FutbolGündemPolitikaŞike ÇetesiŞike DedikodularıŞike Dosyaları

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç; Europol’ün muhatabı TFF’dir!..

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç; Europol’ün muhatabı TFF’dir… Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Europol’ün yaptığı açıklamaların muhatabının Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) olduğunu, sürecin siyasallaştırılmaması gerektiğini söyledi.

Avrupa Polis Teşkilatı dünyada 680 ,Türkiye’de ise 79 müsabakada şike şüphesinin bulunduğunu tespit etmesinin ardından Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu hatırlatan Bakan Suat Kılıç, şike ve benzer suçlar için kanun çıkardıklarını ifade etti.

Türkiye’deki şikenin yargı sürecinin devam ettiğini dile getiren Bakan Kılıç, ’’Şike ve benzer suçlar için kanun çıkaran ender ülkelerdeniz. Şike süreci yargıda devam etmektedir. Yargı bağımsızdır. Bizim karışmamız doğru olmaz.’’ dedi.

Bakanlık olarak İnterpol’den bir bilgi talebinde bulunmayacaklarını dile getiren Suat Kılıç, bu olayın polisin işi olduğunu, kendilerinin bilgi talep etmelerinin doğru olmayacağını kaydetti. Türkiye’de pek çok yasal yaptırıma bakıldığında Avrupa ülkelerinde olmayan sert yaptırımlar görüleceğini ifade eden Bakan Kılıç, şu ifadeleri kullandı:

“Geride kalan tek şey 6222 sayılı kanunun hükümlerinin bağımsız yargı tarafından harfiyen uygulanmasıdır. Yargı süreçleri de sürmektedir. Biz bu işin en başından beri konu yargıya intikal etmiştir, yargı bağımsızdır. Bir hukuk devletinde yargı kararlarına tesir oluşturacak hamleler yapmak hukuk dışılık olur. Dolayısıyla hukukun bu anlamda vereceği kararları saygıyla karşılaman gerekir.’’

İnterpol ve Europol’ün yaptığı açıklamaların cevabını Türkiye Futbol Federasyonu vermesi gerektiğini savunan Kılıç, şunları kaydetti:

“Eğer onların bir takım tespitleri varsa muhatap Türk makamlarıyla mutlaka o bilgileri paylaşacaklardır. Türk makamları da bu bilgileri yargıyla paylaşacaklardır. Bizim özen gösterdiğimiz konu sürecin siyasallaşmamasıdır. Özerk futbol federasyonu bağlı bulunduğu yasalar çerçevesinde süreç içerisinde atacaktır atmaktadır. Biz sürece siyaset eliyle müdahale etmek yerine, sürecin yargının ve futbol federasyonunun kararlarına bırakmayı en doğru yol olarak değerlendirdik.”

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu