DünyaFutbolGündem

FIFA Başkanı Sepp Blatter yaptığı ırkçılık açıklamalarıyla İngilizleri kızdırdı

FIFA Başkanı Sepp Blatter’ın futbol sahalarında ırkçılık olmadığı yönündeki açıklamaları İngiliz futbolcu ve siyasetçileri kızdırdı.

Blatter’ın futbolda ırkçılık olmadığı ve futbolcular arasındaki sorunların ”el sıkışarak” giderilebileceği şeklindeki sözlerine Manchester United’ın efsane futbolcularından Rio Ferdinand sosyal paylaşım ağı Twitter’dan yanıt verirken, muhalefetteki İşçi Partisi Lideri Ed Miliband bugün bir açıklama yaparak Blatter’ın istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Blatter’ın sözlerinin kendisini şaşırttığını belirten Ferdinand, FIFA Başkanına Twitter’dan direkt gönderdiği mesajda, ”Irkçılık konusundaki yorumunuz o kadar aşağılayıcı ki insan bunları ancak gülünç bulabilir. Taraftarlar da önce ırkçı tezahürat yapıp ardından elimizi sıksa bu doğru bir şey mi ?” diye yazdı. Ajansspor’un haberine göre, İşçi Partisi Lideri Miliband de tepkisini, ”Blatter’ın yorumları utanç verici. Bence futbol yeni bir lidere ihtiyaç duyuyor” sözleriyle dile getirdi.

-İngiliz futbolunda ırkçılık tartışmaları-

İngiliz futbolunu bir aydır meşgul eden Suarez’in Evra’ya ırkçı ifadeler kullanıp kullanmadığıyla ilgili iddiaları araştıran İngiltere Futbol Federasyonu dün bir açıklama yaparak Evra’yı haklı buldu.

Futbol Federasyonu, 15 Ekim’de Liverpool ile Manchester United arasında oynanan karşılaşmanın ardından 24 yaşındaki Uruguaylı futbolcu Suarez’in kendisine ırkçı söylemlerde bulunduğunu iddia eden Manchester United’ın Fransız oyuncusu Evra’nın iddialarını doğruladı.

Suarez’le ilgili federasyonun aldığı kararın kendilerine ulaştığını ifade eden Liverpool Kulübü yetkilileri, Uruguaylı futbolcuyu milli takımdan döndükten sonra dinleyeceklerini açıkladı.

”Kırmızılar”ın menajeri Kenny Dalglish, daha önce yaptığı açıklamada Suarez’in arkasında durmuş ve futbolcusunun böyle bir şey yapacağına ihtimal vermediğini söylemişti.

Irkçılıkla ilgili tek iddia bununla sınırla kalmadı. Rio Ferdinand’ın QPR takımında oynayan kardeşi Anton Ferdinand, lig maçında Chelsea kaptanı John Terry’nin kendisine ırkçı ifadeler kullandığını iddia etti.

Terry ise maçtan sonra soyunma odasında Ferdinand ile konuşarak sorunu hallettiklerini ve kendisinin bu tür ifadeler kullanmadığını belirterek iddiaları reddetti. Londra polisi, Terry ile Ferdinand arasındaki iddialarla ilgili soruşturma açtı.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu