FutbolGündem

Recep Özcan’dan şok başvuru; Aziz Yıldırım’ı Anıtkabir’e almayın!..

Fenerbahçe Kulübü Kongre Üyesi Recep Özcan’dan şok başvuru; Aziz Yıldırım’ı Anıtkabir’e almayın!.. Fenerbahçe Kulübü Kongre Üyesi Recep Özcan; Aziz Yıldırım, İlhan Ekşioğlu ve Şekip Mosturoğlu’nun Anıtkabir’e alınmaması için başvuruda bulundu…

Fenerbahçe Kulübü Kongre Üyesi Recep Özcan; Adalete Fener Yak” kampanyası kapsamında pazar günü Anıtkabir’i ziyaret edecek olan Aziz Yıldırım, İlhan Ekşioğlu ve Şekip Mosturoğlu ile ilgili şok bir girişimde bulundu. Milliyet Gazetesi’nin haberine göre, Anıtkabir Komutanlığına bir dilekçe yazan Özcan, “şike yapmak ve örgüt kurmak” suçlarından ceza aldıkları gerekçesiyle Aziz Yıldırım, İlhan Ekşioğlu ve Şekip Mosturoğlu’nun Anıtkabir’e alınmamasını istedi. Dilekçe, bilgi amaçlı olarak TBMM Başkanlığı, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı ve Kolordu Komutanlığı’na da gönderildi.

İŞTE O DİLEKÇE:

“Anıtkabir Komutanlığı’na
BİLDİRİMDE BULUNAN : Recep ÖZCAN …
1- Fenerbahçe Spor Kulübü Derneğinin 5935 numaralı Yüksek Divan Kurulu ve Kongre Üyesiyim.
2-Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği,5253 Saylı Dernekler Kanuna tabii kamu yararına çalışan bir dernektir.
3-Bilindiği üzere, dernek başkanı Aziz YILDIRIM, yönetim kurulu üyeleri M. Şekip MOSTUROĞLU ve İlhan Yüksel EKŞİOĞLU haklarında,İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesince şike ve örgüt suçlarından 2001/63 esas, 2012/71 karar sayılı dosyasında ağır cezalara hükmedilmiş ve bu karar Yargıtay 5.Ceza Dairesinin 17.01.2014 tarih,2013/16791 esas,2014/516 esas sayılı kararı ile ONANARAK kesinleşmiştir
4- Alınan Kararlar;
Türk ceza kanunun 220/1 ve 53 /1 , 6222 kanunun 11 ve 18 maddelerine göre verilmiştir
Türk Ceza Kanunun 53/1 maddesinin ‘d’ bendine göre,anılan kişiler ‘’Dernek tüzel kişiliğinin yöneticisi olmaktan ömür boyu men ‘’ edilmişlerdir.

Ayrıca;
Fenerbahçe Spor Kulubü Derneği tüzüğünün 6. maddesine göre de; ‘’Ceza Mahkemelerinden hüküm giymiş kişiler ile kötü şöhret sahibi kişiler Fenerbahçe Spor Kulubü Derneğine üye olamazlar
5-Yukarıda 4. maddede açıklanan yargı kararları ve Fenerbahçe Spor Kulübü derneği tüzüğünün 6. maddesi uyarınca; adı geçen şahısların Fenerbahçe Spor Kulübü üyelikleri yargıtay onama kararı tarihi olan 17 ocak 2014 tarihi itibari ile düşmüştür. Bu şahısların Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği ile görev ve yetki açısından hiç bir bağlantıları kalmamıştır.
6- 19 mart 2014 tarihli Hürriyet Gazetesin de; ANKARA FENERBAHÇELİLER DERNEĞİ tarafından verilmiş olan tam sayfa ilan ile Fenerbahçe Spor Kulübü taraftarları 23 mart 2014 pazar günü saat 14.00 de ANITKABİR de toplantıya çağrılmıştır.
Bu toplantıya Fenerbahçe Spor Kulübü başkanlığı mahkeme kararları ve tüzük hükümlerine göre düşmüş bulunan Aziz YILDIRIM’ ın da katılacağı öğrenilmiş bulunmaktadır.Aziz YILDIRIM hükmü kesinleşmiş ve infazı için aranan bir şahıstır. Kaldı ki bu şahsın son zamanlardaki basında da yer alan eylem ve söylemlerinde, ‘’Yargıtay kararını tanımadığını’’ hakkında kesinleşmiş bir hüküm olmasına rağmen yeniden yargılanma isteğinde bulunduğu görülmektetir. Ayrıca bir spor kulübü başkanı olarak değil de, sanki herhangi bir siyasi bir parti başkanı gibi siyasi söylemlerde bulunmaktadır.
Hükümlü ve infazı için gün sayılan bir şahsın Fenerbahçe Spor Kulubü taraftarlarını kendi kişisel yararı için ANITKABİR i kullanarak tahrik edeceği ve siyasi söylemlerine devam edeceği düşünülmektedir.
7- Anıtkabir Hizmetlerinin Yürütülmesine İlişkin 2524 sayılı kanuna göre çıkarılan Anıtkabir Hizmetlerinin Yürütülmesine İlişkin kanun maddeleri çok açıktır.
Bu Kanuna dayanarak çıkarılan Yönetmeliğin ;
5. maddesine göre ; Anıtkabir Komutanlığı , Genelkurmay Başkanlığı’na bağlıdır.
8. maddesine göre; Anıtkabir i halkın ziyaretine açık ve hazır bulundurmak, bu amaçla gerekli düzenlemeleri yapmak, ziyaret gün ve saatlerini belirlemek ,Anıtkabir’de düzenlenecek tören işlerini yönetmek, Anıtkabir Komutanlığının görevleri arasındadır.
24. maddesine göre ; ziyaretçilerin uymakla hükümlü olduğu hususlar yönerge de belirtilmiştir.
8- Anıtkabir hizmetlerinin görülmesine ilişkin yönetmeliğe dayanak olarak çıkarılan yönergenin 35. maddesine göre;
‘’Anıtkabir de ancak Atatürk’e saygı için çelenk koyulabilir tören düzenlenebilir. Başka amaçlarla ; tören, yürüyüş ve gösteri düzenlenemez, çelenk koyulamaz. Anıtkabir’in manevi varlığına yakışmayan her türlü tavır, hareket, söz, yazı ve davranışlara izin verilmez.’’
Anıtkabir’i ziyaret etmek her Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşının vazgeçilemez ve engellenemez hakkıdır. Ancak bu hak kişilerin veya siyasi grupların yasalara aykırı olarak manevi değerlerin kullanmasına izin vermez.
SONUÇ :
Yukarıda arz edilen ve res’en tespit edilecek durumlar karşısında ;
Komutanlığınızca yönergenin 35. maddesi ve kesinleşmiş yargı kararları doğrultusunda, Fenerbahçe Spor Kulubü Derneği eski başkanı ve hükümlü Aziz YILDIRIM ile M.Şekip MOSTUROĞLU ve İlhan Yüksel EKŞİOĞLU’nun Anıtkabir ‘in tören ve ziyaret alanlarına girmelerine izin verilmemesi için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.”

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu