Gündem

FIFA 2010 ve Güney Afrika Milli Takımı

A GRUBU:

GÜNEY AFRİKA

Ev sahibi Güney Afrika’ya nam-ı diğer ‘Bafana Bafana’lar özlem duydukları Dünya Kupası’na ev sahipliği yapıyorlar. Afrika’da heyecan ve umut bir arada yaşanıyor. Güney Afrika’ya yıllarca FIFA tarafından resmi turnuvalara katılma yasağı getirilmişti.  1961 ila 1992 yılları arasında cezalı olan ev sahibi ülke hiçbir turnuvaya katılamamıştı.  Bu cezanın sebebi ise ırkçılıktı.  CAF (Afrika Futbol Konfederasyon)’ın ilk kurulduğu yıl olan 1956 yılında Güney Afrikalı temsilci Afrika Kupasına katılacak takımların ya sırf siyahî oyuncularla ya da sırf beyaz oyuncularla katılması gerektiğini söyledi bundan sonra gelişen olaylar sebebiyleGüney Afrika önce CAF’tan ihraç edildi sonra FIFA üyeliği askıya alındı. 1976 yılında ise ırkçı rejimin yönetime gelmesiyle ülke FIFA’dan resmen ihraç edildi. 1992 yılında rejim değişimiyle tekrar FIFA üyeliğini geri kazanan ‘Bafana Bafana’lar uzun süredir dünya sahnesinde bekleneni veremiyordu.

Kadrosunda yıldız sayısı fazla olmayan Güney Afrika’nın en büyük 3 kozu tabii ki McCarthy, Pienaar ve kaptan Mokoena. Takımın yıldızı Pienaar Everton’da olağanüstü performans sergiliyor ama bu takımını tek başına sırtlamaya yetecek mi? Bu sorunun cevabını kupa başlayınca göreceğiz. Yurtdışında oynayan oyuncu sayısı çok fazla olmayan Güney Afrika aslında gruptan çıkmak için fazla umut taşımıyor. Son maçlarda kadroya çağırılmayan Nomvethe ve Buckley’nin bu turnuvada teknik patron Parreira tarafında yeniden kadroya çağırılıp çağırılmayacağı merak konusu.

Grupta Meksika ve Uruguay ile 2.lik için yarışacak olan Güney Afrika’nın gruptan çıkma şansının az olduğunu düşünüyorum. Özellikle Uruguay’ın performansının son yıllarda üst düzeye çıktığını göz önünde bulundurursak ev sahibinin Fransa veya Uruguay’ı geride bırakabileceğini düşünemiyorum. Ama her zaman özellikle Dünya Kupası tarihine bakıldığında ev sahiplerinin ‘bir şekilde’ üst tura çıktığını görmekteyiz. Bu gerçekleri göz önünde bulundurarak insan acaba mı diyor. Yine de Güney Afrika’nın grupta sonuncu olacağını düşünüyorum.

Teknik direktör faktörü ‘Bafana Bafana’lar için büyük şans. Brezilyalı süper hoca Carlos Alberto Parreira. Sistemi ve oyunu okuyuşu ile ön plana çıkan Brezilyalı teknik adamın en büyük özelliği ise Güney Afrika’ya gelene kadar 9 kez Milli Takım çalıştırmasıdır. 2007-2008 yılında da Güney Afrika’nın başında olan Parreira Afrika Kupası’nda başarısız olmuştu. Ama bu sefer dünya vitrinine çıkacak olan Parreira belki de büyük takımlar için sürprizler hazırlıyor olabilir. Bundan önce 2 kere bu kupaya katılan Güney Afrika 2sinde de gruptan çıkma başarısı gösteremezken sadece 1 galibiyet alabildiler. Tarihlerindeki tek büyük başarıları ise 1996 yılında aldıkları ‘Africa Cup of Nations’ yani Afrika Kupasıdır.

23 kişilik Tahmini Kadro:

Kaleci: Fernandez, Josephs, Keet

Defans: Mokoena, Booth, Gaxa, Masilela,Thwala,Fransman, Khumalo

Orta Saha: Pienaar, Mhlongo, Sibaya, Modise, Tshabalala, Heerden, Dikgacoi, Buckley, Erasmus

Forvet: McCarthy, Parker, Mphele, Nomvethe

BURAK DURAN / FUTBOLİSTAN

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu