FutbolGündem

Karşıyaka Kulübü 100’üncü yılını kutluyor!..

Karşıyaka Kulübü 100’üncü yılını kutluyor… PTT 1. Lig takımlarından Karşıyaka’da, 100. yıl heyecanı. 1 Kasım 1912 tarihinde kurulan Karşıyaka Spor Kulübü, 100. yılını görkemli törenlerle kutluyor.

1 Kasım 1912 tarihinde kurulan Karşıyaka Spor Kulübü, 100. Kuruluş Yılını görkemli törenlerle kutluyor. Ntvspor’un haberine göre, İzmir, ikinci meşrutiyet döneminden sonra tanıştı futbolla. Azınlıkların oyunu, şehrin farklı yerlerinde kurulan azınlık takımları tarafından oynanıyordu. O dönemde Kadızade Zühtü Işıl ve arkadaşları, İzmir’de bir de Türk takımının yer alması fikriyle yola çıktı. Jülyen takvimine göre 1 Kasım 1328’de, yani günümüz takviminin hesabıyla 1 Kasım 1912’de kendi ifadeleriyle “bir zeytin ağacının altında” Karşıyaka Spor Kulübü’nü kurdular.

Osmanlıca okunuşuyla Kaf-Sin-Kaf şeklinde simgelenen Karşıyaka, bölgedeki Türklerin spor yapması amacıyla kurulduğu için renklerini de milli değerlerden seçti… Osmanlı Devleti’ndeki sancaklardan islamı temsil eden yeşil ve Türklüğü temsil eden kırmızı Karşıyaka Spor Kulübü’nün renkleri oldu. Ay-yıldız ise Karşıyaka’nın amblemine 1926 yılında ilginç bir hikâyeyle eklendi. 1. Dünya Savaşı ve Milli Mücadele’de cepheye giden Karşıyaka sporcularının cepheden döndükten sonra İzmir Ligi’nde yabancı rakiplerine karşı hiç gol yemeden şampiyon olması üzerine, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, Karşıyaka’nın ambleminde ay-yıldız kullanılmasını istedi.

Karşıyaka Spor Kulübü her ne kadar futbol vasıtasıyla kurulmuş olsa da, lokomotif sporda hiçbir zaman iddialı olamadı. 90’lı yıllarda birkaç süper lig ziyareti sonrası son olarak 1996 yılında küme düşen yeşil-kırmızılılar, 16 senedir süper lige hasret.

Futbolun yanı sıra basketbol, voleybol, yelken, tenis, yüzme, motosiklet, bowling gibi sporlarda da faaliyetlerini sürdüren Karşıyaka, birçok milli sporcu yetiştirmiş; önemli bir spor okulu olarak da bilinir. Gode Cengiz olarak bilinen Cengiz Kocatoros, sonradan Fenerbahçe’ye transfer olan Ogün Altıparmak, Gazcı Erol olarak bilinen Erol Baş gibi futbolcuların yanında birçok milli sporcu da Karşıyaka altyapısından yetişti. Yelken’de iki dünya şampiyonluğu bulunan yeşil-kırmızılıların tarihindeki en önemli başarılar basketbol şubesinden geldi.

1987 yılında neredeyse tamamı altyapıdan yetişen oyuncularla Türkiye Birinci Ligi şampiyonluğuna ulaşan Karşıyaka, aynı takımla Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı da müzesine götürdü. Yeşil-kırmızılılar, 2011’deyse FIBA EuroChallenge Kupası’nda çeyrek finale çıkma başarısını göstermişti…

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu