, UEFA Avrupa Ligi’nden Süper Lig’e, Türk futbolundan genç futbolculara kadar birçok konuya değindi.

İşte Emre Belözoğlu’nun FB TV’deki açıklamaları;

“Ben ilk ayrıldığım gün de üzgün olduğumu söylemiştim. Tabii ayrılık benim de beklemediğim bir şeydi. 6 aylık periyotta insan yurtdışında kendini de dinleyebiliyor. Eşimle bunları uzun uzun konuştuk. O dönemde ayrılmam daha hayırlı olacaktı. Futbolun içinde bunlar var. İspanya’da mutluydum ama aklımın bir köşesinde Fenerbahçe vardı. Fenerbahçe’yi unutmak imkansızdır. Tekrar camianın içine geldim. Elimden geldiğince de hizmet etmek istiyorum.”

“AVRUPA LİGİ’Nİ NEDEN KAZANMAYALIM?”

“Avrupa Ligi’nde maalesef oynayamıyorum. Bence düzgün bir statü değil. Ben de çok oynamak isterdim. Kupayı kazanma şansımız diğer takımlarla eşit. Hiçbir takımı küçümseyecek bir durumumuz yok. Biz de her maça ayrı ayrı hazırlanıp iyi konsantre olursak; kupayı neden kaldırmayalım.”

“3 KUPAYA DA TALİBİZ”

“Deplasmandaki BATE maçına talihsiz bir şekilde başladık. Ama 10 kişi kalmamıza rağmen herkes elinden geleni yaptı. BATE maçıyla başlayan sürecin etkisini, diğer maçlarda da gördük. BATE küçümsenecek bir rakip değildi. Onlar için bir dezavantaj liglerinin oynanmamasıydı. Onlardan daha iyiydik. İyi bir performans gösterdik. Böyle devam etmemiz gerek. 3 kulvarda da sonuna kadar gitmek için herkes çok çalışmalı. Fenerbahçe, isminin olduğu her kupaya taliptir. Ligde 6 puanlık fark önemli değil. Rakibimiz zaten Kadıköy’e gelecek. 3 kupaya da talibiz.”

“TÜRK FUTBOLU İYİ DEĞİL”

“Gurbetten aileye bakmak nasıl zorsa, Fenerbahçe’ye bakmak da zordu. Yıllarca Avrupa’da oynamış bir Türk futbolcusu olarak söylüyorum ki; Türk futbolunun durumu iyi değil. Ciddi bir yapılanmaya ihtiyacımız var. El ele verirsek, ortak bir şuur geliştirirsek neden olmasın? Ülkemizde kaostan beslenen çok fazla insan var. Onlara malzeme vermeden kendimizi geliştirebiliriz. Avrupa’da Türk futboluna çok fazla da bir ilgi yok açıkçası. İnşallah Galatasaray da kazanır, biz de kazanırız ve Türk futbolunun tanıtımını yaparız.”

NationalTurk Haber

“SALİH BENİM VELİAHTIM DEĞİL”

“Recep Niyaz ile geçen sezon birlikte çok çalıştık. Salih’in de ismini duyuyordum. İkisi de çok yetenekli. Genç futbolcular, oynadıkları takımlara tempo kazandırmalı. Ben gençken bunu yaptım. Yıllardır oynuyorsam, sebebi budur. Genç futbolcular savaşmalı; mücadele etmeli. Türkiye’de son dönemde yetenekli futbolcular gereken patlamayı yapamıyor. Salih’i veliahtım olarak görmüyorum. Çünkü kendimi veliahtı olacak bir futbolcu olarak görmüyorum. Recep ve Salih’in Avrupa’ya gitmelerini isterim.”

“TEMPO FARKI VAR”

“Buradaki futbolla Avrupa’daki futbol arasında tempo farkı var. Fenerbahçe’nin yaptığı idmanla Atletico’nun yaptığı arasındaki fark yok. Farkı yaratan oyuncunun iş ahlakı. Türkiye’deki futbolun eşik atlaması için futbolcuların daha fazla iş ahlakına sahip olması lazım.”

“LİGDE ZOR MAÇLAR VAR”

“Ligde daha zor maçlar var. Ligin nasıl şekil alacağı, önümüzdeki 4 haftalık periyoda bağlı bizim adımıza. Ligdeki konumumuzu net ortaya çıkaracak bir süreç.”

“FENERBAHÇE BENİM AİLEM”

“Fenerbahçe’ye 28 yaşında geldim. İnsanların kafasında ‘Galatasaraylı Emre’ algısı vardı. Küçükken Fenerbahçeli olduğumu e-mail ile gelen bir soruya yanıt olarak söylemiştim. Fenerbahçe camiasında bile ‘Hoş görünmeye çalışıyor’ diye algılandı. Ama ben küçükken Fenerbahçeli’ydim. Galatasaray’da küçükken başka takımları tutan başka oyuncular da vardı. Allah bana Fenerbahçe’de oynamayı nasip etti. Fenerbahçe benim için annem, babam, eşim, çocuğum kadar değerli.”

“PLZEN GÜÇLÜ BİR TAKIM”

“Viktoria Plzen ile Atletico Madrid’deyken 2 maç oynadım. Güçlü bir takım. Ama biz kendimize güvenip çalışırsak, bu takım finale kadar gider. Dünyadaki ender milletlerden bir taneyiz. ‘Çek bir Letonya’ demişlerdi zamanında. Hayata biraz gerçekçi bakarsak bazı şeyleri görürüz. Çekler, 6-7 yıllık düşüşün ardından yine güçlü bir takım kurmaya çalışıyor. Plzen diri bir takım. Önde basmaya çalışan ve iyi kapanan bir takım. Napoli’ye 2 maçta 5 gol atıp hiç yemediler. Taktiksel anlamda disiplinli futbolcularla karşılaşacağız.”

“KENDİMİ DİNLEDİM”

“Aslında insanın hayatında çok şey değişebiliyor. Kendimi dinleme adına, aileme yönelme adına büyük bir fırsattı. Hiçbir zaman mükemmel olarak görmedim kendimi. Bu 6 ay bunları görme fırsatı verdi belki de. Sahanın içinde bitmediğini her şeyin belki gördüm. Sadece 3 maç oynadım. Geçmişten pek farklı bir perfomansım yok. Kötü oynadığım oldu ama kötü mücadele ettiğim hiç olmadı. Bunun devam edebileceğinin sözünü de verebilirim. Sahada bitmediğini, binlerce insanı etkilediğimi göremiyordum eskiden. Bu yönden benim için faydalı oldu diyebilirim. Bizi çocuklar da izliyor, oğluma baktığımda gördüm bunu. Biz sadece futbolcu değiliz yani.”

FUTBOLCULAR BÜYÜK PARALAR KAZANIYOR”

“Futbolcu önce hayatının merkezine bu mesleği yerleştirecek. Futbolcular büyük paralar kazanıyor. Bu kadar maddiyatın yanında itibar… Giydiğiniz forma nedeniyle binlerce insan size itibar gösteriyor. Futbolu bıraktıktan sonra bile bitmiyor bu. Sıra bile bekletmezler size. Arda’ya da söylemiştim. Senin için yazılan en çok bu “artık kanatlandı, uçacak” yazmazlar. Bu kadar olur. Bu düşebilir ama daha da artmaz. Önemli olan bunu üstte tutmak. Esas aktörler futbolcular… Başta hayatın merkezinde bu meslek olmalı. Onlara çok şey kazandıracaktır.”

“EN BÜYÜK HAYALİM FUTBOLU FENERBAHÇE’DE BIRAKMAK”

“Tempo kazanması gerekiyor futbolun. Daha çabuk düşünüp çabuk oynamalıyız. Taktiksel olarak gerideyiz. 2-3 tane futbolun en önemli şeyini söyledim zaten. Bunları sağlamamız lazım. Yeteneğiniz varsa zaten yolun yarısına gelirsiniz. Ama yeteneği olmayıp çok çalışan sizi yakalayabilir. Yetenekli çalışırsa yeteneksiz zaten yakalayamaz onu. En az Avrupa’dakiler kadar çalışmalı futbolcularımız ki o seviyeye çıkabilsinler. En büyük hayalim, bu formayla jübile yapmak. 3-4 sene daha oynayabileceğimi düşünüyorum. Şu anki mukavelem de zaten Fenerbahçe’de bırakmak adına. Futbolu burada bırakıp Fenerbahçe adına herhangi bir bölümde görev almak isterim.”

“SANCILI BİR SÜREÇ GEÇİRİYORUZ”

“Şu an sancılı bir süreç geçiriyoruz Türk futbolu olarak. Bu futbolcuların elinde; Salih’in, Recep’in elinde. Bizden bayrağı alıp en tepeye taşımaları gerekiyor. Oyuncu için en büyük handikap kendini yeterli görmektir. Ben büyüklerimden bunu öğrendim. Bunu da öğretmeye çalışıyorum. Sadece futbolda değil hayatın hiçbir alanında adaletin tam olduğunu düşünmüyorum. Mümkün olduğu kadar var adalet hayatımda. Bu kaostan beslenenlere karşı bir birliktelik oluşturulması gerektiğini düşünüyorum. Birlik olmamız gerekiyor. Futbolcuların, camiaların, medyanın, yönetenlerin birlik olması gerekiyor. Yönetenler birbirinden uzaklaştıkça taraftarlar da bundan etkileniyor. Daha hoşgörülü davranmalıyız. En çok etkilenen camia olduğumuz için önderlik etmek de bize yakışır.”

“HER ŞEYİ ÖZLEDİM”

“Her stada çıktığımdaki atmosferi özledim. Samandıra’yı, arkadaşlarımı çok özledim. Formayı özledim tabii ki başta. Futbol dışında İstanbul’u özledim. Demek ki çok seviyormuşuz, Allah da nasip etmedi uzun sürmesini.”

“BENİM DEDİKLERİMİ YAPIN, YAPTIKLARIMI YAPMAYIN”

“Gençlere tabii ki destek olmamız gerekiyor. Geçen gün baktım Recep’e bir hocamız kitap getirmiş. Hiçbir hocam bana kitap getirmemişti. Ben 22-23 yaşında başladım kitap okumaya. Herkes onlara çok iyi bakıyor. Onların da bunlara layık olmaları gerekiyor. Ben onlara “Benim dediklerimi yapın, yaptıklarımı yapmayın” diyorum.”

“AYRILIK OLARAK GÖRMEMİŞTİM”

“Zaten ayrılık olarak görmemiştim. Ölene kadar kimse Fenerbahçe sevgisini benden alamayacak. Bu insanların bana gösterdikleri teveccühün karşılığını veririm inşallah. Bu takım bir aile takımı. Herkes burada emek veriyor. Herkese verdikleri destek için teşekkür ediyorum”

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu