FutbolGündem

Kulüpler Birliği, tribüne gönderilen yabancıya “hayır” dedi!..

Kulüpler Birliği’nden açıklama; Tribünde yabancı istemiyoruz!.. Kulüpler Birliği, tribüne gönderilen yabancıya “hayır” dedi! 13 kulübün katılımıyla yapılan toplantıda, önümüzdeki sezon 6+2 ya da 5+3 sistemine geçilmesi gerektiği kararı çıktı.

Kulüpler Birliği, 12 kulübün asaleten, 1 kulübün de vekaleten katılımıyla toplandı. Fenerbahçe Kulübü daha önce açıkladığı üzere toplantıda yer almadı. Ntvspor’un haberine göre, toplantıdan yabancı sınırlamasındaki “tribünde kalan yabancı” sayısının, kulübeye kaydırılması konusunda görüş birliğine varıldı.

Kulüpler Birliği’nden açıklama; Tribünde yabancı istemiyoruz!..

Kulüpler Birliği toplantısındaki en önemli gündem maddesi yabancı sayısıydı. TFF Başkanı Yıldırım Demirören’in geçtiğimiz günlerde NTV Spor’da yaptığı “6-0-4 kararını biz tek başımıza oturup olmadık. Bütün kulüplerin katıldığı Kulüpler Birliği Toplantısı’yla beraber aldık. Karar verilmiştir. Biz aldığımız bu kararı kendi başımıza değiştiremeyiz. Bir sorun varsa, bütün kulüplerle oturur ve bunu çözmeye çalışırız” diyerek topu Kulüpler Birliği’ne atmıştı.

Demirören’in bu açıklamalarının hemen sonrasında yapılan Kulüpler Birliği toplantısında konu masaya yatırıldı. Kulüpler yabancı oyuncu sayısı konusunda bir görüş birliğine varamadı. Ancak tüm kulüpler, tribüne gönderilen yabancıya yani 6+0+4’teki sıfıra karşı çıktı. Toplantı sonrası basına açıklama yapan Kulüpler Birliği Vakfı Başkan Yardımcısı ve Eskişehirspor Başkanı Mesut Hoşcan, yabancı sayısı konusundaki kararlarını aktardı.

Yabancı sayısıyla ilgili nihai bir karar alınmadığını belirten Hoşcan, “Ama yabancı sınırlamasındaki sıfırı, yani kulübede olamama durumunu benimsemiyoruz” dedi. Bu konunun yakında kulüp başkanları düzeyinde yeniden görüşüleceğini ve bir karara varıldıktan sonra TFF’ye tavsiyede bulunacaklarını belirten Hoşcan, “Kulüplerin hiçbiri tribündeki yabancıyı istemiyor” dedi.

Sayı konusunda mutabakat olmadığını ama sonuçta 6+0+2 değil 6+2, 5+0+3 değil 5+3 istediklerini belirten Mesut Hoşcan sözlerini şöyle sürdürdü: “Sahada 5 ya da 6 yabancı konusunda kulüp başkanları bir mutabakata varmadı. Tek mutabakat, yabancı oyuncunun tribüne gönderilmesi. 5+3 de olsa 6+2 de olsa yabancıların tribüne gönderilmemesini, kulübede olabilmesini istiyoruz. Yabancıları tribüne göndermenin yersiz ve gereksiz olduğunu düyşünüyoruz”

Hoşcan, Galatasaray Kulübü’nün AB pasaportlu oyuncuların serbestliği hakkında TFF’ye açtığı dava hakkında ise “Bu, bir kulübümüzün münferit olarak mahkemeye taşıdığı bir olay. Mahkeme sürüyor, şu anda bir karar yok. Ama böyle bir karar alınırsa zaten yabancı sınırlamasının da bir anlamı kalmayacak” dedi.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu