DünyaGündem

FIFA Konfederasyonlar Kupası Brezilya’da yapılacak

FIFA Konfederasyonlar Kupası Brezilya’da yapılacak… Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği’nin 4 yılda bir düzenlediği FIFA Konfederasyonlar Kupası, Brezilya’da düzenlenecek.

FIFA Konfederasyonlar Kupası, Güney Amerika kıtasının en büyük ülkesi olan Brezilya’da, 15-30 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre, Brezilya’nın başkenti Brasilia’nın yanı sıra Belo Horizonte, Fortaleza, Recife, Rio De Janeiro ve Salvador olmak üzere toplam 6 kentte düzenlenecek kupada A ve B Gruplarında toplam 8 ülke mücadele edecek.

Gruplarında ilk 2 sırayı alan takımların yarı finale çıkacağı kupanın finali, Rio de Janerio’da yapılacak. A Grubu’nda Brezilya, Japonya, Meksika ve İtalya, B Grubu’nda İspanya, Uruguay, Tahiti ve Afrika kıtasından gelecek bir ülke mücadele edecek.

Maçlar, Belo Horizonte kentindeki Estadio Mineirao’da, başkent Brasilia’daki Estadio Nacional de Brasilia’da, Fortaleza kentindeki Estadio Castelao’da, Rio de Janerio’daki Estadio Jornalista Mario Filho’da, Recife’deki Arena Pernambuco’da ve Salvador’daki Arena Fonte Nova’da oynanacak.

-Grupların oluşması-

Evsahibi kontenjanından yararlanan Brezilya, 2011 AFC Asya Kupası finalinde Avustralya’yı 1-0 yenen Japonya, 2011 CONCACAF Altın Kupa’da ABD’yi 4-2 yenen Meksika ve 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda finalde oynayan İtalya, kupada A Grubu’nda yer almaya hak kazandı.

B Grubu’nda yer alan ülkelerden İspanya, Dünya şampiyonu olduğu, Uruguay 2011 Amerika Kupası’nı kazandığı, Tahiti 2012 OFC Uluslar Kupası’nın sahibi olduğu için kupada yerini aldı. Bu yıl düzenlenecek CAF Afrika Uluslar Kupası’ndan gelecek bir ülke daha B Grubu’nda yer alacak.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu