EkonomiGündemTransfer

Ertunç Soğancıoğlu’na birkaç soru daha…

08.10.2009’da Futbolistan’da “Beşiktaş’a tarihi uyarı! Futbolistan’dan bir belge daha” başlığıyla yayınladığımız haber Beşiktaş Asbaşkanı Ertunç Soğancıoğlu tarafından Fotospor’a yaptığı bir açıklama ile cevaplandırıldı.

Ancak Futbolistan Spor servisimize henüz ulaşmayan bu açıklamanın tekzip mi yoksa bir yorum farkı mı olduğu anlaşılamamakla birlikte Futbolistan ve Fotospor arasında Sayın Soğancıoğlu’nun nasıl bir organik bağ oluşturduğu da bir diğer merak konusu olmuştur!

Sayın Soğancıoğlu’nun Fotospor yoluyla tarafımıza yaptığı açıklamanın Fotospor’da yayınlanan metni;

Asbaşkan Soğancıoğlu’nun Fotospor’ a yaptığı bu açıklamaya karşılık soracağımız sorulara geçmeden önce söz konusu davaları, herkesin anlayabilmesi için kısaca açıklayalım.

İMKB’ye kayıtlı bir şirket olan Beşiktaş Futbol A.Ş., sermayesinin 2/3 oranının altına iniyor. Bu durum, Beşiktaş Futbol A.Ş.’nin en basit tabirle matematiksel olarak “Büyük Problem” demek!

Bunun üzerine devreye giren BJK A.Ş., İstanbul 8. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvurarak şirketin asıl faaliyet konusunun futbol alanı olduğu gerekçesiyle maddi olmayan duran varlıklarının (futbolcuların) kaydi değerlere göre değil, rayiç değerlere göre değerlendirilmesiyle bilirkişi raporu talep ediyor.

Yani 1 milyon Euro’ya alınan futbolcunun değer kazandığını, 3 milyon Euro olduğunu ve bunun şirket aktiflerine 3 milyon Euro olarak geçirilmesini istiyor. Böylece BJK A.Ş., sermayesini futbolcuların değerleriyle yükselterek 2/3 oranının altına inmekten kurtuluyor.

Ancak Ertunç Soğancıoğlu’nın yalanladığı haberimizde bu uygulamanın İtimat Bağımsız Denetleme Şirketinin raporuna göre yasadışı olduğunu duyurmuştuk.

NationalTurk Haber

Rapordaki ilgili bölüm şöyleydi;

“Uluslararası Muhasebe Standardı 38′in 76/b bendi maddi olmayan duran varlıkların maliyet tutarı dışında bir tutardan muhasebeleştirilmesine izin vermemektedir. Bu nedenle ekli mali tablolara yukarıda sözü edilen bilirkişi raporunda elde edilen değerleme sonuçları yansıtılmamıştır.”

Şimdi Ertunç Soğancıoğlu’na sesleniyoruz. Futbolistan, İtimat bağımsızlık Denetim Şirketinin Sorumlu Baş denetçisinin raporunda değerlendirdiği tehlikeyi göz önüne koymuştur…Raporda yazanlar Futbolistan’ın yorumu değildir.

Ancak Beşiktaş Asbaşkanı Ertunç Soğancıoğlu, haberi veriş tarzımızın sansasyona yönelik olduğunu iddia ediyor. İddiasında da haklı, çünkü yayınladığımız belge ve haber kesinlikle sansasyonel. (Sansasyonel kelimesi, TDK sözlüğüne göre “dikkat çeken, çarpıcı, beklenmedik” anlamına gelmektedir)

Sayın Soğancıoğlu’na şimdi soruyoruz.

1- Bağımsız Denetim Şirketinin Sorumlu Baş denetçisinin raporundaki a-) maddesinde “Şirket sermayesinin TTK’nun 324 Maddesinde ifade edilen 2/3 oranının altına indiği görülmektedir.”

ibaresi sizce sansasyonel bir bilgi değil midir?

Şayet bu oran 2/3 ün altına düştüyse BJK A.Ş.’nin geleceği ne olacak?

2-Haberi yalanladığınıza göre;

Baş denetçinin;

“Uluslararası Muhasebe Standardı 38′in 76/b bendi maddi olmayan duran varlıkların maliyet tutarı dışında bir tutardan muhasebeleştirilmesine izin vermemektedir. Bu nedenle ekli mali tablolara yukarıda sözü edilen bilirkişi raporunda elde edilen değerleme sonuçları yansıtılmamıştır.” Sözlerini de yalanlayacak mısınız ?

3- Futbolistan, şahsınızın  iyi niyetinden şüphe etmediği için haberi “Beşiktaş’a tarihi uyarı” başlığıyla vererek tehlikenin büyüklüğünü ifade etmiştir ve tespit ettirme yoluna gittiğiniz futbolcu değerlerinin Fotospor İstihbarat Müdürü Sayın Bülent Yüksel’in de yorumladığı gibi belirli matematik mantığını kullanmış olabileceğinizi  kabul etmiştir.

Yoksa şahsınız gibi değerli görevlerde bulunan kişilerin Baş denetçinin dikkati çektiği husuları görmezden geleceğini tasavvur bile edemeyiz.

4- Futbolcuların rayiç bedellerin şahsınız veya yönetim kurulu tarafından uluslar arası muhasebe kurallarına aykırı bir şekilde değerlendirilmesinde ortaya çıkan rakamlar futbolculara bir transfer teklifi gelmesi halinde satmayı düşündüğünüz rakamlar mıdır?

Şayet öyleyse Gökhan Zan’a ne kadar rayiç bedel biçilmiştir?

Biçilen rayiç bedel karşılığında ne kadar değer Beşiktaş Futbol Yatırımları .AŞ.’nin kasasına girmiştir?

Kamuoyu ve Beşiktaş Futbol Yatırımları A.Ş. hisselerini elinde bulunduranların ve Futbolistan okurlarının öğrenmek istedikleri şimdilik bunlar…

DEVAM EDECEK!..

Ertunç Soğancıoğlu’nun yalanladığı haber;

http://www.futbolistan.net/bjk-as-ertunc-sogancioglu-spk.htm

Sayın Ertunç Soğancıoğlu’na not:
Futbolistan ile Fotospor Gazetesi arasında organik bir bağ bulunmayıp; Futbolistan.net’in iletişim adresi;
iletisim@futbolistan.net dir…

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu