DünyaTransfer

Miralem Pjanic’in Katalan ekibine transferinde usulsüzlük şüphesi

Italian FA (FIGC) Futbol Federasyonu savcısı Giuseppe Chine liderliğindeki araştırılan olayda Miralem Pjanic, 60,8 milyon avro değerindeyken, Arthur'un değeri 72 milyon avro idi.

Bonservisi İspanya La Liga ekibi Barcelona’da bulunan ve kiralık olarak Beşiktaş’ta forma giyen Miralem Pjanic’in Katalan ekibine transferinde usulsüzlük şüphesi kapsamında inceleme başlatıldı. Son 2 yılı kapsayan 62 transfer inceleme altına alınırken Beşiktaş’ta forma giyen Pjanic’in Barcelona’ya transferi de soruşturma dosyasında yer alıyor…

İtalyan futbolunda transferlerle ilgili usulsüzlük şüpheleri üzerine inceleme başlatıldı. Son iki yılı kapsayan süreçte gerçekleşen bazı transferlerde ödenen rakamlar üzerine oluşan şüphenin, ilgili makamları konuyla ilgili bir dosya oluşturmaya yönelttiği bildirildi.

Futbol Kulüpleri Teftiş Komisyonu tarafından hazırlanan bir raporun, İtalya Futbol Federasyonu Savcılığı ile İtalya Futbol Federasyonu Başkanı Gabriele Gravina’ya teslim edildiği ortaya çıktı. Raporda, belirtilen süre içerisinde büyük kulüplerin de dahil olduğu 62 transferdeki mali usulsüzlük şüphelerinin bulunduğu belirtildi.

Şüphelerin odağında özellikle gerçekleştirilen yüksek ücretli transferlerdeki rakamlardan elde edilen kazanç ve bu rakamların ödemeleri bulunduğu bildirildi. Bu ödemelerin belirtilen rakamlar ölçüsünde olup olmadığından şüphelenildiği aktarıldı.

Italian FA (FIGC) Futbol Federasyonu savcısı Giuseppe Chine liderliğindeki olayan borsada işlem gören şirketlerin denetimiyle ortaya çıktı. Bu işlemlerde Juventus’un transfer piyasası işlemleri incelenmeye başladı.

Yapılan incelemelerde Danilo’nun değeri, 65 milyon Euro olan Cancelo’nun değerlemesi ile kulübe katılırken 37 milyon Euro olarak listelendi.

Juve ve City arasındaki başka bir takas anlaşması da İspanyol forvet oyuncusu Pablo Moreno’nun City’ye giderken Portekizli oyuncu Felix Correia’nın değerlendirilmesiydi

Listelenen diğer büyük paralı operasyon, şu anda Beşiktaş’ta kiralık olan Bosnalı orta saha oyuncusu Miralem Pjanic’i 2020’de Juve’den Barselona’ya götüren ve Arthur Melo’nun takas ettiği anlaşmaydı.

Miralem Pjanic, 60,8 milyon avro değerindeyken, Arthur’un değeri 72 milyon avro idi.

Katalan ekibi hakkında daha önce de Neymar’a transfer soruşturması yapılmıştı.

Barcelonalı futbolcu Neymar ile babası, haklarındaki yolsuzluk ve sahtekarlık soruşturmasında mahkemeye ifade vermişti.

Yaklaşık 1,5 saat mahkemede kalan Neymar ve babası, çıkışta kendilerini bekleyen gazetecilere herhangi bir açıklama yapmamıştı.

Mahkeme kaynaklarından verilen bilgilerde ise, savcı Jose Perals ve hakim Jose de la Mata’nın sorularını yanıtlayan Neymar ve babasının, haklarında yöneltilen tüm suçlamaları reddettikleri belirtildi.

İspanya’daki Ulusal Mahkeme’de yürütülen soruşturma, Brezilyalı futbolcunun Santos’ta forma giydiği dönemde transfer hakkının yüzde 40’ına sahip olan DIS adlı şirketin yaptığı suç duyurusunun 2015 Haziran ayında kabul edilmesi sonrasında başlatılmıştı.

Barcelona Kulübünün Neymar’ın transferi için toplamda 83,3 milyon avro ödediğinin ortaya çıkması üzerine kendisine sadece 17,1 milyon avro üzerinden ödeme yapıldığını belirten DIS, Neymar’ın bu transferi kabul ederek Katalan kulübünden 40 milyon avro aldığını, diğer kulüplerden gelen tekliflerden ve transferle ilgili gelişmelerden kendilerine hiçbir bildirimde bulunmadığını iddia etmişti.

Bu yüzden açılan soruşturmada Neymar ve babası dışında, Barcelona Kulübü Başkanı Josep Maria Bartomeu, eski başkan Sandro Rosell ve Santos Kulübü Başkanı Odilio Rodrigues ile eski başkan Luis Alvaro de Oliveira da ifade vermeye çağrılmıştı. Santos Kulübünün başkanları video konferans yöntemiyle Ulusal Mahkeme hakimi De la Mata’ya ifade verdi.

Mahkeme ayrıca, Real Madrid, Chelsea, Bayern Münih ve Manchester City kulüplerinden, 2009-2013 yılları arasında Santos Kulübüne, Neymar’a veya babasına yaptıkları transfer teklifleriyle ilgili bilgi istemişti.

Barcelona’nın Brezilyalı futbolcusu Neymar’ın babası ve menajeri olan Neymar Da Silva’nın Madrid’deki Ulusal Mahkeme hakimine verdiği ifadede oğlunu korumaya çalıştığı belirtilmişti.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu