DünyaGündemŞike ÇetesiŞike DedikodularıŞike Dosyaları

Europol Başkanı Rob Wainwright; 15 farklı ülkede 380 maçta şike yapılmış

NationalTurk’ün haberine göre, Avrupa Birliği Polis Ajansı futbol dünyasında yaptığı geniş çaplı araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Rapora göre 380 maçta şike yapıldı. Şikeli maçlar arasında Dünya Kupası, Avrupa Şampiyonası ve Şampiyonlar Ligi maçları da var.

NationalTurk’ün haberine göre, futbol dünyasında bir başka şike depremi… İtalya ve Almanya’daki şike olaylarından sonra çok daha geniş çaplı başlatılan soruşturmada 380 maçta şike yapıldığı tespit edildi. 2’si Şampiyonlar ligi maçı olmak üzere, Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası’nda da şikeli maçlar tespit edildi.

Europol Başkanı Rob Wainwright’ın yaptığı açıklamaya göre 15 farklı ülkede 380 maçta şike yapılmış. İçinde hakemler ile oyuncularında da bulunduğu 425 kişi hakkında soruşturma açıldığı öğrenilirken hangi maçlarda şike yapıldığı açıklanmadı.

“İngiltere’de oynanan bir Şampiyonlar Ligi maçı ve bir başka ülkede oynanan Şampiyonlar Ligi maçında da şike olduğunu tespit ettik” diyen Wainwright, “Şu anda Avrupa’nın en önemli bahse dayalı şike araştırmasını yapıyoruz. Futbolda dürüstlük çok önemli ve biz bu sorunu çözeceğiz” dedi.

Alman polisi tarafından başlatılan soruşturmada, Türkiye’deki bazı ikinci lig maçlarıyla, Almanya ve İsviçre’deki alt lig maçlarında şike yapıldığına dair kanıtlara ulaşıldığı düşünülüyor. Macaristan, Bosna, Avusturya, Hırvatistan, Slovenya ve Belçika’daki bazı karşılaşmalar da soruşturmaya dahil edildi.

Europol’ün soruşturması sonucu şu ana dek bazı tutuklamalar yapıldı ve cezalar verildi. Bir çete lideri 5,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Soruşturmanın detayları Hollanda’nın Lahey kentinde yapılacak basın toplantısıyla kamuoyuna duyurulacak.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu