FutbolGündemTransfer

Gökhan Töre’den Fikret Orman’a çok ağır ithamlar!

Gökhan Töre, Beşiktaş Başkanı Fikret Orman’ın kendisine yönelik kullandığı ifadelere kişisel Instagram hesabı üzerinden ağır bir yanıt verdi. Beşiktaş’tan ayrıldığını duyuran Töre, 3 sayfalık paylaşımında kararının gerekçelerini de anlattı.

Gökhan Töre’nin açıklamalarının tam metni;

Saygıdeğer ve emektar Beşiktaş camiasına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur

Yüz on altı yıldır gerçek sevgi ve büyük özveri ile halkın takımı olmaya layık görülmüş Beşiktaş futbol kulübünün böylesine zan altında kaldığı ne görülmüş ne de duyulmuştur.

Bilinmelidir ki beni bu metni yazmaya ikna eden, gelecekteki büyük yeteneklerin bu gibi haksızlıklara uğramamaları, uğrasalar da korkmadan haklarını aramalarına ön ayak olmak; bir örnek teşkil etmektir. Çünkü gelecekte ismini gururla anacağımız o büyük yetenekler şu an bu metni okuyan belki kariyerinin başında bir futbolcu, belki beş yaşında hayaller kuran bir yeteneğin dedesi ya da okul takımında harikalar yaratan bir çocuğun annesi olabilir. Ben bu haksızlığa sessiz kalmıyorum.

Dün özel bir televizyon kanalında Fikret Orman ve bir gazeteci beyefendi ile yapılan “ısmarlama” röportajın akıllarda zaten var olan sorulara yenilerini eklediğini ve maalesef oldukça basit ve amaçsız bir röportaj olduğunu Fikret Orman’a iletmek isterim. Bu sorulara artık yaşadığım gerçekler ile cevap vermenin zamanı geldiğine; siz değerli Beşiktaş taraftarının ve saygıdeğer kamuoyu mensuplarının bu gerçekleri bilmeye hakkı olduğuna inanıyorum.

Fikret Orman’ın röportajı maalesef bizim ailemizden ve dostlarımızdan gördüğümüz, bildiğimiz “sevgi” anlayışının oldukça dışında kavramları hedef almaktadır. Bilinmelidir ki: sözleşmemde yer alan miktarı her ay almak FIFA’nın koyduğu ve tüm dünyada her futbol kulübünde yer alan oyuncular için geçerli bir haktır. Fikret Orman’ın röportajda söylediği “Oynamadan para kazanmak istedi. Napalım? Biz de saygı duyduk” cümlesi bir iftiradır. Şimdiye kadar adı hiçbir haksızlıkta geçmemiş olan Beşiktaş futbol kulübünün, Fikret Orman’ın görev döneminde yaşadığı sıkıntıları ve adının karıştığı maddi skandalları göz önüne alacak olursak sarf ettiği cümle kulağa oldukça rahatsız edici ve umursamazca geliyor.

Artık resmi bütün olarak görebiliyorum. Sezon sonu anlaşmamın biteceği Beşiktaş kulübünde forma giyme şansı yakalayamama sebebimin bonservis bedeli ödenmeden alınabilecek yani kulübe maddi bir getirisi olmayacak bir oyuncu olmam gerekçesine dayandırıyorum.

Bu sene sezon başı kampında yapılan tüm testlerde ilk sıradaydım. Vücut değerlerim en doğru ve olması gereken, en iyi seviyedeydi. Şenol Güneş hocam: “Yeni transferimiz Gökhan Töre” açıklamasını yapmıştı. Sonrasında kadro dışı kaldığım 4 maça istinaden Fikret Orman’a bir akşam vakti telefon açtım. Kendisi bana teknik direktör ile konuşacağını fakat verdiği kararlara karışmadığını söyledi. O zaman elbette bunu büyük bir saygı ile karşıladım. Kendisi bana telefonu kapatmadan önce kahkaha atarak “Gökhan ya sen merak etme yenileriz sözleşmeni sezon sonunda” dedi. Her röportajında “sakatlıktan çıkamadı” iftirası arkasına çekinmeden saklanan Türkiye’nin en büyük kulüplerinden birinin başkanı Fikret Orman, henüz öngörmediği bir sezonun sonunu bana garantiledi. Bu büyük bir amatörlüktür. Bir insanın kaderi ile dalga geçerek oynamanın kendisinde vicdan azabı yaratmış olmasını umut ediyorum. Bu yapılan ne profesyonel yöneticilik anlayışı ile ne de bulunduğu makam ile bağdaşmaktadır.

Beşiktaş yönetimi, yarı transfer dönemi bitmesine 48 saat kala tarafımıza transfer için bir takım aramamızı söyledi. Elbette aradık. Bunun profesyonel bir transfer olamayacağını size önceki açıklamamda belirtmiştim. Yurtdışı da dahil olmak üzere beni isteyen birkaç kulüp ismini Fikret Orman’a ilettik. Buna istinaden tarafımıza “Geçmiş ve gelecek tüm alacaklarını bıraksın gitsin” dendi. Bunu benim dışımda o dönem adı transfer ile anılan her isme yaptılar. Beni istemedikleri ve oynatmayacakları için kendilerine sözleşmeyi çift taraflı fesih etmeyi ve sadece geçmiş alacaklarımı vermelerini teklif ettim. Kabul etmediler. Kendileri bana sonrasında “Yurtdışına gideceksin. Türkiye’de Başakşehir, Fenerbahçe ve Galatasaray’a gidemezsin sözleşmeye ekleyeceğiz öyle fesih edeceğiz” tehditini bile çekinmeden savurdular. Böyle bir şey helal para kazanan hiç kimseye teklif dahi edilemez. Bu tekliflerini reddettikten sonra transfer dönemi bitimine son bir gün kala bana o gün boyunca “300.000 euro bırak git, 200.000 euro bırak git” demeye devam ettiler.

NationalTurk Haber

Beşiktaş kulübünün maddi sıkıntılar çekmesi, isminin maddi birçok skandalda yer alması siz Beşiktaş taraftarını üzdüğü ve endişelendirdiği kadar bazı şahısları üzmüyor. Eğer meseleleri maddi problemler olsaydı transfer olmamışken ve ellerindeyken beni sahada her şekilde kullanırlardı. Çünkü buna hazırdım. Ve bunu bilmesi gereken herkese hazır olduğumu her fırsatta söyledim. Fakat bu şahısların amaçlarının Beşiktaş’ın başarısından çok daha başka şeyler olduğuna artık eminim.

Ayrıca asbaşkan Umut Güner ve yönetimde görev alan Ahmet Kavalcı takımdaki arkadaşların maaş ödemeleri yapılamadığı için verdikleri tepkilere istinaden benimle bizzat konuşup takım ile yönetim arasında köprü kurmamı istediler. “Seni severler sayarlar konuş” dediler. Tabiki konuştum. Biz takım arkadaşlarımla o dönem 6 aylık alacağımız varken “Alacağımız yoktur” ibareli bir kağıda imza attık. Sonrasında bize Aralık ve Ocak ayı ödemesi içeren bir senet imzalattılar. Senedin temini için gittiğimde hesapta bakiye olmadığı için ödeme alamadım.

İkinci sezon kulübün Antalya hazırlık kampına gidemeyeceğimi sizin gibi internetten öğrendim. Sonrasında menajerim Fikret Orman’ı aradı. Kendisi açmadı ve dönmedi. Yardımcılarından randevu talebinde bulunduk. Reddedildi. Benim telefonumu açacağı düşüncesiyle kendisini iki kez üst üste aradım fakat açmadı. Korumasına mesaj attım. İleteceğini söyledi. Muhakkak iletmiştir ama kendisinin ciddiye almadığına eminim.

Sonrasında Fikret Orman’ın bizzat talebi ile gönderilen yeni sezon programım geldi. Yeni sezona Beşiktaş Fulya Hakkı Yeten Tesisinde belli olmayan bir çalışma programı ile devam edecektim. İlk haftalarda oradaki ekip ile bireysel çalışmalar yaptık. Fakat sosyal medya hesaplarımdan yaptığım ilk açıklamamdan sonra bir ceza olarak çalışma saatlerimde ekibin yer almadığı, kendileriyle çalışma fırsatı bulamadığım günler geçirdim. Sahanın sentetik olmasının sorun yaratacağını söylediğimde Fikret Orman’ın özel isteği olduğu söylendi. Sentetik bir saha futbolcunun en büyük düşmanlarından biridir. Sakatlanma riski yüzde doksandır. (Alt yapı takımımızda yer alan genç meslektaşlarımdan 5 tanesi bu sentetik saha sebebiyle çapraz bağ yırtılmasına maruz kalmıştır)

Hakkımda yaptıkları her açıklamayı siz değerli Beşiktaş taraftarı ile aynı anda internetten öğrendim. Bugün, gelecek sezonda futbol kariyerime Beşiktaş futbol kulübü ile devam etmeyeceğimi, Şimdiki görev sahibi şahsın ağzından duymuş olduk. Kendisine tek tavsiyem; bugün telaffuz ederken tereddüt etmediği “sevmek” fiilinin gerçek anlamını ve gücünü siz Beşiktaş taraftarından öğrenmek için çaba göstermesi olur.

Saygıdeğer Beşiktaş taraftarı, benim bu formadaki tüm hakkım son damlasına kadar size helal olsun.

Unutmayın ki Beşiktaş futbol kulübünün asıl sahibi Beşiktaş taraftarıdır.

Sizi çok seviyorum.

Hakkınızı helal edin.

Ve Fikret Orman’a önümüzdeki Beşiktaş başkanlığı seçiminde bol şans dilerim.

Gökhan Töre

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu