FutbolGündem

MHK Başkanı Zekeriya Alp’ten itiraf!..

MHK Başkanı Zekeriya Alp’ten itiraf!.. Merkez Hakem Kurulu Başkanı Zekeriya Alp, Spor Toto Süper Lig’in 10. haftasında görev yapan hakemleri değerlendirdi. Alp, Galatasaray – Trabzonspor maçında hata yapıldığını kendilerinin de kabul ettiğini söyledi.

Merkez Hakem Kurulu Başkanı Zekeriya Alp, Spor Toto Süper Lig’in 10. haftasında görev yapan hakemleri değerlendirdi. Ntvspor’un haberine göre,  Galatasaray – Trabzonspor maçında hata olduğunu dile getiren Alp şöyle konuştu; Özellikle geçtiğimiz yıllarda 7 ve 8. haftalarda hakemlerimizde bir düşüş oluyordu, bu sene bu haftaları güzel atlattık. Ancak 1-2 hafta sonra bazı hakem hataları yaşandı.

Geçmişi bir kenara bırakıyorum ve bu haftaya dönüyorum. Geçtiğimiz hafta Galatasaray-Trabzonspor maçı dışında diğer maçların başarılı geçtiğini söyleyebilirim. Bundan sonraki haftalarda bu tarz az hataların olduğu maçlar izleriz. Bir sevindirici haber de geçtiğimiz haftanın maçlarına baktığımız zaman futbolcu kardeşlerimizin gösterdiği iyi niyet, kendilerine teşekkür ediyoruz” dedi.

Hata olduğunu kabul ettiklerini dile getiren Alp, “Galatasaray – Trabzonspor maçında bir hata var, bunu biz de kabul ediyoruz. Orta hakemin pozisyonu görebilme şansı yoktu, yardımcı hakemin işi ise bu pozisyonu yakalamaktı. Sadece top çizgiyi geçti mi, geçmedi mi diye bir iş yok. Hiçbir hakemin ‘görmedim, duymadım’ şeklinde bir şey söyleme lüksü yok. Bir hakem gerçekten de ‘görmedim’ diyorsa ona inanmak zorundayız. Pozisyon sol tarafta ve Yekta’nın da sağ eline çarpıyor, daha sonradan gerçekten de bu pozisyonun zor sezilebilecek bir pozisyon olduğunu anladık. Ancak bu o hakemin cezalandırılmayacağı anlamına ya da ‘hata’ olmadığı anlamına gelmiyor” şeklinde konuştu.

HAFTANIN HATALI KARARLARI

Haftanın hataları kararlarını da açıklayan Alp, “Galatasaray – Trabzonspor maçında ilk golden önce bir hata yaşandı, sonra Gençlerbirliği – Karabük maçında da bir hata yapıldı, Beşiktaş – Kasımpaşa maçında da iki numaralı hakemin yanlış bir ofsayt kararı var. Eskişehirspor – K.Erciyesspor maçında da Eskişehir’in attığı ilk golün 9 cm’lik bir ofsayt var. Hakemlerimize verdiğimiz talimat gereği, şüphe duyuyorsan oyunu devam ettir. Bursaspor – Fenerbahçe maçında da iki ofsayt kararı yanlış verildi” şeklinde konuştu.

“AYDINUS VE YILDIRIM ÇOK ÜZÜLDÜ”

Fırat Aydınus ve Bülent Yıldırım’ın FIFA kokartı alamamasını da değerlendiren Alp, “Fırat Aydınus ve Bülent Yıldırım, yapılan testlerde istediğimiz başarıyı elde edemedi, o yaşlarda bu koşuları koşan yok mu var. Herkes üzülür, onlar da üzüldü ve aynı şey benim de başıma geldi. Bülent ile Fırat’ın 8 yıldır FIFA kokartı taktığını düşündüğümüzde bu üzüntü de gayet normaldir. Biz, Pazartesi ya da Salı günleri etap çalışması yapıyoruz, iki ekip halinde haftanın maçları değerlendiriliyor, görüntüler eşliğinde analizler yapılıyor ve daha sonra da hakem atamaları yapılıyor” dedi.

GENÇ HAKEMLERE GÖREV

Genç hakemlere görev vermeye çalıştıklarının altını çizen Alp, “Bu sezon eğer maçlara dikkat ederseniz, genç hakemlere devamlı süratle maç vermeye çalışıyoruz. Bu hakemlere bu tecrübeyi vermek zorundayız. Daha fazla hakemi, özellikle derbi maçlara hazırlamak zorundayız. Önümüzdeki derbi maçlardan birinde genç hakemlere görev vereceğiz, göreceksiniz, bunu da yapmak zorundayız” şeklinde konuştu.

NationalTurk Haber
Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu