FutbolGündem

Müslüm Gülhan derbi öncesi Beşiktaş ve Fenerbahçe’yi masaya yatırdı!

Beşiktaş Postasi ve NationalTurk yorumcusu,Haliç Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Müslüm Gülhan Beşiktaş – Fenerbahçe derbisiyle gündemi Beşiktaş Postasina değerlendirdi.

Beşiktaş Postası’nın Haberine Göre;

1)Bilindiği üzere pazar günü çetin karşılaşmalar olarak lanse edilen Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin derbisi var. Beşiktaş’ın derbi karşılaşmaları, Fenerbahçe-Galatasaray maçlarından daha farklı olarak gerginliği az ve futbol seyri daha yüksek karşılaşmalar olarak göze çarpıyor. Bu haftaki derbi için iki takımın son dönemdeki performansını öne alarak düşüncelerinizi alabilirmiyim?

Beşiktaş’ın her iki kulübede mesafesi eşit olduğundan iç dinamikleri bakımından Fenerbahçe – Galatasaray derbisinden farklılıklara sahiptir. Beşiktaş’ın avantajları Fenerbahçe’ye göre daha fazla, Beşiktaş iki senedir aynı hoca ve takım ile oynamaya devam ediyor, haliyle oturmuş bir saha organizasyonuna sahip. Fenerbahçe ise Ersun hocadan sonra İsmail Kartalı getirerek, Aziz Yıldırım kendi elini rahatlattı, tabi buradaki açmaz; Fenerbahçe kenar yönetimi bir hocanın yönetimini inde olmayıp, bir koonsersiyum tarafından organize edilmesidir. Haliyle bu dezavantaj olarak da sahaya yansıyor. O yüzden hala bir kurguyu oturtamadılar ki bu gidişle de zor gözüküyor. Oyunda; Aykut hoca ile Ersun hocanın yansımalarını çok rahat göre biliyoruz.

2)İsmail Kartal’ın hafta içi maç öncesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ligin atletik performans olarak en üst düzey takımının Beşiktaş değil, Fenerbahçe olduğunu düşünüyorum demesini, teknik açıdan nasıl değerlendirebilirsiniz?

Türkiye’de takımların atletik performansları Avrupa’ya göre çok düşük kalıyor, bunu Avrupa maçlarında ve Ulusal maçlarda çok rahat anlıyoruz. Türkiye de ki hiçbir takım atletik performans ile sahada farklılık yaratamamaktadır. Semih’in Dortmunt maçındaki ikili mücadelelerdeki hali ortadadır.

3)Olimpiyat stadının zemini iki sezondur tartışma konusu olarak gündeme yansıyor. Son bir aydır yenilenen zemine evsahibi Beşiktaş, Fenerbahçe derbisiyle dönüyor. Sizce yenilenen zemin, geçmiş maçlardan farklı olarak Beşiktaş’ın performasını etkileyecekmidir?

Öncelikle Olimpiyat stadının Beşiktaş’ın sahası kağıt üstünde olduğu için, beşiktaşa bir avantaj sağladığını düşünmüyorum. Bence her iki takım için saha koşulları eşittir, zaten tribünlerin sahadan çok uzak olması ve stadın açık bir mimari tarza sahip olması seyirci avntajını ortadan kaldırıyor. Rakip takımı hiçbir şekilde seyirci tezerühatı ile etkilemek çok zor bu statta.

4)Aziz Yıldırım ve Fikret Orman’ın son günlerde karşılıklı açıklamaları medyada polemik konusu oldu. Stat istemiyle ilgili Ahmet Nur Çebi’nin açıklamalarına istinaden,Aziz Yıldırım’dan Beşiktaş’a plansızlık suçlaması yapıldı. Sonrasında ise stat yapımını sürekli olarak ”biz yapıyoruz” şeklinde lanse eden Fikret Orman’a ,hem Gençlik ve Spor Bakanlığı imzalı açıklama ,hem de Aziz Yıldırım’dan tepki geldi. Bununla da kalmayıp Sayın Yıldırım’ın Demba Ba’yı da Fikret Orman’a ben önerdim demesi ayrı bir polemiği başlattı.

Siz başkanların bu açıklamalarını, stad konusunu ve kırılma maçı olarak lanse edilen derbi öncesi dostluk yerine cephe almalarını,bir potada eriterek,nasıl yorumluyorsunuz?

Türkiye de tüm kulüpler, özelliklede üç büyükler denen takımlar başta olmak üzere devlet olanaklarından yararlanmayı çok seviyorlar! O yüzden siyasetle bağlarını koparamıyorlar, bu da takımları siyasete bağımlı hale geliyorlar. Statların yapılması ve vergi gibi konular her zaman kulüplerin karın ağrılarıdır. Kulüplerin profesyonel anlamda yönetmekle ilgili zaafları var, kimse musluğun başını bırakmak istemiyor, beklentiler kişiselleşince kulüp zarar etmeye başlıyor, borç harmanı aslında kendiliğinden rant alanını da yaratıyor.

Şimdi moda haline gelen ve siyasi anlayış olarak başlayan sert polemik süreci futbolu da etkilemeye başladı, medya ve komu oyu artık bunları bekler hale geldi, amaç sorunu çözmek değil, amaç sorun yaratarak komu oyunun dikkatini çekmek olduğu için bu yaşananların çok ciddiye alınacak bir yanı olmadığını düşünüyorum.

5)Son olarak derbi tahmininiz ve maça etki etmesini beklediğiniz oyuncularla ilgili düşüncelerinizi alabilirmiyim?

Beşiktaşın avantajı iki senelik hoca ve takımın beraber olması, sistamatik bir oyunu sahaya yansıtmaları konusunda diğer takımlara göre daha şanslılar, fakat oyuncu kalitesi bakımından fazla standart oyuncusu var, oyuna etki edebilecek veya skora oynayacak oyuncu sayısı az. Demba Ba, Oğuzhan, biraz da Olcay oyuna etki eden oyuncular. Sağ bek ve stoper sorunu hala Beşiktaş’ın yumuşak karnı. Fenerbahçe oyuncu zenginliği bakımında en avantajlı takım, fakat onunda kenar yönetimi ile ilgili sorunları var, hala Diego’yu nasıl oynatmaları gerektiği konusunda bir çözüm üretmiş değiller, bu ciddi zaaf. Diego’yu kulübede oturmak nasıl bir lüks anlamış değilim. Bu yabancılara ayar verme saplantısı çok komik durum. Fenerbahçe sezon başında iyi bir yabancı stoper almamaları onlara zarar veriyor.

Sow, Emenike, Kuyt, Diego Merales, Topal, Caner, Gökhan önemli isimler, önemli olan nasıl bir şablonda bunlar oynatılmalıdır işte Fenerbahçe buna cevap veremiyor.

Beşiktaş’ın da en önemli sorunu; özellikle son on dakika içinde maçı yönetme sorunu aşıyor, hem Biliç, hem de takım kriz yönetiminde başarısız oluyorlar, bu da skora yansıyor.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu