FutbolGündem

Beşiktaş’ta Fikret Orman ve yönetimine ağır suçlama!..

NationalTurk’ün haberine göre, Fikret Orman yönetiminin, göreve geldikten sonra 431 milyon lira olan borcu 581 milyon lira olarak gösterdiği iddia edildi.

Milliyet Gazetesi’nden Mustafa Anıklı’nın özel haberi şu şekilde;

Beşiktaş’ta idari anlamda ortaya çıkan kriz her geçen gün derinleşirken, Başkan Fikret Orman ve yönetimine karşı son darbe de Denetleme Kurulu’ndan geldi. Kurul üyesi, Yeminli Mali Müşavir Mehmet Küçükince’nin; hem 11 Mart 2013, hem de 29 Nisan 2013’te yönetime gönderdiği yazılarda, konsolide net borcun tam 150 milyon lira şişirildiği ortaya çıktı.

Mehmet Küçükince

Kulübe gönderdiği ilk yazıda, Fikret Orman yönetiminin seçildiği 25 Mart 2012 tarihinde borcun 431 milyon lira olduğunu dile getiren Mehmet Küçükince ile diğer denetçi Mazlum Akyol, 10 Haziran 2012’de yapılan olağanüstü genel kurulda bu rakamın 581 milyon olarak telaffuz edildiğini dile getirdiler. Bundan dolayı kendilerinin zan altında kaldığına vurgu yapan Küçükince ile Akyol, Futbol Yatırım AŞ’deki Denetim Kurulu’ndan 13 Haziran’da istifa etti.

Ayrıca alacakların anlamsız şekilde sıfırlandığını, vergi ve SGK’ya olan borçların da 55 milyon 342 bin lira iken, 86 milyon 907 bin lira olarak belirtilen yazıda, bu durumun hem prestij kaybı yarattığı ve mali açıdan da hisse senetlerinin değer kaybına yol açtığı özellikle vurgulandı.

‘Rakamları konuşturduk’

Nitekim, şirketin 2012 Mart ayında anlaştığı bağımsız denetçisi Ernst and Young’ın da kendi rakamlarını teyit ettiğini dile getiren denetçilerin şu ifadesi de oldukça dikkat çekiciydi:

“Biz Futbol Yatırım A.Ş. denetçisi olarak ibra edilsek bile, kişileri zan altında bırakan bu yanlışın ve dolayısıyla haksızlığın karşısında susmamız, sorumluluk gerektiren durum oluşturur. Biz denetimlerimizde neyi görmüşsek onu yazdık, sadece ve sadece rakamları konuşturduk. Borçların şişirilmesi sonucu mevcutlar ve dolayısıyla net borçlar irdelendiğinde, görev yapmış eski yöneticiler, bu şekilde ortaya çıkan konulara hakim olamadıkları veya bilmedikleri veyahut duymadıkları için hak aramamaları da trajikomik safhaya dönmüştür”.

Yönetimden, en az bir yıldır denetim yapan bağımsız şirketin raporlarını da isteyen denetçiler, gerçek rakamların deklare edilmesini de istediler.

Ancak aradan geçen 50 günlük süre içerisinde kendilerine henüz yanıt verilmediğine vurgu yapan Küçükince, üç gün önce Beşiktaş Yönetim Kurulu’na bir yazı daha gönderdi ve konuyu tekrar hatırlattı. 2007’den bu yana derneğin denetçiliğini yapan ve mali konularda işinin ehli olan Küçükince, yönetime gönderilen yazıyı doğrulayarak, “31 Mart 2012 tarihiyle borçların şişirilmesi sonucunda 150 milyon liralık gerçek dışı bir rakam vardı. Borçların bu şekilde telaffuz edilmesinin yanlış olduğunu başkanımıza iletmiştik” dedi.

NationalTurk Haber

‘Söz vermişlerdi’

Mehmet Küçükince şöyle devam etti: “2012 Ekim ayının ilk haftasında başkan, genel sekreter, muhasip üye ve Denetleme Kurulu’nun 5 üyesi bir toplantı yapmıştık. Gündemin konusu şişirilmiş borçlardı. Biz, yaptığımız denetimin doğru olduğunu ve objektif ölçülere göre rapor yazdığımızı, sadece rakamları konuşturduğumuzu ve bu raporlarda belirttiğimiz rakamlara çıkılmasının bizi töhmet altında bırakacağını arz etmiştik. Bize hak vererek, bir daha böyle bir durumun telaffuz edilmeyeceğinin sözünü vermişlerdi”.

Başkan’a sert uyarı

Fikret Orman’ın kamuoyunu yanılttığını ifade eden Mehmet Küçükince, Başkan’dan doğruları beyan etmesini istedi, çelişkilere dikkat çekti

Beşiktaş tarihinde 2007 yılına kadar denetçilerin sadece derneğin mevcutlarını ve borçlarını gösteren raporlar hazırladığını, ilk defa tüm şirketin konsolide edilmiş şekilde borç ve alacalarının da rapor edildiğini söyleyen Mehmet Küçükince, yönetim kuruluna gönderdiği yazıda Başkan Orman’ı da şu sözlerle uyardı:

Vergi borçları artıyor

“Sayın Başkan, doğruları beyan ederek, umarız ki tercih ettiğiniz bu yoldan vazgeçersiniz. Zira o kadar ısrar ediyorsunuz ki, abartılmış 580 milyon liralık borç kalemlerinin gittikçe azaldığını ifade ediyorsunuz. Diğer taraftan da UEFA Finansal Fair Play kriterlerinin en önemlisi olan ve bizi yarışma dışı bırakan yasal otoriteye (vergi+SGK) olan muaccel ve müeccel borçların gittikçe arttığını da beyan etmemeniz çelişki yaratmaktadır”.

Bu arada hibe edilen paraların da borçlardan düşülmediği ifade edildi.

‘Raporları açıkla’

Yönetimin, son 8 yılı denetleyen bir rapor hazırlattığı söylentilerine de dikkat çeken Beşiktaş Denetleme Kurulu üyesi Mehmet Küçükince, “Bir senedir denetim yapan bağımsız denetim şirketi, böyle bir rapor yazmadı ve yazamaz da… Zira kendisiyle çelişir. Şirketin verdiği raporlarda yer alan rakamlar, bir önceki yönetim zamanında ortaya çıkan rakamlarla bağlantılı şekilde örtüşmektedir” dedi.

499 milyon lira olarak gerçek dışı beyan edilen şişirilmiş birikmiş zararın, 327 milyon 317 bin liradan, 392 milyon 475 bin liraya ulaştığının da bağımsız denetçi raporlarından görüldüğünü dile getiren Beşiktaş Denetleme Kurulu üyesi Küçükince, “Böyle bir raporun varlığını kamuoyuna devamlı deklare etmek, maksadını aşan tutum haline gelmek suretiyle, eski yönetimlerin hesaplarında sanki bir usülsüzlük varmış intibası verilmektedir. Bu olumsuz intiba, kişileri haksız şekilde itibarsızlaştırmaktadır” yorumunu yaptı.

Tüzük eleştirisi

Beşiktaş’ta hafta sonunda yapılacak tüzük değişikliğinde birçok maddenin değiştirilmek istendiğine de dikkat çeken Mehmet Küçükince, “Bu tüzük yarın tüm Beşiktaşlılara lazım olacak. Denetleme Kurulu’nun yetkilerini anlatan 40. maddenin d fıkrasına göre, kulübün doğrudan ya da dolaylı olarak kontrol ettiği kuruluşlarda başkanın onayının olması isteniyor. Maalesef bu durum, denetlemenin ruhuna aykırıdır. Denetim ve incelemeye müdahale imkanı sağlamaktadır” dedi.

Bu şekilde Denetleme Kurulu‘nun bağımsızlığını kaybedeceğini de söyleyen Mehmet Küçükince, kulübün büyümesine rağmen, denetimin azaldığı, 5 kişilik denetleme kurulunun üç üyeye indirildiğine dikkat çekti.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu