FutbolGündem

Fatih Terim’den Hakan Çalhanoğlu ve Ömer Toprak açıklaması!..

Fatih Terim’den Hakan Çalhanoğlu ve Ömer Toprak açıklaması!.. A Milli Takım Futbol Direktörü Fatih Terim, Burak Yılmaz ve Bekir İrtegün Brezilya maçı öncesinde açıklamalarda bulundu…

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, yarın Brezilya’yla yapacakları özel maçın futbolcularına katkıda bulunacağını düşündüğünü söyledi. Milliyet Gazetesi’nin haberine göre, Türkiye Futbol Federasyonu’nun Riva’da bulunan Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde milli oyuncular Burak Yılmaz ve Bekir İrtegün ile basın toplantısı düzenleyen Fatih Terim, Brezilya ve Kazakistan maçlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Brezilya gibi bir takıma karşı oynamanın gerçekten çok önemli bir prestij olduğunu kaydeden Terim, “Ülkemizde de Brezilya Milli Takımı’na çok büyük bir sempati olduğu gerçek. Çok uzakta olmalarına rağmen hepimiz onları yakında hissettik. Oynadıkları maçlarda neredeyse taraftarları olduk. Tüm Türkiye’nin hatta dünyanın sempatisini kazanmış bir rakiple oynayacağız. Maçın sonucu ne olursa olsun, oyuncularımıza katkıda bulunacağını düşünüyorum. Ayrıca 70’in üzerinde ülkede yayınlanacak. Ülkemiz adına güzel bir şey” diye konuştu.

Galatasaray’dan eski öğrencisi Felipe Melo’yu da Brezilya Milli Takımı’nda görmeyi istediğini ancak bunun gerçekleşmediğini aktaran Terim, “Kadroda Melo’yu da görmek isterdim ama bu Dunga’nın tasarrufunda olan bir şey. Benimkisi sadece bir dilek. Eminim Melo da çok istemiştir” ifadelerini kullandı.

Brezilya karşısında oynayacakları futbol ve alacakları sonucun kendileri için taşıdığı değere dikkati çeken tecrübeli teknik adam, şunları söyledi:

“Sonuç ne olursa olsun, burada iyi bir oyun ortaya koymak, mümkünse iyi bir skorla maçı tamamlamak istiyoruz. İnşallah özgüvenini daha yukarı taşımış bir takım olarak çıkarız. Çok önceleri de söylemiştim. Hazırlık maçlarını bu tip güçlü takımlarla oynamak istiyoruz. Arjantin için de uğraşıyoruz. Ümit ederim yakında bir yerlerde denk gelebiliriz. Bu tip rakipler, ülkemiz oyuncularına ve milli takıma katkı sağlayacaktır. Federasyonumuzun yaptığı doğru bir uygulama. Yarın akşam güzel bir futbol şöleni olacak. Kendi adıma, Brezilya maçının kendi ülkemizde olmasından dolayı çok sevinçliyim. Son olarak Frankfurt’ta oynamıştık ama ülkemizde değildi. Bu kez İstanbu’da, kendi ülkemizde.”

“İki ay öncesinden iyiyiz ama yeterli değil”

Fatih Terim, Türkiye’deki takımların ve milli takımda bulunan oyuncularının form durumlarını değerlendirerek, “İki ay önce bulunduğumuz konum ile şimdi geldiğimiz nokta arasında bir fark olabilir ama bu uluslararası seviyede çok yeterli görünmüyor” dedi.

Uluslararası seviyedeki oyun kalitesinin yüksekliğine vurgu yapan Terim, “Mevcut seviyenin yeterli olmadığı, daha yukarılara çıkmamız gerektiği ortada. Fiziksel, teknik ve taktik açıdan almamız gerek daha çok yol var. Bulunduğumuz yerle yetinmemeliyiz. Kolay sakatlanmayan, her maçı aynı istikrarda oynayabilen, bulunduğu yerden hoşnut olmayan, duruma itirazı olan, milli takımın çok özel bir yer olduğun hisseden ve burada çok çalışan oyunculardan kadro oluşturmalıyız. İstikrar futbolun önemli unsurlarından biri. Bunu sağlamak adına daha çok çalışarak, bütün değerlerimizi biraz daha üste çekmeliyiz” şeklinde konuştu.

Brezilya maçı öncesi milli takımda sakatlıkların devam ettiğini dile getiren tecrübeli teknik adam, “En basiti, şu anda 8 kişiye yakın bir oyuncu grubu yok. Gökhan Gönül’ün oynaması zor. Semih Kaya ve Mustafa Pektemek, bugün kontrollü olarak antrenmana çıkacaklar. Burak’ın ciddi bir enfeksiyonu, soğuk algınlığı mevcut. Mevlüt Erdinç henüz ideal durumunda değil ve takımında da yeni yeni oynamaya başladı. Gökhan Töre yarın oynayamayacak. Kalecilerimizden Volkan Demirel’in belinde, Volkan Babacan’ın ise parmağında sıkıntısı var. Yine birçok oyuncumuz eksik” şeklinde görüş belirtti.

NationalTurk Haber

Ömer Toprak ve Hakan Çalhanoğlu’nun çağrılmaması

Fatih Terim, Ömer Toprak ve Hakan Çalhanoğlu’nun milli takıma davet edilmemesiyle ilgili de şunları kaydetti:

“Geçen kamptan bu yana aşağı yukarı 1 aydan fazla zaman geçti ama demek ki bu konuyu çözememişiz. Onlar benim için çok yabancı, uzak kalan iki oyuncumuz değil. İkisi de bizim evladımız gibi. Ancak sizden doğru bilgi alıp, doğru aktarmanızı isterdim. Az ve eksik bilgiyle yorumlar doğru olmadı. Tek taraflı söylenenlerle yetinmeyi tercih ettiniz. Benim tercihim bu yönde. Muhakkak ki seçtiğimiz oyucuları, hatta seçmediğimiz oyuncuları kritik etme hakkına sahipsiniz. Bundan doğal bir şey olamaz. Benim açıkladığım milli takım bu ve eleştiriye de açık. Tüm oyuncularım benim için çok değerli. Hepsi benim evladım gibidir. Ortada sorun yok. Zaman bakalım neyi gösterecek. Allah nasip ederse hepimiz yaşayacağız.”

“Mevcut durum, hoşlanmadığımız bir tablo”

A Milli Takım’ın Avrupa Şampiyonası elemelerinde aldığı başarısız sonuçlara değinen Terim, “Mevcut durum, hiç beklemediğimiz ve hoşlanmadığımız bir tablo” dedi.

Göreve ilk geldikleri dönemden İzlanda maçına kadar geçen süreçte oldukça başarılı bir performans ortaya koyduklarını dile getiren Terim, “İzlanda da bir düşüş yaşadık. Çek Cumhuriyeti karşılaşmasının ilk yarısında oynanabilecek en iyi maçı oynamışız. Letonya’da çok farklı bitebilecek bir maç da böyle oldu. Bizim hiç beklemediğimiz ve hoşlanmadığımız bir tablo. Kazakistan maçıyla alınacak 3 puan, bize belirli bir hedef ve moral getirecek. Kazakistan galibiyeti bu tablomuzu değiştirmez tabii ama puanları sonuna kadar kovalama ümidi takım adına önemli. Her maçın kendine özgü bir durumu var ve biz kredilerimizi ilk 3 maçta tükettik. Bunun da bilincindeyiz. Ümit ederim, Kazakistan maçıyla başlayacak 3 puan serisi, bize bulunduğumuz yerde avantaj getirir” değerlendirmesinde bulundu.

“Sonuna kadar her şeyi deneyeceğiz”

Fatih Terim, Avrupa Şampiyonası elemelerinde gruptan çıkma şansları bulunduğu sürece sonuna kadar her şeyi deneyeceklerini söyledi.

Kazakistan maçının kazanılması durumunda ardından yapılacak Hollanda maçının bir kırılma noktası olup olmayacağı şeklindeki bir soruyu Terim, şöyle cevapladı:

“Hollanda karşılaşmasının ardından 5 maçımız daha olacak. Eğer bir puanın kırıntısı kadar bile şansımız varsa, mücadelemiz devam ediyor demektir. Sırtımız yere gelmeden, ‘pes’ dememizin imkanı yok. İkincisi bunu kabullenmemiz de mümkün değil. En sonunda baktık matematiksel olarak da hiç şansımız yok, o zaman rakiplerimizi tebrik edebiliriz. Ondan evvel hiçbir maçı kırılma noktası kabul edemeyiz. Sonuna kadar her şeyi deneyeceğiz. Hollanda gibi takımlarla zaten nerede oynadığınızın önemi yoktur. Önemli olan sizin nasıl oynadığınızdır. Biz buraya bir turnuvaya değil, her turnuvaya katılmak için geldik. İnşallah öyle de olacak.”

Fatih Terim, futbolseverleri de Brezilya ve Kazakistan maçlarında A Milli Takım’a destek vermeye çağırdı.

Sonuç ne olursa olsun milli takımın hep desteklenmesi gerektiğine dikkati çeken tecrübeli çalıştırıcı, “İyi neticelerle birlikte olmayı tabii ki biz de isteriz. Oyuncularım da bunu ister ve bu duruma üzüldüklerine eminim. Ülkemizin insanlarını, milli takımın etrafına toplanmış görmek istiyoruz. O formayı da mümkün mertebe ciddiyetle korumaya çalışıyoruz. Çok arzu edilen, giyilmek için mücadele gösterilmesi gereken bir forma olduğun ifade etmeye çalışıyorum. Yoksa keyfi gelinip giyilen, canınız istediği zaman giyebileceğiniz bir forma değil bu” ifadelerini kullandı.

Bekir ve Burak’ın görüşleri

Milli takım oyuncuları Bekir İrtegün ve Burak Yılmaz da Fatih Terim ile birlikte basın toplantısına katıldı. İki oyuncu kısa açıklamalarda bulunup, soru almadan basın toplantısından ayrıldı.

Bekir İrtegün, Brezilya ile uzun bir aradan sonra İstanbul’da karşı karşıya geleceklerini hatırlatarak, “Gerçekten özel bir maç olacak. Kazakistan gibi önemli bir karşılaşma öncesi, özgüvenimizi yukarı çekme açısından fırsat görülebilir. Bu anlamda iyi şeyler yapmak istiyoruz. Rakibimizin kadrosunda dünya çapında önemli yıldızlar var. Bu nedenle iyi oynamak ve iyi bir sonuç almak önemli. Avrupa Şampiyonası elemelerindeki durumumuz da malum. Kazakistan maçıyla bir çok şey değişebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Burak Yılmaz ise Brezilya maçının Kazakistan müsabakası öncesi eksiklerini bir kez daha görebilme açısından önemli olduğunu aktararak, “Brezilya futbolu dünyada bir ekol. Uzun yıllar sonra onlarla İstanbul’da oynamak, bizim ve ülkemiz için sevindirici. İnşallah yarın bize düşeni yapıp, en iyi şekilde ülkemizi temsil ederiz” şeklinde görüş belirtti.

Bu arada basın toplantısı esnasında kısa bir süre elektrik kesintisi yaşandı.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu