GaleriKültür&Sanat

Polokwane, Güney Afrika

Polokvane Afrika’daki en büyük ağaç türü olan Baobab’ların bulunduğu bir alandadır. Limpopo’nun merkezinde yer alır ve Botsvana, Zimbabve, Mozambik’e sınır komşusudur. Ayrıca Limpopo’nun ekonomik ve kültürel anlamda merkezi konumundadır. Bölge mitolojileriyle de ünlüdür.

Tarihi İrlanda evinde yer alan Polokwane müzesinde ise şehrin ve civarın tarihini simgeleyen ilginç bir çok sergi buluyor.burada Taş ve Demir Çağları’ndan insan yapılarını bulabilirsiniz.

Polokwane Tarihi

Mapungubwe insanları bu bölgeye 2000 yıl önce yerleşmişler. Çin, Hindistan ve Mısır gibi uygarlıklarla ticaret yapmışlar.Polokvane’in ilk başkenti Pietersburg dur ve altın bu alandaki Eersteling’de keşfedilmiştir.

Tabiî ki böylece bölgede ekonomi anlamında bir ilerleme yaşanmıştır.Şehrin ismi genel Petrus Jacobus Joubert döneminde değişmiş ‘güvenli yer’ anlamına gelen Polokwane olmuştur.

Polokwane Futbol

Profesyonel futbol ilk olarak 1995 yılında ortaya çıkmıştır. Profesyonel futbol kampları Black Leopards, Dynamos, Winners Park’dır.

Peter Mokaba stadiumu 2006 yılında hafızalara kazınmıştır.2001’de Didier Drogba CAF Africa Cup of Nations da ilk defa sahaya çıkmıştır. Güney Afrika karşılaşmayı 2-1 kazanmıştır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: