FutbolHaber

Madem paranız vardı Emre Mor’u alsaydınız.

Milli Takım, gruplardan çıkamadı. Bu başarısızlıktan çok kamptaki prim kavgaları, oyuncular arasındaki tartışmalar, Fatih Terim’in sert açıklamaları gündeme geldi. Bundan sonra ne olur, görüşleriniz neler?
Bir teknik adam için kulüp takımını çalıştırmakla Milli Takım’da görev yapmak arasında ciddi fark var. Neden? Bir teknik adam kulüp takımında belirlediği kadroyla Temmuz ayından, Mayıs ayı sonuna kadar yani tam 10 ay birlikte oluyor. Antrenmanı kendi yaptırıyor, sistemini kendi belirliyor. Milli Takım hocası kafasında belirlediği oyuncularla sadece milli maç öncelerinde bir araya geliyor. En uzun birliktelik turnuva öncesi yaşanan kamplarda oluyor. Milli Takım’a gelen seçilmiş oyuncular oynadıkları kulüplerin ya “Yıldız” ya da ilk onbir oyuncuları oluyor. Milli Takım hocasının birinci görevi; farklı karakterlere sahip oyuncu grubunu “Ekip ruhu” içinde harmanlamaktır. Tanıdığım Fatih Terim krizlerin nedeni değil, sorunları çözen bir hocadır.
Milli Takım’ı Fransa’ya taşıyan “sevgi, dostluk, arkadaşlık” ilişkilerinin “prim, ego, gruplaşma” üçgeninde futbolcuya dayalı sisteme dönüşmesine Terim’in müdahale edememesi beni çok şaşırttı. Dünya Kupası grup elemelerinde takımın başında Terim olacak. Ancak Milli Takım’ın ciddi bir barışa ve revizyona ihtiyacı var. Oğul Arda Turan ile baba Fatih Terim arasındaki buzlar erimeli. Ayrıca Fatih Terim’in yarışırken yenileyeceği kaliteli genç jenerasyonun lider kimlikli ve tecrübeli Arda’ya ihtiyacı olacaktır.

Cüneyt Çakır, 2016’da yola devam ediyor. İtalya-İspanya maçını yönetecek. UEFA’nın bu ataması İtalyanlar’ı kızdırdı? İtalyan basını “Çakır bizden intikam alacak” haberleri yapıyor. UEFA’nın ataması doğru mu?

UEFA’nın Fransa’daki en formda hakemi Cüneyt Çakır. Yönettiği iki maçtada oynanan oyundan izleyenler keyif almışsa bunda en büyük pay Çakır’a aittir. Futbolcuya yaklaşımı güven veren, pozisyonlara hep yakın olan, oyunun temposunu sürekli yükselten ama asla maçın önüne geçmeyen ve ekibiyle birlikte dikkatli yönetim sergileyen ve finali hak eden bir Cüneyt Çakır izledim. İtalyanlar akıl karıştırıp Çakır üstünde baskı kurmaya çalışıyor. Kumpas işlerini İtalyanlar iyi bilir. Türkiye’nin elenmesinde başrolü oynayan İtalyanlar, kanayan vicdanlarına, “Çakır bizden intikam alacak” algısıyla hem pansuman yapmaya çalışıyorlar hemde İspanyollar’a kaybederlerse kendilerine Çakır üzerinden kılıf hazırlıyorlar.

Galatasaray’ın Fatih Terim hayali suya düştü. Türkiye Kupası’nı kazanan altyapı teknik direktörü Riekerink ile yola devam edilecek. Yönetim risk mi aldı, şartlar mı buna zorladı?
Alp Yalman’ın, Hollandalı hoca için tavrı, “Altyapıda çalışır” şeklinde. Yalman, Galatasaray’ın başına Feldkamp tipinde bir hoca getirmeyi planlıyordu. Eğer Sneijder kalacaksa Riekerink de Galatasaray’ın başında olur. Riekerink’le birlikte Galatasaray’da “Futbolcuya dayalı sistem” devam eder. Etliye, sütlüye karışmayan hocalara hele hele Sneijder gibi yaşı ilerlemiş oyuncular bayılır. Çünkü bu oyuncular istediği gibi at koşturur, hocanın kararlarında etkili olur. Galatasaray’ın kadrosunun fazla değişmeyeceğini ve kulübün Avrupa olmadan sadece “Yerel rekabet” içerisinde olacağını düşünürsek Riekerink tercihini yadırgamam. Çünkü Türkiye Kupası’nı kazanan Galatasaraylı oyuncuların maç sonu sevgi yumağı oluştururken Riekerink’e, “Seni seviyoruz. Hoca olarak başımızda kal” şeklinde coşkuyla sarıldıklarını gördüm.

Serdar Aziz 4.5 milyon Euro ve 3 futbolcu karşılığında transfer edildi? 2 milyon Euro yıllık ücreti ve bonusları da olduğu açıklandı. Galatasaray taraftarı yüksek ücrete isyan etti. FFP kıskacındaki kulübün bir oyuncuya bu kadar para vermesi normal mi?
Galatasaray’ın boşaltması gereken ciddi bir kadro şişkinliği var. Bunu yaparken az zarar çok kar elde etmek gerekir. Serdar Aziz genç ve mücadele gücü yüksek ancak tek hamleli bir savunma oyuncusudur. 4.5 milyon Euro eder mi? 14 yabancının serbest olduğu bir ortamda Serdar’ın bonservis bedeli ve aldığı ücret çok yüksek. Çünkü hem üç oyuncu vereceksin hem Bursa’ya 4.5 milyon Euro ödeyeceksin hem de Serdar yıllık 2 milyon Euro alacak. Şimdi Başkan Dursun Özbek’e soruyorum; madem paranız vardı, neden o zaman 2 milyon Euro verip Emre Mor’u almadınız? Serdar’ı bu paraya alıp, Emre Mor’u almamak bence Mali Kongre’de, “Hesap verin” sorusudur.

Galatasaray’ın Serdar Aziz dışında diğer transfer arayışları için görüşleriniz nedir?
Galatasaray tarihinin en önemli başkanı Alp Yalman’dır. Yalman’ın kurduğu yönetimlerden sırasıyla Faruk Süren, Mehmet Cansun, Özhan Canaydın ve Adnan Polat gibi isimler Galatasaray’a başkan olmuştur. Yalman, futbolu iyi bilir. Hocadan da futbolcudan da iyi anlar. Başkan Dursun Özbek Galatasaray’ı yönetmeye aday olduğunda Alp Yalman’ı yönetiminde istememişti. İşler iyi gitmeyince, Galatasaray camiası da, “Seçime git yönetimini yenile” baskısı yapınca Özbek çareyi Sportif AŞ’yi değiştirmekle yaptı ve Alp Yalman’ı ikna etti. Yalman, “Davul da tokmak da” kendisinde olması şartıyla görev yapar. Yani Yalman asla “Yetkisiz kral” olmaz. Yalman’ın rahatsızlığının nedeni başkan Özbek’in kendisine taahhüt ettiği yetkilere müdahale etmesidir. Transferde Alp Yalman ve ekibi yetkiliyken başkan Özbek’in, Serdar Aziz transferini bizzat kendisinin bitirmesi bardağı taşıran damladır. Datça’da tatilde olan Yalman bu hafta başkan Özbek’le bir araya gelip sıkıntıları masaya yatıracak. Dialogdan ya çözüm çıkacak ya da ayrılık yaşanacak. Büyük saygı duyduğum mükemmel insan Alp Yalman eğer yetkilerinin delinmemesini istiyorsa bence Dursun Özbek ile bir protokol imzalamalı..

Galatasaray’ın Serdar Aziz dışında diğer transfer arayışları için görüşleriniz nedir?

Akhisar’ın golcüsü Rodallega doğru bir tercih olur. Çünkü Kolombiyalı golcü hem maliyetli değil hem de Türkiye’ye alışma konusunda uyum sorunu yok. Rodallega sırtı dönük oynayan, top tutan, iki ayağıyla şut atabilen tekniği ve vuruş becerisi yüksek, hava toplarında etkili olan bir golcü. Milli Takım’a kadar yükselen Emrah Başsan ne yazık ki önündeki basamakları atlayamayan bir oyuncu. Asla gelişme kaydedemedi. Galatasaray yönetimi Antalya’da 20 maçta ilk 11 oynayan ancak ortalama 53 dakika görev yapan Emrah Başsan sevdasından vazgeçmeli. Bu sezon sadece lig ve kupa olacağını düşünürsek Bruma ucuz bir ücrete satılmayıp kadroda tutulmalı.

TFF yeni sezonda 6 hakem uygulamasından vazgeçti. EURO 2016’da 6 hakem uygulaması sürüyor. Sizce TFF’nin kararı doğru mu?
Fransa’daki kupada UEFA, 6 hakem uygulamasını bozmadı. TFF de bozmamalı. TFF’nin, Türkiye’deki uygulaması yanlıştı. Kale arkası hakemlerine orta hakem atamak hataydı. Kale arkasındaki hakem eğer maç yöneten orta hakemden kıdemliyse Türkiye’de bu anlayış kriz yaratıyor. Cüneyt Çakır’ın ekibinde yer alan Bahattin Duran ve Tarık Ongun dışında kale arkası hakemleri kim; Hüseyin Göçek ve Barış Şimşek.. Bu ikisi de Avrupa’da maç yöneten FIFA hakemleri değil mi? Orada hatasız görev yapanlar Türkiye’de kendilerine “Kale arkası hakemliği” görevi verilmesini içlerine sindiremiyorlar. Bence TFF bu 6 hakem uygulamasından vazgeçmemeli, sadece kale arkası hakemlerini yardımcı hakemlerden oluşturmalı…

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu