DünyaGündem

FIFA’dan yeni bir skandal; Surinam ‘a zarf içinde 40 bin dolarlık destek

Futbol dünyası bugünlerde skandal haberleriyle çalkalanıyor. Son haber yeni bir FIFA rüşvet skandalı. Başrolde Muhammed Bin Hammam ve Surinam Futbol Federasyonu bulunuyor.

Karayip ülkelerinden Surinam Futbol Federasyonu Başkanı Louis Giskus, kendilerine içinde 40 bin dolar bulunan bir zarfla rüşvet verildiğini iddia ederek, FIFA başkanlığına aday olan ve hakkındaki suçlamalar üzerine yarıştan çekilmek durumunda kalan Asya Futbol Konfederasyonu eski başkanı Muhammed Bin Hammam’ı suçladı.

FIFA ‘dan Surinam’a zarf içinde 40 bin dolarlık ‘destek’

FIFA’nın konuya ilişkin soruşturmasında başvurduğu isimlerden biri olan Giskus, Reuters’a yaptığı açıklamada, içinde 100 dolarlık banknotların bulunduğu kahverengi zarfın kendilerine Muhammed Bin Hammam ile 10 Mayıs tarihinde Trinidad’ da yaptıkları toplantının ardından iletildiğini ve 40 bin doların yanı sıra bir dizüstü bilgisayar ile bir projektör ‘ hediye ‘ edildiğini iddia etti.

Durumu FIFA’ya bildirdiklerini dile getiren Surinam Futbol Federasyonu Başkanı Giskus, “Para bankadaki hesabımızda durmakta. FIFA talimatlarını bekliyoruz o ana kadar hediyeleri kullanmamaya ve parayı bankada tutmaya karar verdik. Bize, projektör ile dizüstü bilgisayarın CONCACAF‘ın ( Kuzey ve Orta Amerika ile Karayipler Futbol Konfederasyonu ), paranın ise Karayipler Futbol Birliğinin (CFU) hediyesi olduğu söylendi” diye konuştu.

FIFA Başkanı Sepp Blatter skandalda aklanıp başkan oldu

Hediyelerin, sonradan yetkileri elinden alınan eski CFU yetkilisi Jason Sylvester tarafından dağıtıldığını iddia eden Giskus, “Jason Sylvester’a, paranın ne için olduğunu sordum. O da bunun bir yardım olduğunu, paranın Surinam’da futbolun gelişimine katkıda bulunmak amacıyla verildiğini söyledi” açıklaması kullandı.

Surinam Futbol Federasyonu Başkanı, FIFA’nın rüşvet soruşturmasında tam işbirliği yaptıklarını ve talep edilmesi halinde paranın FIFA’ya teslim edileceğini kaydetti. FIFA rüşvet skandalı bünyesinde daha önce geçtiğimiz hafta rakipsiz kaldığı yarışta tekrar başkanlığa seçilen Sepp Blatter de suçlanmış ancak daha sonra bu suçlamalardan aklanmıştı.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu