Fulya DosyasıFutbolHaber

Fuat Yaman : Beraberliğin yakın olduğu bir maç bizleri bekliyor

Beşiktaş’ın eski futbolcusu ve teknik direktörü,Beşiktaş Postası ve NationalTurk yorumcusu deneyimli teknik direktör Fuat Yaman, Beşiktaş – Fenerbahçe maçını Beşiktaş Postasi için yorumladı.

Beşiktaş Postası’nın Haberine Göre;

1)Bilindiği üzere pazar günü çetin karşılaşmalar olarak lanse edilen Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin derbisi var.Beşiktaş’ın derbi karşılaşmaları,Fenerbahçe-Galatasaray maçlarından daha farklı olarak gerginliği az ve futbol seyri daha yüksek karşılaşmalar olarak göze çarpıyor. Bu haftaki derbi için iki takımın son dönemdeki performansını öne alarak düşüncelerinizi nelerdir?

Beşiktaş, Fenerbahçe’ye göre daha tempolu ve coşkulu takım.Fenerbahçe geçtiğimiz yıla göre fizik kalite açısından geride.Hava toplarında etkili Alves’ten de yoksunlar.Yan top zaafı fazla olan Beşiktaş önünde ciddi kayıp.Beşiktaş’ın en büyük zaafı oyunu tutamayışı.Geçen yıldan beri önde oldukları birçok maçı bu yüzden kaybediyor.

2)İsmail Kartal’ın hafta içi maç öncesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada,ligin atletik performans olarak en üst düzey takımının Beşiktaş değil,Fenerbahçe olduğunu düşünüyorum demesini,teknik açıdan nasıl değerlendirebilirsiniz?

İsmail Kartal’ın fizik kalite anlamında takımının Beşiktaş’tan iyi olduğunu söylemesi anlamsız.Bunu doğrulayacak hiç bir veri gösteremez.

3)Olimpiyat stadının zemini iki sezondur tartışma konusu olarak gündeme yansıyor.Son bir aydır yenilenen zemine evsahibi Beşiktaş, Fenerbahçe derbisiyle dönüyor.Sizce yenilenen zemin,geçmiş maçlardan farklı olarak Beşiktaş’ın performasını etkileyecekmidir?

Fenerbahçe pas yapan bir takım.Bu açıdan iyi zemin onlara avantajlı gibi görünse de,Beşiktaş’ın baskılı oynaması avantajı eline geçirebilir.Beşiktaş pas yapan takımlara değil,uzun toplarla hızlı çıkan takımlara daha çok zorlanıyor.

4)Aziz Yıldırım ve Fikret Orman’ın son günlerde karşılıklı açıklamaları medyada polemik konusu oldu. Stat istemiyle ilgili Ahmet Nur Çebi’nin açıklamalarına istinaden,Aziz Yıldırım’dan Beşiktaş’a plansızlık suçlaması yapıldı.Sonrasında ise stat yapımını sürekli olarak ”biz yapıyoruz” şeklinde lanse eden Fikret Orman’a ,hem Gençlik ve Spor Bakanlığı imzalı açıklama,hem de Aziz Yıldırım’dan tepki geldi.Bununlada kalmayıp Sayın Yıldırım’ın Demba Ba’yı da Fikret Orman’a ben önerdim demesi ayrı bir polemiği başlattı.Siz başkanların bu açıklamalarını, stat konusunu ve kırılma maçı olarak lanse edilen derbi öncesi dostluk yerine cephe almalarını,bir potada eriterek,nasıl yorumluyorsunuz?

Aziz Yıldırım’ın Beşiktaş yönetimini plansızlıkla suçlaması yerinde bir saptama.Beşiktaş’ın stat konusunda yaşadığı sıkıntının,belirsizliğin tek sorumlusu,Fikret Orman ve arkadaşlarıdır.Demba Ba’yı aldırdığını söylemesi bana günah çıkarma gibi geldi.Sezer Öztürk’ü de aldırdığını söylemeliydi.Aziz Yıldırım’ın yaptığı açıklamaların Fikret Orman’ı yetersiz,kararsız,beceriksiz göstermeye çalışan küçültücü bir yanı var.Fikret Orman kişisel olarak buna ses çıkarmayabilir ama başkanı olduğu camiasını mutsuz etmiştir.Temsil ettiği camia en az Fenerbahçe kadar büyüktür çünkü.
5)Son olarak derbi tahmininiz ve maça etki etmesini beklediğiniz oyuncularla ilgili düşüncelerinizi alabilirmiyim?
Beşiktaş’ın daha iyi oynadığı maçlar da  bile oyunu kilitleyememe gibi ciddi bir sorunu var.Bu yüzden maçın berabere bitme ihtimalinin fazla olduğunu düşünüyorum.
NationalTurk Haber
Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu